سرویس: اجتماعی
کد خبر: 92579
|
09:43 - 1400/07/21
نسخه چاپی

رئیس هیات مدیره کشت و صنعت مغان:

ستاد بحران آب در کشور تشکیل شود

ستاد بحران آب در کشور تشکیل شود
رئیس هیات مدیره کشت و صنعت مغان گفت: با توجه به اینکه با کمبود نگران کننده آب برای بخش های کشاورزی، صنعت و شرب مواجه هستیم راه اندازی ستاد بحران آب در کشور ضروری است.

 قاسم محمدی رئیس هیات مدیره کشت و صنعت مغان در گفتگو باسبلان ما ، به کمبود آب در کشور اشاره کرد و گفت: رویکرد کشاورزی به مکانیزاسیون از جمله به آبیاری نوین برای افزایش تولید و کاهش مصرف آب ، از جمله مهمترین توصیه کارشناسان برای ادامه امکان حیات در ایران است .  

در همین زمینه رئیس هیات مدیره شرکت کشت و صنعت و دامپروری مغان به خبرنگار اطلاعات می گوید: امروز یکی از عوامل محدودکننده کشاورزی و توسعه آن منبع مهمی به نام آب است. با توجه به اینکه با کمبود نگران کننده آب برای بخش های کشاورزی، صنعت و شرب مواجه هستیم لذا باید به سمت آبیاری نوین برویم تا راندمان تولید از جمله با ایجاد گلخانه تا ۱۰۰۰ درصد افزایش یابد.  

 محمدی  گفت: به دلیل خشکسالی های روزافزون ناشی از تغییر اقلیم، سنتی بودن و سرمایه گذاری ناکافی در بخش کشاورزی در آینده با ابر بحران آب مواجه خواهیم شد. از سوی دیگر در بالادست ایران، کشورهای ترکیه و افغانستان در حال سدسازی هستند و این موضوع به زودی معضل آب کشورمان را تشدید خواهد کرد.  

نماینده ادوار مردم اردبیل در مجلس  با بیان اینکه باید  «ستاد بحران آب » در کشور تشکیل شود، گفت:  ما شهرک های کشاورزی داریم که زیرساخت کشاورزی مدرن از جمله گلخانه را برایمان فراهم می کند، همچنین دولت و وزارت کشاورزی باید با ادامه طرح آبیاری تحت فشار که ۸۵ درصد هزینه آن توسط دولت تامین می شد به روند افزایش بهره وری آب از این طریق کمک کنند تا بتوانیم به رفع بحران آب فائق آئیم.

وی  خاطرنشان می کند که امروز در دنیا به واسطه ایجاد بهره وری در مناطق کویری هم آبیاری می کنند و در ایران هم باید به شدت روی موضوع آبیاری و ایجاد بهره وری در آن متمرکز شویم. همچنین باید با استفاده از بذور سازگار با کم آبی و سایر موارد بتوانیم مصرف آب را در بخش کشاورزی کاهش داده و به نقطه مطلوب در مصرف آب تجدیدپذیر برسیم.

 

انتهای پیام/ج

نظر شما

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد