سرویس: اجتماعیکد خبر: 89453|09:02 - 1399/11/30
نسخه چاپی

در جلسه قرارگاه طرح شهید سلیمانی استان اردبیل مطرح شد؛

تزریق واکسن کرونا طبق اصول و دستورالعمل سازمان بهداشت جهانی انجام می شود/ مردم هشدارهای کرونای انگلیسی را جدی بگیرند

تزریق واکسن کرونا  طبق اصول و دستورالعمل سازمان بهداشت جهانی انجام می شود/ مردم هشدارهای کرونای انگلیسی را جدی بگیرند
استاندار اردبیل گفت: علیرغم رعایت تمام اصول و پروتکل‌های بهداشتی در کشور، ویروس انگلیسی در مناطقی شیوع یافته و باید در استان مواظب انتشار این ویروس جهش یافته باشیم.

به گزارش سبلان ما ،  بیستمین نشست قرارگاه کرونای استانی و طرح شهید حاج قاسم سلیمانی با حضور مهندس بهنامجو استاندار اردبیل، سردار بابازاده فرمانده سپاه حضرت عباس (ع) استان، دکتر حبیب زاده رئیس دانشگاه علوم پزشکی اردبیل، مدیر کل صدا و سیمای مرکز اردبیل، جمعی از مسئولین استانی و اعضای قرارگاه در محل سپاه استان و با شرکت ویدئوکنفرانسی فرمانداران، فرماندهان سپاه و مدیران شبکه بهداشت و درمان شهرستان ها برگزار شد.

اکبر بهنام جو در بیستمین جلسه قرارگاه طرح سهید سلیمانی اظهار کرد: همه مردم باید ضمن رعایت اصول بهداشتی و توجه به هشدارهای دانشگاه علوم پزشکی حتمن از ماسک استفاده کرده و فاصله ۲متری را مدنظر قرار دهند و نسبت به ضدعفونی دست و محل کار و زندگی خود، در  ادامه مقابله با این ویروس کادر درمان را حمایت کنند.

وی با اشاره به اینکه ویروس انگلیسی جوانان و حتی کودکان را تحت شعاع قرار می دهد گفت: ویروس کوید ۱۹ بیشتر  افراد دارای بیماری زمینه ای را دچار آسیب جدی می کند در حالی که گستره شیوع ویروس جدید ۳برابر ویروس کوید ۱۹ اعلام شده و میزان مرگ و میر و تلفات ناشی از این ویروس سه برابر است.

استاندار اردبیل از مردم به ویژه جوانان خواست این ویروس را جدی بگیرند تا شاهد پیک چهارم کرونا و افزایش مبتلایان در آستانه عید نوروز نباشیم.

این مسوول ادامه داد: اصناف و بازاریان در آستانه عید نوروز باید بیشتر از سایر اقشار این وضعیت را مدیریت کنند و مردم نیز برای ادامه حیات و در امان ماندن از گزند این ویروس های منحوس باید هشدارهای پزشکی و اصول بهداشتی را بصورت جدی مورد توجه قرار دهند.

وی با بیان اینکه تا زمان تزریق واکسن کرونا باید طبق اصول و دستورالعمل سازمان بهداشت جهانی عمل کنیم افزود: در حال حاضر از تجارب استان های موفق در رابطه با پیشگیری از شیوع این ویروس ها باید الگو برداری کنیم و تیم بررسی به سایر استان ها بخصوص استان کرمانشاه اعزام شده تا از نحوه عملکرد آنها بهره برداری بکنیم.

بهنام جو تصریح کرد: استان اردبیل در رابطه با پیشگیری و مدیریت کرونا جز استان های برتر بوده اما استفاده از تجارب سایر استان ها جهت کاهش تلفات احتمالی مهم و دارای اهمیت است.

وی با اشاره به اینکه استفاده از شبکه شاد و ظرفیت آموزش و پرورش برای اطلاع رسانی باید استفاده کنیم افزود: در سطح استان نزدیک ۲۲۰ هزار دانش آموز وجود دارد و خانواده های این دانش آموزان هم می توانند از ظرفیت برنامه شاد از آخرین اطلاعیه ها و پروتکل های بهداشتی بهره مند شوند.

استاندار اردبیل با تاکید بر اینکه نباید زندگی خود و اطرافیان را با ندانم کاری و بی توجهی به خطر بیاندازیم بیان کرد: تبلیغات محیطی توسط کمیته اطلاع رسانی و شهرداری های شهرستان ها بصورت مستمر برای آگاهی بخشی به مردم انجام می شود و مردم نیز باید به احترام خود اطرافیان این دستورالعمل ها را جدی بگیرند.

رییس قرارگاه طرح شهید سلیمانی اظهار کرد:طرح خانه به خانه غربالگری توسط بسیجیان در شهرها و روستاها انجام شده و در بیشتر مناطق به اتمام رسیده است که در جریان غربالگری و اجرای این طرح ۵۴۲ مورد اماکن عمومی و شخصی که پروتکل های بهداشتی را رعایت نمی کردند اخطار کتبی دریافت کرده اند.

بهنام جو با تاکید بر اینکه افراد تحت کنترل و قرنطینه شده باید بصورت مستمر مورد ارزیابی قرار گیرند گفت: افرادی که تست آزمایش آنها مثبت بوده و در خانه های خود قرنطینه شده اند توسط تیم پزشکی و بسیجیان آموزش دیده درمان و حمایت شوند تا از میزان بستری های بیمارستان ها کاسته شود.

وی در پایان از عموم مردم، اصناف و بازاریان، کسبه، کارمندان، فرهنگیان و دانش آموزان خواست  فاصله گذاری اجتماعی، استفاده از ماسک، فراموشی دور همی ها را جدی بگیرند و رعایت پروتکل بهداشتی تنها راه مقابله با ویروس جهش یافته کرونا است.

 حبیب زاده رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان نیز ضمن توصیه جدی به رصد و رهگیری براساس روند مورد تایید مراکز بهداشتی و درمانی گفت: باید به ازای هر تست مثبت، تعداد ۱۰ نفر رهگیری و شناسایی شود.

وی با اشاره به بروز کرونای جهش یافته در برخی استانهای کشور و خطر جدی این نوع بیماری افزود: پیشگیری از این نوع ویروس، همت جمعی مردم و دستگاه های اجرایی را می طلبد و نیاز است حساسیت بسیار بالایی در این خصوص ایجاد شود چون با توجه به مرگ و میر سه برابری این نوع ویروس جهش یافته، هر گونه بی توجهی فاجعه بار خواهد بود.

 حبیب زاده اظهار داشت: افراد جوان که شدت علائم کرونای در آنها زیاد بوده و یا دچار نارسایی تنفسی شدید هستند، افرادی که سابقه تماس با مسافر از اروپا داشته یا اخیرا به اروپا مسافرت کرده و مبتلا به کرونا شده اند و همچنین کسانی که علائم بالینی غير معمول دارند که شبیه علائم کرونا است، باید در سریعترین زمان ممکن به مراکز درمانی مراجعه کنند و تمهیدات لازم جهت قرنطینه و مراقبت از این افراد در سریعترین زمان ممکن صورت گیرد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی اردبیل با اشاره به خستگی پرسنل درمانی و بهداشتی بعنوان مدافعین خط مقدم مبارزه با بیماری کرونا هشدار داد: رعایت دستورالعملهای بهداشتی باید جدی گرفته شود.

 

در این جلسه تعدادی از اعضای قرارگاه و مسئولین شهرستانها، گزارشی از اقدامات و فعالیت های انجام شده را ارائه دادند.

 

 

انتهای پیام/ج

نظر شما

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد