سرویس: سیاسی
کد خبر: 89175
|
11:51 - 1399/11/11
نسخه چاپی

یادداشت؛

فاصله خود را با مردم افزایش ندهید

فاصله خود را با مردم افزایش ندهید
مسئولان و نمایندگان، فاصله خود را با مردم افزایش ندهند.

به گزارش سبلان ما ، صدیف بدری در آستانه پنجمین سال حضور در مجلس و گذشت یکسال از انتخاب دوباره به عنوان نماینده مردم، عصر دیروز با برگزاری یک نشست مطبوعاتی در جمع خبرنگاران حاضر شد و پاسخگوی سوالات پرتعداد و متعدد آنها قرار گرفت.

بدری از اولین روزهای حضور در مجلس و به پشتوانه نگاه مثبتی که به اطلاع رسانی و شفافیت عملکرد دارد و مهم تر از همه استفاده از نیروهای رسانه ای توانمند در کنار خود، از همان سالهای اول ورود به مجلس، با برگزاری نشست های متعدد خبری، نشان داده است از حضور در جمع خبرنگاران و پاسخ به مطالبات آنها، نه تنها گریزان نیست، بلکه از این اتفاقات لازم و ضروری یک جامعه پویا و شفاف، استقبال هم می کند.

یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی نزدیک به یک سال است که منتخبین خود را شناخته و در طول این یک سال، هر روز خبرهای متنوعی از بازدیدها و فعالیت های آنها بخصوص در آخر هفته ها، در حوزه های انتخابیه، سرتیتر خبرگزاری ها و فضای مجازی است. برای بررسی اقدامات انجام شده و آسیب شناسی مسائل موجود حوزه انتخابیه و رسیدن به جمع بندی مثبت از برآیند کارهای صورت گرفته، برپایی مداوم نشست های مطبوعاتی و شنیدن سوالات و دغدغه های رسانه ها، که زبان گویای شهر و شهروندان آن است، قطعا بهترین گزینه برای رسیدن به نتایج مطلوب می باشد.

اخیرا خبری را خواندم مبنی بر اینکه یک دانشمند عصب پژوه در دانشگاه مک مستر کانادا آزمایشی انجام داده و سر دو دسته (افراد قدرتمند و افراد نه چندان قدرتمند) را زیر دستگاه تحریک مغناطیسی مغز قرار داده است. او در این آزمایش، دریافته، قدرت در افرادی که احساس قدرت می کنند، فرایند عصبی خاصی به نام بازتاب را مختل می کند. چیزی که مبنای درک دیگران است و این باعث می شود که بسیاری از قدرتمندان، در دیدنِ مسائل از نگاه دیگران ناتوان می شوند.

وی در ادامه این تحقیق می گوید: ما به خاطر یکسری توانمندی ها ، قدرتمند می شویم. اما زمانی که قدرتمند می شویم، بخشی از توانایی های خود را از دست می دهیم و در نتیجه آزمایش شوندگان قدرتمند (آنهایی که احساس قدرت می کنند)، چنان عمل می کنند که گویی ضربه مغزی خورده اند. نتایج نهایی این آزمایش نشان می دهد، افراد قدرتمند، از شبیه سازی تجربه دیگران، ناتوان می شوند و در نهایت به چیزی منجر می شود که «کمبود فهم دیگران و همدلی» نامیده می شود. (منبع : فصلنامه ترجمان )

این تحقیق به خوبی نشان می دهد که افراد قدرتمند، از وزیر و وکیل تا معلم مدرسه و حتی والدین و ...، همواره در معرض خطا و اشتباه هستند. اشتباهات افراد معمولی سبب فروپاشی یک خانواده می شود اما خطاهای قدرتمندان باعث نابودی یک جامعه. یادآوری گذشته ای که قدرتمند نبودیم، به مغز این امکان را می دهد که با واقعیت ارتباط برقرار کند. همچنین براساس متون مذهبی، اگر قدرتمند هستید، به کسانی اجازه همراهی دهید که تندترین و صریح ترین زبان را نسبت به شما دارند. هرچه شما قدرتمند تر، نیازمند اطرافیان مستقل تر، شجاع تر و منتقدتر. در خلا یاران و اطرافیان مستقل و منتقد، که پاشنه آشیل سالهای طولانی مسئولان و مدیران این مرز و بوم است، رسانه ها می توانند بهترین جایگزین و راهگشا در این زمینه باشند.

فعالان رسانه ای استان، حضور مداوم بدری در برگزاری نشست های مطبوعاتی را ارج می نهند و از سایر نمایندگان استان نیز انتظار دارند که در رویارویی با رسانه ها و شنیدن نقطه نظرات آنها، هراسی نداشته باشند و به این نکته اساسی توجه ویژه ای داشته باشند که رسانه ها زبان گویای مردم هستند و فاصله گرفتن از آنها به هر دلیل #غیرموجه ، فاصله گرفتن تدریجی از مردم و موکلان را سبب می شود که ترمیم این زخم در ماه های پایانی دوره نمایندگی، کاری بسیار سختی خواهد بود.

پیشنهاد می کنیم، عملکرد چهار ساله خود را به ماه های پایانی دوره وکالتتان موکول نکنید، مردم را به تدریج از فعالیت هایتان مطلع نمائید و نقدها و پیشنهادات آنها را نیز بشنوید. مطمئن باشید از دل این نشست ها، مطالب و پیشنهادات خوبی دستگیرتان می شود. امتحانش ضرری ندارد.

مسلم نوروززاده

انتهای پیام/آ

نظر شما

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد

پربیننده ترین ها