تازه ها

پربیننده ترین

1392-02-17 09:54
کد مطلب: 8290
بخش موران با ۶۳ روستا و جمعيتي بالغ بر 12 هزار نفر در نوار مرزی شهرستان گرمی قرار گرفته است.

به گزارش سبلانه،موران با مردمانی از جنس نور که تنها دغدغه آن ها تأمین ابتدایی ترین امکانات است همچون نگینی در میان آذربایجان می درخشد. وجود طبیعت بکر در تک تک روستاهای موران زبان زد عام و خاص است. برای بررسی مشکلات و وضعیت معاش اهالی عازم این بخش شدیم. هوای فوق العاده همراه با طبیعت سرسبز آرامشی خاص را به آدم می داد. میهمان روستاهای پرچین سفلی، کردلر، زهرا، کلانسرا، اوچ آغاج، اوماسلان، افسوران، پرمهر و چند روستای دیگر در این بخش بودیم.

از مرکز شهر گرمی با حجت السلام ملکی رئیس شورای اسلامی بخش موران، به طرف این منطقه راه افتادیم. در طول مسیر ۳۰ کیلومتری تا مرکز بخش طی گفتگویی با رئیس شورای اسلامی بخش موران، وی از عدم ساماندهی خودروهای حمل و نقل این بخش گلایه کرده و از مسئولین ذیربط خواستار رفع این مشکل شد. گویا خودروهای شخصی روز به روز کرایه ها را افزایش می دهند و مردم نیز از این وضعیت نارحت هستند.

به بخشداری موران رسیدیم....

 بعد از گفتگوی یک ساعته پیرامون مشکلات این بخش به همراه عبدالله آقایی بخشدار موران، برای بررسی وضعیت روستاهای موران به راه افتادیم.

در حاشیه ورود به روستای کلانسرا، اهالی این روستا را که به صورت دسته جمعی مشغول ساخت مسجد بودند را مشاهده کردیم. نعمت نعمتی یکی از اهالی این روستا که به ساخت مسجد کمک می کرد، در این خصوص گفت: اهالی این روستا این مسجد را به صورت خود جوش احداث می کنند. که مقدار زیاد این مبلغ توسط اهالی تامین شده و مبلغ یک میلیون تومان توسط بخشداری موران و ۵۰۰ هزار تومان از طرف اداره اوقاف پرداخت شده است. همچنین خاکبرداری محل ساخت این مسجد به همت بخشداری صورت گرفته است.

همت مردمی جهت ساخت مسجد حیرت آور بود.

از نقطه صفر مرزی به راه خود ادامه داده و وارد روستای اوچ آغاج شدیم. ساخت منبع آب شرب جدید در این روستا به چشم می آمد. یکی از اهالی این روستا با تشکر از بخشداری و مسؤلین مربوطه جهت احداث این منبع آب و بازسازی خط لوله های روستا ، از بخشدار خواست که آب این روستا را روزانه به مدت چند ساعت وصل کنند تا مشکلی نداشته باشند. آقای بخشدار نیز در این رابطه قول مساعد داد.

پس از آن وارد روستای اوماسلان شدیم. روستایی که این روزها دهکده المپیک یا منطقه نمونه گردشگری شهرستان گرمی نامیده می شود.  مردمانی خونگرم که در میان کوه ها و در یک روستای بسیار زیبا زندگی می کنند. پیشرفت و آبادانی روستاهای منطقه به برکت خون شهدای انقلاب اسلامی و خدمات صورت گرفته از طرف مسئولین نظام جمهوری اسلامی ایران به مرزنشینان را شاهد بودیم. اهالی روستا با دیدن بخشدار موران از وی بخاطر امکاناتی که به این روستا داده شده است تقدیر و تشکر کردند.

حاج شهباز ناصری از اهالی روستای اوماسلان گفت: ۳۷ سال پیش به علت نبود امکانات رفاهی در روستا و مشکل اشتغال به شهرستان هشتبر مهاجرت کرده بودم. بعد از مشاهده خدمات ارائه شده از طرف دولت و پیشرفت منطقه که اجرای طرح هادی یکی از این طرح ها است؛ تصمیم گرفتم به زادگاه خود برگردم. در این مدت روحم اینجا و جسمم در هشتبر بود.

وی ضمن تشکر از زحمات مسئولین مربوطه، خواستار راه اندازی کلاس های درس دوره متوسطه شد.

بعد از اقامه نماز در مسجد روستای اوماسلان و به راه خود ادامه دادیم. مسیر ارتباطی بخش مرکزی به بخش موران (راه ارتباطی داش دیبی به اوماسلان) را نیز بررسی کردیم. پیشرفت چندانی دیده نمی شد و احداث این راه همت مسؤلین را می طلبد.

وارد روستای افسوران شدیم. همه مردم شاد بودند و کودکان مشغول بازی کردن…..

ذکی اله حسن زاده از اهالی روستای افسوران در گفتگویی کوتاه با ما خاطر نشان کرد: وضعیت بد راه های ارتباطی این بخش در فصل زمستان مشکلاتی را برای اهالی بدنبال دارد که خواسته ما از مسئولین راه سازی در این منطقه  است و به این منطقه توجه ویژه داشته باشند. وی علت مهاجرت از این منطقه را کمبود آب شرب عنوان کرد.

غلام حسن حسن زاده دهیار روستای افسوران نیز در این رابطه گفت: این روستا با تقدیم هشت شهید به انقلاب و نظام در بین روستاهای بخش موران در تعداد شهدا رتبه اول قرار دارد و به عنوان روستای نمونه ایثارگری انتخاب شده است. وی همچنین از آمادگی مردم این منطقه برای حضور پرشور در انتخابات خبر داد.

مردم روستاهای بخش مرزی و محروم موران همچنان چشم به راه کمک های مسؤلین استانی و شهرستان برای تأمین امکانات هستند. مردمی که سالهاست می شنوند امسال صاحب نعمت گاز می شوند ولی همچنان نشده اند. مردمی که افتتاح گمرک آزادلو را بارها و بارها شنیدند ولی ندیدند. مردمی که، وعده های بی شمار مسؤلین وقتی سخن از موران به میان آمد را شنیدند ولی در عمل شاهد هیچ کدام از این وعده ها نبودند.

در ادامه عبدالله آقایی بخشدار موران بیان داشت: با همت نماینده محترم گازرسانی به بخش موران سرعت بالایی گرفته است و لوله گذاری این مسیر به روستای حمزه خانلو رسیده است.

وی با تقدیر و تشکر از نماینده مردم مغان در مجلس گفت : امید است مسؤلین توجه ویژه ای به این بخش شهید پرور داشته باشند تا شاهد مهاجرت معکوس به این بخش باشیم.

در حاشیه :

-خودروی آتش نشانی بخش موران با اینکه در حیاط بخشداری می باشد اما متأسفانه بدلیل خراب بودن پمپ آن و عدم ارایه هزینه برای تعمیر آن قابل استفاده نیست که در موراد ضروری نمی توانند در اختیار نیازهای مردمی قرار گیرد.

-مردم روستاهایی که در آن روستا طرح هادی اجرا شده بود کاملا از وضعیت روستای خود راضی بودند ولی سایر روستاها نیازمند توجه مسؤلین هستند. امید است این طرح پربرکت و خیر در تمامی روستاها اجرا گردد.

-مزرعه زنبورداري حال و هوای خاصی به روستاهاي اين بخش، داده است.

-لکه گیری راه های ارتباطی بخش موران نیز در برخی نقاط به چشم می خورد.

با تشکر از عبدالله آقایی (بخشدار موران) و مجموعه بخشداری موران که در تهیه این گزارش هماهنگی کامل با ما داشتند.

 

منبع:پایگاه خبری تحلیلی سیفار

 

 

 

انتهای پیام/

ارسال نظر
Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.