تازه ها

1398-01-17 20:41
کد مطلب: 80819
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان اردبیل از تدوین سند مدیریت زیست بومی تالاب حفاظت شده نئور از محل اعتبارات ملی خبر داد .

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی سبلان‌ما، محمد خداپرست از تدوین سند مدیریت زیست بومی تالاب حفاظت شده نئور از محل اعتبارات ملی خبر داد و اظهار داشت: ما علاوه بر مطالعات و عملیات پاکسازی نئور از گونه‌های مهاجم، سعی کردیم تا از سند مدیریت زیست بومی تالاب حفاظت شده نئور را نیز تدارک ببینیم که این سند از محل اعتبارات ملی و به مبلغ 80 میلیون تومان در حال اجراست.

وی تصریح کرد: با تهیه این سند در کنار برطرف شدن مشکل گونه‌های مهاجم وارد شده به نئور، با رهاسازی اردک ماهی‌ها و مطالعات دقیقی که در این زمینه در حال انجام است، امیدواریم در دریاچه نئور بتوانیم بستر و فضای پرورش ماهیان بومی به ویژه احیای ماهی قزل‌آلا را در سال‌های آینده شاهد باشیم.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان اردبیل گفت: در حال حاضر با رهاسازی 15 هزار قطعه ماهی از نوع اردک سعی می‌کنیم تا در سال جدید شاهد روند کاهش گونه مهاجم کراس و برخی ابعاد احیای این دریاچه باشیم و در کنار آن مدیریت زیست بومی دریاچه نئور نیز برای ما ارزشمند است که این کار با همکاری و مشارکت جوامع محلی در حال انجام است که انتظار می‌رود اکوسیستم دریاچه نئور به شکل کامل احیا شده و به وضعیت قبلی بازگردد.

خداپرست به مهمترین برنامه‌های اجرا شده در حوزه محیط زیست طبیعی اشاره کرد و افزود: ما در سال گذشته موفق شدیم نمونه‌برداری برای تکمیل بانک ژن را به تعداد 62 مورد از مجموع حیوانات و گونه‌های مختلف جانوری را انجام داده و در کنار آن ارسال این نمونه‌ها را به مرکز کشور برای نگهداری شاهد باشیم.

وی به بازدید و ارائه گزارش از اکتشافات و بهره‌برداری از معادن به تعداد 41 مورد موافقت با اکتشاف معدن به تعداد 64 مورد و مخالفت با اکتشاف معدن به تعداد 43 مورد اشاره کرد و ادامه داد: معادن بررسی شده از لحاظ زیست محیطی نیز به تعداد 88 مورد در سال گذشته انجام شده است.

خداپرست به مطالعه و تدوین طرح مدیریت مناطق حفاظت شده آق‌داغ و اثر طبیعی و شروع عملیات اجرایی طرح مدیریت آن اشاره کرد و گفت: با اختصاص 250 میلیون تومان برای اجرای طرح‌های مدیریت استان از طرف سازمان برنامه و بودجه اقدامات و هدف‌گذاری‌ها انجام شده است.

وی در مورد اجرای طرح پایلوت احیای تالاب حفاظت شده نئور و مبارزه فیزیکی و بیولوژیکی با گونه مهاجم کراس بیان کرد: ما پیگیر ارتقا سطح منطقه پیشنهادی حفاظت شده انزان به مساحت 40 هزار هکتار و مناطق تحت مدیریت شکار ممنوع استان از جمله تالاب گیلارلو در گرمی به مساحت 117 هکتار و تالاب پته‌خور نمین به مساحت چهار هزار هکتار بودیم.

خداپرست به بررسی و بازنگری در مناطق چهارگانه محیط زیست و تدقیق مرز براساس استانداردهای جهانی اشاره کرد و افزود: تدوین و اجرای برنامه مدیریت و حفاظت گونه‌های در معرض خطر انقراض نظیر آهو، مارال، خرس قهوه‌ای و غاز پیشانی سفید کوچک در استان اردبیل انجام شده است.

وی بیان کرد: افزایش سطح شناسایی و تهیه شناسنامه دو غار بوینی‌یوغون در روستای کورعباسلو، غار گلستان در محدوده روستای گلستان نیر و ثبت اطلاعات غارهای استان در سامانه غارشناسی کشور در سال‌ گذشته انجام شد.

خداپرست از تهیه اطلس پرندگان استان با جمع‌آوری اطلاعات و گزارش‌های وضعیت پراکنش پرندگان در شهرستان‌های استان خبر داد و خاطر نشان کرد: ما به جد پیگیر این موضوع هستیم و امیدواریم در قالب این اطلس که در سال جدید تهیه و تدوین خواهد شد، بتوانیم اطلاعات مفید و مناسبی را در اختیار علاقمندان قرار دهیم.

وی به مدیریت و کنترل گونه‌های مهاجم و غیربومی در زیستگاه‌های آبی و خشکی و توسعه و غنی‌سازی موزه ملی تاریخ طبیعی و نمایشگاه‌های تابعه اشاره کرد و گفت: جمع‌آوری و تهیه نمونه‌های تاکسیدرمی به منظور غنی‌ کردن نمایشگاه‌ موزه به تعداد 15 نمونه انجام شده است.

خداپرست تصریح کرد: ارسال نمونه‌های مناطق فسیلی ماموت بیله‌سوار و فسیل درختان شیخ محمدلوی مشگین‌شهر به سازمان جهت بررسی و انجام تحقیقات لازم انجام شده است.

وی از احداث مرکز نگهداری فسیل‌های ماموت در بیله‌سوار خبر داد و بیان کرد: انجام پژوهش جهت جداسازی، شناسایی و مرمت فسیل‌های ماموت منطقه بیله‌سوار از محل اعتبارات استانی به مبلغ 40 میلیون تومان در سال گذشته آغاز شده و تا خرداد امسال این فرآیند ادامه پیدا می‌کند.

خداپرست اظهار کرد: طرح پژوهشی اکتشاف، استخراج و مطالعه فسیل‌های مهره‌داران بیله‌سوار از محل اعتبارات ملی و به مبلغ 50 میلیون تومان انجام شده است.

وی از پیگیری‌ها برای تخصیص حقابه تالاب‌ها و رودخانه‌های استان از شرکت آب منطقه‌ای خبر داد و خاطر نشان کرد: ‌تأمین اعتبار از محل طرح حفاظت از تالاب‌های کشور به ارزش 120 میلیون تومان برای فرهنگسازی و تأمین اعتبار طرح مطالعه نیاز آبی تالاب پته‌خور و تعیین حد بستر و حریم تالاب به مبلغ 100 میلیون تومان از محل اعتبارات استانی انجام شده است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان اردبیل بیان کرد: جمع‌آوری اطلاعات مربوط به پلاک‌های اراضی ملی در محدوده مناطق تحت مدیریت و تعیین وضعیت سند این پلاک‌ها و همچنین تأمین اعتبار جبران خسارت ناشی از خشکسالی در مناطق تحت مدیریت و از منابع اعتبارات ملی انجام شده است.

منبع: اداره کل حفاظت از محیط زیست استان اردبیل

انتهای پیام/

ارسال نظر
Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.