تازه ها

پربیننده ترین

1397-11-05 15:28
کد مطلب: 79881
امام جمعه اردبیل گفت:یکی از برکات مهم انقلاب اسلامی اقتدار بین‌المللی و بالارفتن قدرت تحمل در برابر فشارهای بین المللی و پیدا کردن جایگاه ویژه در نظام بین الملل است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی سبلان‌ما،آیت الله سید حسن عاملی در خطبه‌های نماز جمعه این هفته اردبیل با بیان اینکه یکی از برکات مهم انقلاب اسلامی اقتدار بین‌المللی و بالارفتن قدرت تحمل در برابر فشارهای بین المللی و پیدا کردن جایگاه ویژه در نظام بین الملل است، اظهار کرد: ما در خواب هم نمی‌دیدیم که 40 سال یک ابرقدرت تمام توان خود را جمع کند و بر علیه کشور ما وارد کارزارهای سنگین، بی‌رحمانه و ظالمانه شود ولی در آخر به مذاکره و التماس پناه ببرد.

وی افزود: آمریکا در برابر قدرت ایران هم در سوریه شکست خورد و ذلیلانه با دست خالی و با خرج 6 میلیارد دلار خارج شد و هم در عراق همه چیز را به ایران باخت.

امام جمعه اردبیل، بیان داشت: بعد از سقوط صدام، آمریکا نهایت تلاش خود را کرد تا حاکمیت سیاسی عراق را به دست گیرد و ایران را شکست دهد اما نتوانست و تا الان هم نتوانسته است و کسانی که در عراق سر کار آمده اند از صمیمی‌ترین دوستان ایران هستند.

وی ادامه داد: شکست آمریکا در یمن خیلی بدتر شد و لذا سنای آمریکا با تصویب یک قطعنامه خواستار پایان دادن به حمایت واشنگتن از ریاض در جنگ یمن شد. این قطعنامه به دولت ترامپ 30 روز فرصت داده تا نیروهای آمریکایی را از جنگ یمن خارج کند.

نماینده ولی فقیه در استان اردبیل تصریح کرد: از جهت تحریم نیز کاملا به این نتیجه رسیده اند که؛ اولا از این طریق، ایران در برابر آنها به رکوع نمی‌رود و تحریم از جهت تغییر رفتار ایران، آب در هاون کوبیدن است و ثانیا آنها به این نتیجه رسیده‌اند که ایران از وضعیتی که در آن بتوانند اوضاع را دگرگون کنند، گذشته است.

خطیب جمعه اردبیل اظهار داشت: یک پایگاه آمریکایی اعلام کرد که دولت ترامپ در یک ارزیابی داخلی از سیاست فشار حداکثری خود علیه ایران به این جمع‌بندی رسیده که این سیاست در تحقق اهداف اولیه خود شکست خورده است.

 عاملی ادامه داد: مرکز تحقیقات استراتژیک اسرائیل مربوط به دانشگاه تل آویو نیز در گزارش سالانه خود اعلام کرد؛ «طبق دلائل و قرائن بسیار زیاد نظام ایرانی کاملا پابرجا بوده و همیشه پابرجا و مستقر خواهد ماند».

وی افزود: ظریف دو ماه پیش به آمریکا و اروپا گفت؛ «من به شما تضمین می دهم که تحریم‌های آمریکا باعث تغییر سیاست های ما نخواهد شد».

نماینده مردم استان در مجلس خبرگان رهبری گفت: آنها در تحریم ایران یک اشتباه بسیار بزرگ مرتکب شدند و آن سوق دادن ایران به رشد و استقلال و پیشرفت بود چون تحریم سکوی پیشرفت ایران در علوم و فنون و صنایع استراتژِیک شد و سرعت پیشرفت علمی ایران در دوران تحریم یازده برابر متوسط دنیا شد. طبق اعلام مراکز علمی معتبر دنیا در سال 1390 رشد و پیشرفت علمی ایران بیست درصد افزایش یافت. همچنین طبق گزارش مراکز علمی معتبر دنیا ایران در منطقه رتبه اول سطح علمی و در کل جهان در رتبه هفدهم قرار دارد.

وی افزود: نتیجه تحریم این شد که ایران جزو ده کشوری شد که توانسته‌اند چرخه سوخت هسته‌ای تولید کنند. در سال 1389 به ما سوخت هسته‌ای 20درصد ندادند و ما به آن برای مرکز اتمی آزمایشگاهی تهران که متعلق به رادیو داروهاست احتیاج داشتیم. هزاران بیمار و ده‌ها بیمارستان ما محتاج به رادیو دارو ها بودند. آنها شرط‌های وحشتناکی برای دادن 20 درصد گذاشتند که مصداق کامل باج‌گیری و نقض حاکمیت ملی بود. جوانان و دانشمندان ما برای اولین بار تصمیم گرفتند غنی‌سازی 20 درصد را تهیه کنند.

وی گفت: آنها گفتند چنین چیزی محال است اما سال 1390 هم کشف کردیم و هم به دنیا اعلام کردیم و آنها متحیر ماندند و الان هم سایت هسته‌ای تهران با سوخت 20 درصد بومی کار می2کند.

امام جمعه اردبیل اظهار داشت: آنها برای تحریم‌های جدید، سیزده آبان، روز ملی مبارزه با استکبار را انتخاب کردند که با مشورت منافقین صورت گرفته بود ولی نتیجه عکس شد و دلار پایین آمد.

وی بیان کرد: با صراحت گفتند که جشن 40 ساله انقلاب را نمی‌گذاریم محقق شود که اینگونه وقت تعیین کردن از یک سیاست‌مدار بعید است اما حالا می‌بینند جشن 40 سالگی با عظمت و وسعت برگزار می‌شود.

مدیریت منطقه بدون ایران میسر نیست

وی افزود: همه این ناکامی‌ها، هم به آمریکایی‌ها و هم به اروپایی‌ها فهماند که برای مدیریت منطقه باید با ایران همراهی کنند نه تقابل. آثار این اندیشه هم تدریجا دیده می‌شود. این هفته نیویورک تایمز یک مطلب بسیار به حقی را متذکر شد و نوشت؛ «هیچ کشور مسلمانی به اندازه ایران برای ایفای نقش رهبری در منطقه مناسب نیست و اگر ترامپ مدعی ثبات خاورمیانه است باید به جای خصومت‌ورزی با ایران وارد تقابل شود».

نماینده ولی فقیه در استان گفت: مشکل آمریکا با ایران در اصل توهمی است که آیپک، منافقین، عربستان و اسرائیل در ذهن ترامپ درست کرده‌اند این توهم رفته رفته درست می‌شود. مخصوصا تقاضای چندین‌باره آمریکا برای مذاکره با ایران نشان از یأس کامل آنها از تاثیر بزرگترین تحریم تاریخ است. رئیس جمهور آمریکا گفت؛ خواستار مذاکره با ایران است اما ایرانی‌ها آماده گفتگو نیستند.

وی افزود: آقای شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی گفت؛ در سفر به افغانستان دو نماینده آمریکا به بنده مراجعه و گفتند آمریکا می‌خواهد با شما مذاکره کند. ترامپ می‌گفت کاری خواهم کرد که ایران با پای خودش به مذاکره بیاید اما ملت ایران کاری کردند که او با پای خود به مذاکره بیاید!

وی اظهار داشت: یکی از نشانه‌ها این است که نماینده آمریکا در سازمان ملل اعلام کرد نشست ورشو در لهستان برای تبادل نظر درباره چالش‌های خاورمیانه است و محلی برای بدنام کردن یا حمله به ایران نخواهد بود. این عقب‌نشینی صریح از مواضع قبلی است و از طرفی اروپا نیز اعلام کرده کانال ویژه تبادلات مالی با ایران احتمالا ظرف روزهای آینده راه‌انداری می‌شود.

خطیب جمعه اردبیل گفت: هزینه‌ای که آمریکا در این چهل سال بر علیه ایران خرج کرده یک هزینه افسانه‌ای است و لذا شکست هم یک شکست استثنایی است و دردش هم درد استثنایی است. خانم کلینتون 7 سال پیش گفت؛ ما 5 هزار نیروی زبده بر علیه ایران آموزش دادیم قطعا این نیروهای شیطانی از آن زمان به بعد بیشتر هم شده است ولی فقط آمریکا را خورده‌اند!

موفقیت‌های ایران اسلامی مرهون درایت مقام معظم رهبری است

وی اظهار داشت: این موفقیت‌ها همه مرهون درایت مقام معظم رهبری است لازم به‌ذکر است که در این مصاف دو نظریه وجود داشت؛ یکی نظریه مقام معظم رهبری که باید اصول را حفظ و تنازل نکرد و نظریه دوم متعلق به روشنفکران غرب زده و لیبرال بود که می‌گفتند شاه کلید و دسته کلید، دست آمریکاست. اما مقام معظم رهبری فرمود؛ «کلا ان معی ربی» این نتایج نشان داد که جمعی از لیبرال‌های وطنی که سال‌ها علوم سیاسی هم خوانده‌اند از سر مرعوبیت درک درستی از مسائل نداشتند و بیراهه رفتند.

نماینده مردم استان در مجلس خبرگان رهبری تصریح کرد: از این به بعد باید با یک دیپلماسی بسیار هوشمندانه، فخیمانه، حکیمانه و عزت‌مندانه ضمن حفظ اصول آمریکا را منقاد و مهار کنیم.مقام معظم رهبری در آخرین ملاقات خود با پوتین گفت؛ «یک کار مشترک ایران و روسیه، مهار دولت آمریکاست».

انتهای پیام/

ارسال نظر
Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.