تازه ها

پربیننده ترین

1397-10-20 22:51
کد مطلب: 79693
احداث معدن در زمینی به وسعت 370 هکتار در سرعین زنگ خطری برای محیط زیست این شهرستان خواهد بود.

به گزارش پایگاه خبری سبلان ما،قسمت عمده ای از بافت خاک  شهرستان سرعین را پوکه تشکیل می دهد؛ پوكه معدني دانه هاي سبك حاصل از فعاليتهاي آتشفشاني است .

مزيت عمده پوکه معدني نسبت به مصالح ساختماني مشابه از قبيل شن و ماسه، وزن مخصوص بسيار كم 0)، دارا بودن درجه سختي بالا و نيز تخلخل / آن (حدود 7 فراوان مي باشد. رنگ اين ماده معدني سفيد يا خاكستري مايل به سفيد يا زرد است . پوكه معدني داراي دانه بندي هاي متفاوت از ذرات غباري تا قطعات بزرگ با قطر بيش از 100 ميليمتر است.هر يك از اندازه هاي فوق براي مصارف بخصوصي كاربرد دارند.

در برخی نقاط از شهرستان سرعین برای استخراج پوکه در سالهای گذشته قسمت های از زمینی های کشاورزی خریداری و برداشت انجام شده است که با برداشت نامناسب چهره ای زشت از خود بر جای گذاشته است.

واگذاری 370 هکتار برای احداث معدن در سرعین

دادستان عمومی و انقلاب استان اردبیل  19 دیماه در ششمین جلسه شورای حفظ حقوق بیت‌المال در امور اراضی ملی و منابع طبیعی استان اردبیل خبری نگران کننده برای محیط زیست سرعین داد  و اظهار داشت: متاسفانه با نبود نظارت کافی مسؤولان نهادهای مربوطه در منطقه توریستی و گردشگری سرعین زمینی به مساحت ۳۷۰ هکتار برای احداث معدن در این منطقه به فردی واگذار شده  که در نوع خود بسیار تعجب‌برانگیز است.

سال 96 با برداشت پوکه از زمینی به وسعتی به مراتب کوچکتر از مساحت ذکر شده آب هوای  شهر سرعین دگرگون شد و  اعتراض مردمی به طوفان گرد و خاک حاصل از برداشت این ماده معدنی را داشت.

واگذاری 370 هکتار برای احداث معدن و استحصال پوکه که قالب بافت خاکی این شهرستان را تشکیل می دهد خطری برای محیط زیست این شهرستان خواهد بود و شاید قطب گردشگری ایران با برداشت پوکه در این حجم  و ورزش تند بادها که در شهرستان تجربه می شود طوفان شن خوزستان را در ذهن مجسم کند.

اجازه برداشت پوکه را نمی دهیم

حسن حسن پور در مصاحبه با خبرنگار پایگاه خبری تحلیلی سبلان‌ما، با تایید خبر احداث معدن به وسعت ۳۷۰ هکتار گفت: قسمت اعظم اراضی مربوط به روستای آق قلعه و ۷۴ هکتار زمین مابقی نیز در گازیر واقع است که سال ۹۰ امتیاز گیری شده است.

وی افزود:مسولان شهرستان پیگیر این موضوع هستند وشورای تامین با اعلام مخالفت خود تاکنون مانع بهره برداری شده و خواهد شد.

فرماندار سرعین گفت:به لحاظ تبعات اجتماعی و آلودگی زیست محیطی به هیچ عنوان اجازه برداشت پوکه را نمی دهیم.

وی افزود:امتیاز واگذار شده تا سال 1405 اعتبار دارد و با هماهنگی های که با اداره صنعت و معدن شهرستان شده اجازه برداشت پوکه را نخواهیم داد.

برداشت پوکه زنگ خطری برای محیط زیست سرعین است

ناصر محمدی عضو شورای شهر سرعین  نیز در این رابطه به خبرنگار ما گفت:برداشت پوکه در این شهرستان زنگ خطری برای محیط زیست وتوسعه ی پایدار این شهرستان خواهد بود.

وی افزود:سرعین شهرستان گردشگری است و انبوهی از گردشگران به لحاظ بهره مندی ازاقلیم و آب هوای بکر آن به این شهر سفر می کنند ؛مسولین شهرستان مانع این موضوع شده واجازه برداشت وبهره برداری رانمی دهند.
 
فیلم زیر مربوط به اتفاق سال گذشته است که به عینه  خطر  برداشت پوکه  را به تصویر می کشد ؛حال باید نشست و دید که مسئولین به چه میزان در مقابله با این خطر زیست محیطی واکنش نشان می دهند.
ارسال نظر
Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.