تازه ها

1397-08-29 20:26
کد مطلب: 79012
مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان در جمع اساتید دانشگاه با بیان اینکه گردش مالی صنایع فرهنگی ایران به 8 هزار میلیارد رسیده است، گفت: امروز ایران اسلامی صاحب هویت بین المللی به عنوان هویت جهان اسلام در دنیا است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی سبلان‌ما، نشست فرهنگی ظرفیت انقلاب اسلامی و کارآمدی نظام با تبیین فرصت ها، چاش ها و تهدیدهای فرهنگی با سخنرانی ناصر اسحاقی مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان  و اساتید دانشگاه آزاد اسلامی در این دانشگاه برگزار شد.

ناصر اسحاقی مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اردبیل در ابتدای این نشست به تعریف فرهنگ و انقلاب در ملت ها پرداخت و گفت: به طور کلی به مجموعه آداب و رسوم و علوم و معارف و هنرهای یک قوم فرهنگ گفته می شود.

وی در ادامه سخنان خود از شیوه برتر، بهتر و زیباتر زیستن به عنوان اصلح ترین دیدگاه برای تعریف فرهنگ یک ملت نام برد و گفت: در واقع فرهنگ برآمده از باورها و اعتقادهای مردم است.

اسحاقی در ادامه سخنان خود به تعریف انقلاب اسلامی پرداخت و گفت: دگرگونی جامعه بر اساس آموزه های دین مبین اسلام انقلاب گفته می شود.

وی با بیان اینکه تسلیم شدن در برابر اراده خداوند متعال نیز نوعی انقلاب است، گفت: انقلاب اسلامی یک جنبش و حرکت فرهنگی است

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکهاستراتژی ادیان همواره بر تغییر استوار بوده است، گفت:آموزه های اخلاقی،نرمش، ملایمت، مماشات با مخاطبین همیشه به ذات و طرز اولیه مخاطب برخورد راهنمایی و سعادتمند بوده است.

وی در ادامه سخنان خود به سوره های انبیاء، غاشیه،شوری،آل عمران اشاره کرد و گفت: از مفاد این آیات جهانی بودن قرآن کریم و اسلام مستفاد می شود بطوریکه انقلاب اسلامی ایران نشان داد که استراتژی پیامبر در مورد فرهنگ و انقلاب فرهنگی به عینه انجام گرفت.

اسحاقی در ادامه سخنان خود به مصاحبه امام خمینی(ره) در 12 فروردین 57 اشاره کرد و گفت: مردم با دادن رای آری به نظام جمهوری اسلامی ایران در واقع اقدار نظام را عین دموکراسی آزادانه نشان دادند بطوریکه بعد از 12 فروردین نظام استقرار یافت وبعد از گذشت 40 سال روز به روز ابعد آن جهانی تر می شود.

 وی در ادامه سخنان خود به مولفه های فرهنگ اسلامی انقلاب اشاره کرد و گفت: موضع داری، موضع بانی، موضع زایی از جمله مولفه های فرهنگی انقلاب اسلامی است.

این مقام مسئول استانی به انقلاب های رخ داده در جهان اشاره کرد و با مقایسه آنها بت انقلاب اسلامی در ایران گفت: زمانی بود که مردم در سایر کشور برای نجات خود از امپریالیسم و کاپیتالیسم دست به انقلاب سوسیالیستی می زدند اما انقلاب اسلامی به گونه ای دیگر و با بعد معنوی در جهان ظاهر شد بطوریکه در کوتاه مدت توانست بعنوان سومین بلوک قدرت در جهان معرفی شود.

وی در بخش دیگری از سخنان خود به تبیین شرایط انقلاب پرداخت و گفت: حوزه کار ما در فعالیت های سیاسی، اقتصادی و اجتماعی بحث کارآمدی است.

اسحاقی از هنرهای 7 گانه در زمینه مطبوعات و کتاب، هنر های تجسمی و هنرهای بصری بعنوان موارد کارامدی فرهنگ بعد از انقلاب نام برد و گفت: با نگاهی کوچک با تاریخچه موارد مطروحه به راحتی کارآمدی فرهنگ بعد از انقلاب مشخص می شود.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی به مقایسه هنرهای هفتگانه در زمان قبل از انقلاب  و بعد از انقلاب پرداخت و گفت: اولین روزنامه ایران تحت عنوان کاغذ خبر 170 سال پیش راه اندازی شد و 130 سال نیز به رشد خود ادامه داد و تا قبل از انقلاب  به روزنامه های کیهان  و اطلاعات محدود شد بطوریکه اخبار کشور تنها توسط این دو روزنامه اطلاع رسانی می شد ولی بعد از انقلاب در سال 58 تعداد 273 نشریه تحت عناوینی چون ارگان ها و نهادها و احراب رشد یافتند.

وی افزود در حال حاضر 178 روزنامه،2781 هفته نامه،1254 دو هفته نامه،605 ماهنامه،812 فصلنامه در کشور منتشر می شود.

اسحاقی به انتشار کتاب نیز اشاره کرد و گفت:کتب منتشر شده قبل از انقلاب 1833 عنوان بود در حالیکه بعد از انقلاب تا کنون72871 عنوان کتاب تا سال 93 منتشر شده است

وی به تعداد کتابخانه های کشور نیز اشاره کرد و گفت: قبل از انقلاب 155باب کتابخانه در کشور وجود داشت  که بعد از انقلاب به تعداد2164 عنوان کتاب رسید که همه این ها نشان دهنده ارزش و اهمیت فرهنگ در انقلاب اسلامی و نظام جمهوری اسلامی است.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی به بررسی وضعیت سینما نیز پرداخت و گفت: قبل از انقلاب 397 سالن سینما در کشور وجود داشت که بعد از انقلاب این تعداد به 550 سالن با 212000 صندلی رسید با اینکه از لحاظ فیزیکی با رشد نجومی مواجه نیستیم ولی با این حال از لحاظ محتوایی بسیار رشد کرده بطوریکه سبکی به نام معنی گرا در جهان ایجاد کرده و حتی صاحب اسکار نیز شده است بطوریکه امروز برابر تولیدات انبوه و متداول هالیوود و بالیوود حرفی برای گفتن دارد.

وی به صنایع فرهنگی هم اشاره کرد و گفت: گردش مالی صنایع فرهنگی ایران 8 هزار میلیارد است و در این حوزه بعد از نفت و صنایع نظامی در رتبه سوم کشور قرار دارد.

اسحاقی با بیان اینکه در سال های آتی گردش مالی صنایع فرهنگی کشور به رتبه اول صعود خواهد کرد، گفت: چشم انداز فرهنگی ایران در سال 1414 اولیت کشور صنایع فرهنگی است.

وی به هویت فرهنگی نیز اشاره کرد و گفت: الهی بودن، پایدار و مستمر بودن، نوزایی و بروز بودن از جمله ایدوئولوژیک های فرهنگ است.

این مقام مسئول در ادامه سخنان خود به برگزاری همایش های فرهنگی و کنفرانس ها برای مقابله با ظلم و زیاده خواهی ها اشاره کرد و گفت: امروز ایران اسلامی صاحب هویت بین المللی به عنوان هویت جهان اسلام است بطوریکه هر جایی از جهان گلدسته و مسجدی وجود دارد و در آنجا از خدا و پیامبر نام برده می شود در واقع صحبت از هویت جهان اسلام مطرح است.

وی با بیان اینکه هویت جهان اسلام در دنیا در حال استقرار است، گفت: امروز همه صورت های متصوره از اسلام برای قدرت های استکباری و زیاده خواه خطرناک است چراکه امروز آمریکا از شیعه در حراس است.

اسحاقی با بیان اینکه هویت الهی تنها هویت پایدار است، گفت: بنیان های این هویت روز به روز در حال استحکام است.

وی از هویت جهان اسلام، فرهنگ ظلم ستیزی و گفتمان عدالت و معنویت بعنوان کارنامه فرهنگی نظام جمهوری اسلامی ایران در جهان نام برد و گفت: تاثیرات منطقه ای و جهانی فرهنگ انقلاب اسلامی ایران در جهان بعنوان مولفه های قدرت نرم ایران مطرح است..

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی در پایان سخنان خود از واکنش های جهانی در برابر کشتار مردم مسلمان میانمار به عنوان یکی از اثرات انقلاب ایران در جهان نام برد و گفت: تحرکات جهانی در برابر ظلم و ستم برگرفته از دستاوردهای و کارآمدی های نظام جمهوری اسلامی در جهان است.

انتهای پیام/ج

 

 

ارسال نظر
Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.