تازه ها

1397-08-29 00:38
کد مطلب: 78991
رییس سازمان صنعت ، معدن و تجارت استان در خصوص میزان صادرات استان گفت: برابر آمار دریافتی از گمرکات استان میزان صادرات غیر نفتی از محل گمرکات استان در 7 ماهه اول سالجاری از نظر ارزش بالغ بر 64 میلیون دلار است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی سبلان‌ما، رییس سازمان صنعت ، معدن و تجارت استان ، امروز عصر در جمع خبرنگاران با اشاره به آخرین وضعیت تولید وصادرات استان با توجه به تغییر نرخ ارز گفت : صنایع استان عموماً صنایع خرد و کوچک بوده و متکی بر بازار داخلی می باشند و نهاده های تولید نیز عموماً از داخل کشور تهیه و تامین می شوند و از این نظر فعالیت های تولیدی بخش صنعت استان زیاد تحت تاثیر نوسانات ارزی قرار نگرفته است .

وی خاطر نشان کرد : بعضی از واحد ها و بنگاه های بزرگ که مواد اولیه و یا قطعات و ماشین آلات آنها از کشور های خارجی تامین می شود در گیر مشکلات جزیی بودند که خوشبختانه با سیاست های سریع وزارت متبوع از طریق ارز 4200 تومانی این مشکلات نیز مرتفع شد  و در روند اشتغال و تولید آنها نیز دچار مشکل خاصی نشده ایم و با عبور از این مرحله بصورت روند عادی ادامه فعالیت واحد هارا شاهد باشیم.

رییس سازمان صنعت ، معدن و تجارت استان در خصوص میزان صادرات استان اظهار داشت : برابر آمار دریافتی از گمرکات استان میزان صادرات غیر نفتی از محل گمرکات استان در 7 ماهه اول سالجاری از نظر ارزش بالغ بر 64 میلیون دلار می باشد که نسبت به مدت مشابه سال قبل 70 درصد افزایش داشته است.

عاملی افزود : ارزش وزنی کالاهای صادرشده در مدت مذکور 107هزار تن بوده که آن هم نسبت به مدت مشابه سال قبل 180 درصد رشد داشته است.

وی اظهار داشت این نشان می دهد که از نظر ارزش وزنی میزان صادرات استان تقریبا همطراز با افزایش نرخ ارز رشد داشته است ولی از نظر ارزش دلاری رشد 68 درصدی را شاهد هستیم که این نشان می دهد افزایش میزان صادرات بطور کامل از افزایش نرخ ارز متاثر نگردیده و عوامل دیگری نیز بطور مستقیم و غیر مستقیم بر افزایش یا کاهش میزان صادرات تاثیر گذار هستند.

رییس سازمان صنعت ، معدن و تجارت استان گفت : با توجه به نقش نرخ ارز در جریان تجاری لازم است با داشتن یک ترکیب کیفی و کمی بهینه از واردات و صادرات،سیاست های پولی ،مالی و تجاری در هماهنگی کامل با یکدیگر عمل کنند.روشن است درجه موفقیت سرمایه گذاری در بخش صادرات غیر نفتی در مرحله نخست منوط به روشن و پایدار بودن قوانین و مقررات و آیین نامه های مربوطه می باشد .

عاملی در پایان یادآور شد : افزایش نرخ ارز در کوتاه مدت سبب افزایش صادرات غیر نفتی می شود که در آمار فوق  شاهد آن هستیم ولی به تدریج و در بلند مدت به دلیل افزایش قیمت کالاهای وارداتی(مواد اولیه و ماشین آلات) قیمت تمام شده کالاهای تولید داخل افزایش یافته و از طرفی با لحاظ نمودن کاهش قدرت خرید مردم به دلیل افزایش نرخ ارز و طبیعتا بالارفتن قیمت کالاهای وارداتی ، تمایل به تامین اقلام مورد نیاز خود از کالاهای داخلی در مقایسه با قیمت کالاهای خارجی بیشتر شده و این امر، هم به دلیل افزایش سطح تقاضای داخل و هم به دلیل عدم توان رقابت محصولات داخلی از نظر قیمت با محصولات مشابه خارجی، سبب کاهش میزان صادرات خواهد شد.

انتهای پیام/

ارسال نظر
Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.