تازه ها

پربیننده ترین

1397-05-24 07:20
کد مطلب: 77508
عسل یکی از سوغاتی های پر طرفدار استان اردبیل است که بخاطر وجود آب هوای مناسب و طبیعت بکر سالانه بیش از ۶ هزار تن عسل در استان اردبیل توسط زنبورداران تولید می شود.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی سبلان‌ما، عسل یکی از سوغاتی های پرطرفدار استان اردبیل است که بخاطر وجود آب هوای مناسب و طبیعت بکر سالانه بیش از،۶هزار تن عسل در استان اردبیل توسط،زنبورداران تولید می شود که بدون شک جزء باکیفیت ترین و سالم ترین عسل های دنیا است و خوشبختانه توانسته با کسب استاندارهای لازم جهانی به ثبت جهانی برسد.

با این حساب انتظار می رود با صادرات عسل به کشورهای دیگر زنبورداران محصولات تولیدی خودرا به دنیا معرفی کنند و هم ارز آوری به کشور و استان داشته باشند اما چیزی که در این بین قابل تامل است این است که عسل های تولیدی نه تنها در اردبیل بلکه از هیچکدام از استانهای کشور صادر نمی شود و زنبورداران در فروش این محصول غذایی با مشکل مواجه هستند و این روزها شاهد انباشت عسل هایشان در انبارها هستیم.

البته ماجرا فقط،به عدم صادرات عسل و انباشت عسل در انبارها ختم نمی شود چراکه برخی افراد سود جو اقدام به تولید عسل تقلبی و دست ساز می کنند و این عسل های تقلبی را در کنار جاده ها به مسافرانی که وارد استان می شوند بانام عسل ناب سبلان می فروشند.

کارشناس مسئول پرورش زنبورعسل سازمان جهاد کشاورزی در گفتگو با خبرنگار سبلان‌ما گفت : ۷۸هزار زنبوردار در کشور مشغول کار داریم و هفت ونیم میلیون کلنی وجوددارد که سالانه ۸۸هزار تن عسل درکشور تولید می کنند .

باقری افزود : استان اردبیل یکی از قطب های تولید عسل محسوب می شود و با تولید سالانه شش هزار تن عسل بعد از استان های آذربایجان غربی و آذربایجان شرقی در رتبه سوم قراردارد .

وی در ادامه به علت نبود صادرات عسل در کشور اشاره کرد و افزود : در کشور چندسالی است که صادرات عسل نداریم و این ضربه بزرگی به زنبورداران است که نبود صادرات علت های مختلفی دارد ازجمله بسته بندی نامناسب ، نبود آزمایشگاه های مدرن ، نبود نظارت کافی دستگاهای زیربط و حذف استاندار اجباری و تبدیل آن به استاندار تشویقی بوده است.

این مسئول درادامه به عسل های تقلبی موجود در بازار اشاره کرد وگفت : بدون شک عسل های تقلبی در بازار وجود دارد که وجود همین عسل ها هم زخمی بر دل پردرد زنبورداران شده که دراین باره نظارت دستگاه ها باید بسیار دقیق و با حساسیت بیشتری،صورت بگیرد تا عسل های تقلبی از بازار جمع آوری شود.

کارشناس مسئول پرورش زنبور عسل سازمان جهادکشاورزی اردبیل از،مردم خواست عسل را از،فروشگاه های معتبر تهیه کنند و به هیچ وجه از کنار جاده ها خرید نکند و در زمان خرید حتما به آرم استاندارد و پروانه ساخت آن توجه کنند.

وی درادامه گفت: باتوجه به سرانه مصرف عسل در کشور ومیزان تولید و عرم مصرف این ماده غذایی در کودکان زیر دوسال ما سالانه ۲۰هزارتن عسل مازادبرمصرف داریم که باید برای صادرات این میزان برنامه ریزی شود و این کار همکاری و تلاش تمام دستگاه های زی ربط ، مسئولان ، زنبورداران وتولیدکنندگان را می طلبد .

به سراغ یکی از تولیدکنندگان عسل در اردبیل رفتیم تا وضعیت زنبورداران استان را جویا شویم.

آقای بشارتی یکی از تولیدکنندگان باسابقه است که در ابتدای شروع صحبت هایش در مورد وضعیت تولیدکنندگان عسل گفت : در کشور ایران به علت وجود آب وهوای مناسب و گیاهان دارویی بی نظیر تعداد زنبورداران زیاد بوده و سالانه ۸۸هزارتن عسل در کشور تولید می شود ولی متاسفانه چندسالی است که وضعیت زنبوردان خوب نیست چرا که هیچ تولیدکننده ایی نمی تواند محصول تولیدی باکیفیت خود را صادر کند که بااین وضعیت این زنبورداری اصلا به صرفه نیست.

وی افزود: عسل های تولیدی در استان اردبیل یکی از سالم ترین و باکیفیت ترین عسل های ایران است که عسل اردبیل بانام عسل سبلان زبان زد شده که می تواند باصادرات هم منجر به ارزآوری به کشور و اشتغالزایی برای جوانان شود.

این تولیدکننده ادامه دادو گفت : من تولیدکننده هستم و مجبورم به تولیداتم ادامه دهم علارغم اینکه تولیدات سال قبل در انبار مانده امسال هم تولید کردم و از مسئولان زی ربط انتظار دارم که فکری به حال صنعت زنبورداری بکنند چراکه اگر این وضعیت ادامه پیدا کند زنبورداران کم کم تولیدات خودرا کم کرده و حتی اگر مجبور شوند کلا شغل زنبورداری را کنار می گذارند.

تلاش برای حذف استاندارد تشویقی

مدیرعامل اتحادیه زنبورداران استان اردبیل نیز گفت : در سال های اخیر به سبب حذف استاندارد اجباری و تبدیل آن به استاندارد تشویقی با افت صادرات عسل روبه رو شدیم چراکه کشورهای اروپایی و حوزه خلیج فارس و ترکیه حاضر نیستند عسل تولیدی ایران را بااستاندارد تشویقی خریداری کنند . حمزه ایی به ضرورت اجباری،شدن استاندارد عسل گفت : دستگاه های مربوطه ازجمله سازمان دامپزشکی و استاندارد و نظارت بر موادغذایی که سلامت مردم بخشی از وظلایفشان است باید پاسخگو باشند.

حمزه ایی به ضرورت اجباری،شدن استاندارد عسل اشاره کرد و گفت : حذف استاندارد اجباری و تبدیل آن به استاندارد تشویقی نه تنها کمک به صادرات عسل نکرد بلکه صادرات عسل را با مشکل مواجه کرد که باید برای حذف استاندار تشویقی و تبدیل آن به استاندارد اجباری،برنامه ریزی،کرد تا گامی موثر در ،صادرات عسل برداریم.

وی افزود: استاندارداجباری اگر بیاید یک ضریب اعتمادی به سایر کشورها بوجود می اورد.

مدیرعامل اتحادیه زنبورداران اردبیل افزود: رایزنی هایی با کمیسیون حمایت از تولید داخلی مجلس شورای اسلامی انجام گرفته و خود ریییس کمیسیون نیز نظر موا دارد کهه ستاندار تشویقی رابه استاندار اجباری تبدیل کنیم و تلاش،می کنیم تاصادرات رابه روال اولیه برگردانیم.

وی همچنین به آزمایشگاه ها نیز اشاره کرد و گفت:  ازمایشگاه انالیز عسل در کرج تاسیس،شده که یکی از ازمایشگاه های کاملا پیشرفته و مدرن می باشد و همچنین ازمایشگاه سازمان دامپزشکی نیز یکی از،آزمایشگاه های مرجع است و فعالین بخش،صادرات می تواندد از این ازمایشگاه ها برای،صادرات محصول خود استفاده کنند.

گزارش از : کبری عزیزی

 

انتهای پیام/۳۱۳/۱/۱۰

ارسال نظر
Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.