تازه ها

پربیننده ترین

1397-05-20 18:21
کد مطلب: 77448
سرپرست اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری استان اردبیل:
درخت چنار325 ساله اونار مشگین شهر به ثبت ملی رسید
سرپرست اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اردبیل از ثبت ملی درخت چنار پیربابای روستای اونار مشگین‌شهر و مناظر طبیعی قیزیل قایل دودکش‌های جن شهرستان کوثر خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی سبلان‌ما، نادر فلاحی اظهار داشت:درخت چنار پیربابای روستای اونار مشگین‌شهر و مناظر طبیعی قیزیل قایل دودکش‌های جن شهرستان کوثر ثبت ملی شد و درخت چنار روستای نمونه گردشگری اونار یکی از جاذبه های طبیعی این منطقه است.

وی با بیان اینکه این درخت 325 سال قدمت دارد، تصریح کرد: ارتفاع این درخت 18 متر و قطر آن دو متر است.

سرپرست اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان  تصریح کرد: با توجه به قدمت تاریخی درخت چنار و تقدس آن در باور ساکنان منطقه ثبت ملی مطرح شده بود که با تلاش کارشناسان اداره کل از ثبت ملی این اثر دفاع شد.

فلاحی بیان کرد:  با تلاش کارشناسان مناظر طبیعی قیزیل قایل دودکشهای جن در بخش فیروزآباد شهرستان کوثر به ثبت رسید.

وی با تاکید به اینکه این نامگذاری به دلیل خاک سرخ این منطقه است، افزود: این منطقه در محدوده تونل اول جاده سرچم قرار گرفته است.

سرپرست اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اردبیل تصریح کرد: این منطقه مربوط به دوره نئوژن زمین شناسی بوده و قابل مقایسه با دودکش های جن استان زنجان است و این اثر طبیعی در 16 هکتار به لحاظ ژئوسایت اهمیت ویژه دارد.

پیست اسکی در خلخال احداث می‌شود

سرپرست اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اردبیل از احداث پیست اسکی و تله کابین در اندبیل خلخال خبر داد.

فلاحی تصریح کرد: تمامی مجوزهای لازم جهت اجرای این پروژه صادر شده و این پروژه در راستای فعال سازی گردشگری در فصل زمستان اجرا می شود و در نظر داریم به غیر از پیست اسکی آلوارس، چهار پیست اسکی دیگر نیز احداث شود.

سرپرست اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان به اختصاص 10 میلیارد تومان اعتبار جهت تقویت و اجرای زیرساخت های پروژه گردشگری بام خلخال اشاره کرد.

فلاحی با تاکید به روند مطلوب مرمت موزه خلخال بیان کرد: امیدواریم این پروژه نیز در هفته دولت به بهره برداری رسیده و اشیا تاریخی خلخال در این موزه به نمایش گذاشته می‌شود.

وی به احداث پل معلق در منطقه گردشگری ازناو خلخال نیز اشاره و تصریح کرد: این پل با 100 متر ارتفاع و 450 متر طول بزرگ ترین و بلند ترین پل معلق خاورمیانه و جزو سه پل بلند دنیا خواهد بود.

سرپرست اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اردبیل اظهار کرد: در این پروژه علاوه بر پل معلق،زیپ لاین، مجموعه اقامتی و مجموعه تفریحی احداث می‌شود.

وی با بیان اینکه در فاز نخست هزینه کرد بخش خصوصی برای احداث این پل 12 میلیارد تومان است، افزود: به منظور تکمیل پروژه 42 میلیارد تومان اعتبار مورد نیاز است و این پروژه می تواند برای 80 نفر اشتغال زایی به همراه داشته باشد.

فلاحی گفت: با توجه به اینکه گردشگران خلخال بیشتر از استان گیلان و گردشگران مشکین شهر از استان آذربایجان شرقی به این دو شهرستان سفر می کنند، احداث پل معلقی در شهرستان خلخال منجر به هم افزایی خدمات پل معلق مشگین‌شهر شده و رقابت سازنده در بین تاسیسات گردشگری را به دنبال دارد.

وی اظهار کرد: در شهرستان خلخال به دلیل جاذبه ها و قابلیت های متعدد طبیعی، طرح های بوم گردی نیز مورد استقبال است و با توجه به اجرای برخی اقدامات این حوزه از گردشگری نیز رونق قابل توجهی به دنبال خواهد شد.

سرپرست اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی وگردشگری استان اردبیل افزود: این اداره کل آماده حمایت از سرمایه گذاران بخش خصوصی است و در کمترین زمان موافقت اصولی طرح ها صادر می‌شود.

سازه‌های پروژه گردشگری «بام خلخال» جانمایی شد

رئیس میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان خلخال از جانمایی سازه های پروژه گردشگری بام خلخال خبر داد.

محمد رضا شایقی تصریح کرد: این پروژه در 38 هزار متر مربع در خیابان سی متری، قازان داشی خلخال در حال اجرا است.

وی افزود: علاوه بر پیاده کردن سایت، جانمایی سازه از جمله کافی شاپ، رستوران، پیست دوچرخه سواری، مسیر ماشین رو، پارکینگ، شهربازی سرپروشیده در این مجموعه احداث می‌شود.

رئیس میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان خلخال بیان کرد: همچنین بازارچه صنایع دستی، کافه سنتی، آبشار و آبنما، نمازخانه، سرویس بهداشتی و  اقامتگاه های سنتی جانمایی شده است.

شایقی گفت: تاکنون بیش از یک میلیارد تومان برای این پروژه هزینه شده و می تواند برای 80 نفر فرصت شغلی ایجاد کند.

منبع: روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان

انتهای پیام/

ارسال نظر
Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.