تازه ها

پربیننده ترین

1397-04-15 13:45
کد مطلب: 76877
این روزها تابستان گرمی را در اقصی نقاط استان اردبیل به ویژه شمال استان سپری می کنیم جوانان و نوجوانان شهرهای شمالی برای گذراندن این فصل از گرمای تابستان دل به کانال های آب با عمق بیش از یک ونیم متر می زنند که گاهی وقت ها به قیمت جانشان تمام می شود.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی سبلان ما؛ شهر مرزی اصلاندوز، از جمله این شهرها است که کماکان با این مشکل عدیده ورزشی شنا در کانال های آب کشاورزی با عمق خطرناک روبرو است و تا کنون هم از این خطرها مستثنی نبوده است .

هر روز مشکلات جدیدتری به جامعه ورزشی اصلاندوز اضافه می‌شود که مهم‌ترین این مشکلات نبود استخر آب شنا است که جوانان و نوجوانان این شهر از نبود آن گله مندند.

بخش اصلاندوز در قسمت جنوب غربی شهرستان پارس‌آباد واقع شده و از شمال به رودخانه ارس و مرز ایران و جمهوری آذربایجان، از جنوب به شهرستان بیله‌سوار و گرمی، از شرق به بخش اسلام‌آباد شهرستان پارس‌آباد و از غرب به شهرستان خمارلوی استان آذربایجان‌شرقی وصل شده و از موقعیت جغرافیایی بسیار خوب و قابل پیشرفتی برخوردار است.

مرکز بخش اصلاندوز شهر تاریخی اصلاندوز می‌باشد که این شهر در محل تلاقی رودخانه‌های قره‌سو، ارس و در ارتفاع حدود 170 متر از سطح دریاهای آزاد قرار گرفته و به جهت واقع شدن در نزدیکی تپه نادری از نظر تاریخی حائز اهمیت است.

با توجه به ظرفیت‌های عظیم در این بخش مشکلاتی هم در زمینه‌های مختلف وجود دارد که نبود امکانات ورزشی مناسب از جمله این مشکلات است به طوری که کمتر جایی وجود دارد که در آن استخر سرپوشیده نباشد که بخش اصلاندوز هم جزو آن دسته از شهرهای منطقه محروم است .

نوجوانان و جوانان اصلاندوزی در فصل تابستان برای رهایی از گرما و به علت نداشتن استخر شنا دل به کانال‌های آب کشاورزی می زنند و علاوه خطر تهدید بیمارها و باکتری ها خطرناک درون این آبها عمق های بالای یک و نیم متر و فشار آب های روان نیز از طرفی جان این نوجوانان و جوانان اصلاندوزی را تهدید می کند.

این جوانان درحالی خود را برای شنا به کانال‌های آب این رودخانه ها می‌رسانند که خود خبر خطرآفرینی و مرگبار بودن آن ندارند اما این خطر را به قیمت دور ماندن از فرط گرما، خنک کردن و تفریح جمعی به همراه دوستان به جان می خرند.

تک تک جوانان از این وضع نبود استخر بسیار گله مند هستند و از اینکه خواسته هایشان را کسی نمی‌شنوند و ناراحتی خود از طریق رسانه ما خواستند به گوش مسئولان برسانند تا شاید آنها هم بزودی بجای استخرهای خطرناک کانال های آبیاری کشاورزی روزی در استخرهای خیالی و رویایی خود شنا کنند.

از کوچک و بزرگ، پیر و جوان در این کانال‌های آب به شنا و تفریح می پردازند، بدون آنکه هشدارها و اخطارهای از سوی مسئولان زی ربط داده شده باشد.

چندین سال است که چنین وضعیتی گریبان گیر این شهرستان است و توجه ویژه مسئولان استانی و شهرستانی را می‌طلبد.

یکی از این شناگران اصلاندوزی در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار سبلان ما اظهارداشت: شنا کردن در این آب ها بسیار خطرناک است وعلاوه حشرات و خزندگان سمی و خطرناک، خطر غرق و آلودگی آب هم از جهتی دیگر همه شناگران در این رودخانه ها را تهدید می کند، ولی ما مجبور هستیم شرایط خود را با این وضع وفق دهیم.

وی تاکید داشت: با توجه به نیازهای موجود در این شهر و مطالبات مردمی در این زمینه احداث یک باب استخر سرپوشیده را از مسئولان ذیربط خواستار هستیم و امیدواریم مسئولان استانی بزودی صدای صدها جوان علاقمند به ورزش شنا را شنیده و به احداث استخر شنا در این منطقه محروم و مرزی نشینان کشورمان اقدام نمایند.

گفتنی است امور منابع آب مغان و شرکت بهره‌برداری از شبکه‌های آبیاری و زهکشی مغان شنا کردن در تأسیسات آب، دریاچه سدها و کانال آب را به علت خطر غرق شدن ممنوع کرده است و امیدواریم علاوه بر ممنوعیت بر کنترل این آب های زهکشی شده جهت جلوگیری از هرگونه خطر غرق و مرگ ومیر ناشی از شنای جوانان و نوجوانان اقداماتی نیز صورت بگیرد.

باید منتظر ماند تا دید مسئولان ذیربط استان برای برآورده ساختن آرزوهای این جوانان مرز نشین و عشایر شهر اصلاندوز چه تدابیری خواهند اندیشید.

گزارش از: پویا حاجی وند

انتهای خبر / ۳۱۳۱/۶

ارسال نظر
Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.