تازه ها

پربیننده ترین

1397-01-28 10:15
کد مطلب: 76388
هفدهمین سالگرد ارتحال آیت الله مروج
نماینده ولی فقیه در استان در مراسم سالگرد ارتحال آیت الله مروج به تبیین وظایف یک عالم دینی پرداخت وبا بیان اینکه تبلیغ دین کار همه است، گفت: مهمترین وظیفه یک عالم، تبیین حکیمانه دین در جامعه است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی سبلان‌ما به نقل از ابصارخبر، مراسم هفدهمین سالگرد ارتحال آیت الله مروج اولین امام جمعه اردبیل و نماینده ولی فقیه در استان، شب گذشته (دوشنبه) با حضور پرشور مردم ولایتمدار اردبیل و جمعی از مسئولین استانی و لشگری در مؤسسه فرهنگی و تحقیقاتی آیت الله مروج برگزار شد.

آیت الله سیدحسن عاملی نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه اردبیل در این مراسم ضمن یادآوری اهمیت برگزاری مجالس بزرگداشت برای عالمان و فرهیختگان، گفت: عالمان و فرهیختگان هر شهر و دیار نقش به سزایی در رشد و شکوفایی سرزمین خود داشته اند و ما باید با برگزاری مجالس بزرگداشت و تجلیل از مقام آنها، قدردان نعمات الهی نیز باشیم.

وی در ادامه سخنان خود به تبیین وظایف یک عالم دینی پرداخت و گفت: یک عالم دو وظیفه بزرگ فردی و اجتماعی در جامعه بر عهده دارد بطوریکه از لحاظ فردی، وی وظیفه دارد نفس ناطقه را به حد اعتلا برساند تا قوه عاقله نیز بتواند در مملکت بدن حاکم شود.

این استاد حوزه و دانشگاه با بیان اینکه انسان باید به آن حد از مرتبه و مقام برسد که تمام قوایش عبادت کنندگفت: انسان باید خود را به جایی برساند که حتی قوایی چون شهوت و غضب در وی نیز به عبادت تبدیل شوند و این ممکن نخواهد شد مگر اینکه عقل در بدن حاکم شود.

وی افزود: وقتی انسان سر این سفره فاخر نشست، آرزوهای بزرگش، با همت و بصیرت بالا به واقعیت تبدیل خواهد شد.

عاملی در ادامه سخنان خود به تبیین وظیفه اجتماعی عالم اشاره کرد و گفت: عالم عامل از لحاظ اجتماعی وظیفه بسیار سنگین  و خطیری بر عهده دارد چونکه اگر یک عالم عامل در جامعه جود نداشته باشد آن جامعه به انحطاط خواهد رفت.

وی به شخصیت کم نظیر آیت الله مروج اشاره کرد و گفت: آن عالم ربانی در هر دو مورد انسانی خود ساخته و پرداخته بود بطوریکه در دوران حیات پر ثمرش هیچگاه دچار هوا و هوس نشد و علاوه بر آن شرایط اجتماعی و حتی قدرت نیز نتوانست خللی در اراده این مرد بزرگ ایجاد کند.

امام جمعه اردبیل خصوصیات معنوی آیت الله مروج را نیز یادآور شد و گفت: وی در طول دوران زندگی خود در هر شرایطی که بود به ادای نوافل و مستحبات پایبند بود و این تنها در سایه تعریف یک ارتباط خوب و مستحکم بین خودش و پروردگار عالم صورت گرفته بود.

وی با بیان اینکه انسان از برقراری ارتباط با خداوند متعال، امام و معصوم سهم می برد، از مردم خواست تا برای دست یافتن به مراتب بالای اخلاقی، یک رابطه خوب و متعالی بین خود و خداوند متعال تعریف کنند تا با پایبندی به آن بتوانند مراتب کمال را به سرعت طی کنند.

رفتارهای اجتماعی یک انسان، موجب ماندگاری وی در تاریخ می شود

نماینده ولی فقیه در استان شرایط خطیر دنیای امروزی را یادآور شد و گفت: انسان نباید به خاطر اخذ چند رأی بیشتر همه داشته هایش را معامله کند چونکه در آینده نزدیک فارغ از نتیجه حاصله گرفتار سختی ها و مشقت های فراوان خواهد شد.

وی به تعریف حُرّیت پرداخت و با بیان اینکه عواطف نقش مهمی در حُرّیت انسان ها دارند گفت: یک مدیر موفق اگر از لحاظ سلوک اجتماعی و اخلاقیات به حد و مرتبه قابل توجهی نرسد در هر دو جهان کار بسیار سختی پیش رو خواهد داشت، چونکه تنها رفتارهای اجتماعی یک انسان موجب ماندگاری وی در تاریخ می شود.

عاملی در ادامه سخنان خود به خصوصیات بارز یک عالم دینی پرداخت و گفت: یک عالم دینی باید آنقدر ساخته و پرداخته باشد که بتواند با دست یابی به معنویت و مراتب بالا به مرتبه "واهمه قدسی" نیز برسد.

وی تصریح کرد: آیت الله مروج سالیان متمادی دست به ریاضت زد تا توانست به این حد از مرتبه برسد که بتواند در زمره عالمان عامل قرار گیرد.

امام جمعه اردبیل در بخش دیگری از سخنان خود به وظایف اجتماعی عالمان عامل اشاره کرد و گفت: هیچکدام از مسئولیت های دنیوی چون دکتری و مهندسی به اندازه مسئولیت یک عالم عامل سنگین و خطرناک نیست چونکه یک عالم در محضر خداوند متعال پیمان می بندد تا با عمل خود به دین و مردم خدمت کند.

وی به تبیین وظایف یک عالم عامل پرداخت و گفت: تبیین حکیمانه دین در جامعه از جمله مهمترین وظایف یک عالم است.

این استاد حوزه و دانشگاه از اسلام شناسی بعنوان یک هنر نام برد و گفت: هرکس که بتواند روح حاکم بر شریعت را بدست بگیرد، می تواند زیبایی های دین را نیز در جامعه به تصویر بکشد.

وی در ادامه سخنان خود به تبیین معنای حکمت پرداخت و گفت: عده ای، از "عقلانیت در اجرا" بعنوان حکمت نام برده اند بطوریکه اگر در یک شرایط ایده آل و پر از عقلانیت، برنامه ای در اجرا با مشکل مواجه شود، عوامل آن برنامه از حکمت لازم برخوردار نیستند.

اگر عالمان شیعه نباشند، همه مرتد می شوند

عاملی با بیان اینکه برای اجرای وظایف باید شرایط و مقدمات آن کار فراهم شود به منابع روایی دین اشاره کرد و گفت: تنها یک عالم عامل می تواند از بین 54000 روایت و 14000 راوی به تبیین روایت های مقبول دست پیدا کند.

وی با بیان اینکه اگه عالمان شیعه نباشند، همه مرتد می شوند گفت: این عالم دینی است که علاوه بر تبیین درست دین در بین مردم، به شبهات ایجاد شده توسط دشمنان دین نیز پاسخ می دهد تا حرف های کذب و بی اساس در بین مردم ترویج نشود.

این استاد حوزه و دانشگاه به دزدی های دینی نیز اشاره کرد و گفت: تنها یک عالم مجاهد می تواند از تحریف دین توسط دشمنان جلوگیری کند.

وی به اختراع دین توسط جاعلان دینی چون وهابیت و امثال آن نیز اشاره کرد و گفت: دشمنان اسلام با جابجایی موضوعی آیات، وهابیت را ایجاد کردند تا در امور دین دست اندازی کنند و امروز نیز با همین شیوه و توسل به کذب و دروغ، بن سلمان سعودی را در اختیار گرفتند تا از وی علیه دین استفاده کنند.

عالم مرزدار دین است

امام جمعه اردبیل در ادامه سخنان خود به تشریح تأویلات در دین پرداخت و گفت: دین آلی همچون ابزاری است که دشمنان با استفاده از آن به ترویج هرج و مرج در کشورها مبادرت می ورزند که در این میان توجه به وظایف عالمان عامل ضرورت پیدا می کند.

وی یکی از کارهای خطیر عالم دینی را تفسیر دقیق قرآن کریم در بین عامه مردم نام برد و گفت: آیت الله مروج در زمان حیات خود بخوبی توانست از عهده این مهم برآید.

نماینده ولی فقیه در استان مرزداری از دین را از جمله وظایف عالمان دین عنوان کرد و گفت: اگر عالمان دینی به وظایف خود عمل نکنند، قبح مقدسات نیز  از بین خواهد رفت.

عاملی با بیان اینکه دزدی در طبیعت انسان ها وجود دارد،گفت: این عالمان دینی هستند که با نشان دادن آثار اعمال ناشایست بر آینده انسان می توانند از ترویج رذایل در جامعه جلوگیری کنند.

وی در ادامه سخنان خود به تبیین برخورد شرق و غرب با دین در جوامع خود پرداخت و گفت: متفکران غربی تنها به دلیل تحریفات صورت گرفته در دینشان،  و فاسد بودن برخی عالمانشان آن را رد و به سمت سیاست روی آوردند تا به فکرخود گرفتار فساد نشوند اما شرق برخلاف این بود بطوریکه دین و عالمان دینی سالم بودند و این سیاستمداران بودند که فاسد از آب درآمدند بنابراین متفکران شرق به سمت دین محوری حرکت کردند.

استاد حوزه و دانشگاه تصریح کرد: به همین دلیل مرزداری از دین لازم است و این مهم نیز بر عهده عالمان دینی قرار داده شده است.

تبیین حکیمانه دین، مهمترین وظیفه یک عالم است

عاملی تبیین حکیمانه دین را سومین وظیفه یک عالم  عنوان کرد و گفت: تبلیغ دین کار همه است  ولی آنچه مهم است، تبیین حکیمانه دین است که این مهم نیز تنها از عهده عالم دینی بر می آید.

وی با بیان اینکه بدعت از اساس بد است، جلوگیری از بدعت ها در جامعه را از جمله وظایف یک عالم دینی برشمرد و گفت: آداب باید دارای یک پیام دینی باشد در غیر اینصورت بدعت در جامعه حاکم می شود.

این استاد حوزه و دانشگاه تصریح کرد: عالم باید در مقابل بدعت بایستد هرچند همه مردم با وی مخالفت کنند چونکه وظیفه عالم، حراست از دین است.

تفاخر، نجاست روحی است

نماینده ولی فقیه در استان جلوگیری از ظلم را از جمله مهمترین وظایف عالم دینی برشمرد و گفت: از سیری ظالم و گرسنگی مظلوم در اخرت سوال خواهد شد به همین خاطر، برقراری عدالت اجتماعی نیز بر عهده عالم گذاشته شده است.

عاملی در پایان سخنان خود تربیت نسل سالم را از جمله وظایف عالم دینی برشمرد و گفت: جامعه مدیون عالمان دینی است.

قرائت قرآن کریم توسط قاریان برجسته و بیت المللی استان، مداحی محمد باقر منصوری و سفره احسان و جلسه درس اخلاق از جمله برنامه های مراسم هفدهمین سالگرد ارتحال آیت الله مروج در اردبیل بود.

انتهای پیام/

ارسال نظر
Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.