تازه ها

پربیننده ترین

1397-01-24 15:50
کد مطلب: 76363
امام جمعه اردبیل گفت: در دراز مدت، اختلال بازار ارز به ضرر خود تبدیل کنندگان است و فقط متمولین بزرگ از آن سود می برند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی سبلان‌ما آیت الله عاملی نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه اردبیل در خطبه های این هفته نمازجمعه اظهار داشت: فرهنگ، تاثیر بسیار عمیق در اقتصاد دارد. تمام کشورهای پیشرفته از طریق فرهنگ و مدنیت بزرگ به پیشرفت رسیده اند.
حضرت آیت الله عاملی گفت: احساسهای جمعی و تقدیم سعادت جمعی بر رفاه فردی، پاکدستی، راست گویی، وفای به عهد، وجدان کاری، نظم و دقت در وقت، اداء امانت، داشتن عرق ملی، داشتن کف نفس و واهمه قدسی از ستون های اصلی و رکن عظیم در اقتصاد بوده و سرمایه ای بالاتر از چاه های نفت است.
وی افزود: اگر این عناصر فرهنگی نباشد، اقتصاد یک ملت فلج می شود. متاسفانه در هفته گذشته ضعف فرهنگی در تخریب اقتصاد ما، نقش بسیار منفی ایفا کرد. دشمنان قسم خورده، دشمنانی که هیچ وقت خیر ما را نخواسته اند و در گذشته میلیونها نفر از ملت ما را کشته اند (ماجرای قحطی تصنعی در ایران توسط انگلستان که در آن ده ملیون ایرانی جان خود را از دست دادند) اعلام کردند که ریال ارزش خود را از دست می دهد و لازم است آن را به دلار تبدیل کنید و متاسفانه بعضی از ملت ما، سخن و پیشگوئی دزد و دروغگو و قاتل را پذیرفته و برای تبدیل ریال به دلار، صف کشیدند. در حالیکه در دراز مدت، اختلال بازار ارز به ضرر خود تبدیل کنندگان است و فقط متمولین بزرگ از آن سود می برند. در چنین شرایطی تقدیم روحیه سعادت جمعی بر رفاه فردی پادزهر است.
امام جمعه اردبیل در بخش دیگری از خطبه ها با اشاره به سفر خود به کشور ترکیه اظهار داشت: این هفته با دعوت علویون آناتولی در آنکارا حاضر و در کنفرانس دو هزار نفری علویون که به نام اردبیلی ها و برای پرده برداری از دانشنامه موسوم به اردبیلی ها برگزار شد، شرکت نمودم.
وی افزود: عرفان شرق ایران موسوم به مکتب خراسان، صد ها سال پیش توسط ولی یکتاشی و شیخ صفی الدین اسحاق اردبیلی به آناتولی، بالکان و شامات منتقل شده و معظم علویون، طریقت خود را از درگاه صفویه و از فرمایشات (بویروق) شیخ صفی، شیخ جنید، شیخ حیدر و شاه اسماعیل گرفته اند.
وی ادامه داد: در آن زمان ماهانه سه هزار نفر از آناتولی جهت عرض ارادت و تجدید پیمان با درگاه طریقت صفویه از آناتولی وارد اردبیل می شدند، گره خوردن این مکتب با آموزه های اهل بیت باعث نفوذ و گسترش محیرالعقول طریقت عرفانی آنها در آسیای صغیر آناتولی، بالکان، عراق و شامات شد و هنوز هم ادامه دارد. آنها در حرکتی خودجوش و ارزشمند در صدد بازیابی هویت خود از طریق جمع آوری اسناد و مدارک و شجره های ارتباطی درگاه ها و اجاق های علوی با طریقت صفویه هستند و تا حال شجره های مفصلی جمع کرده اند. آنها می گویند "این اسناد، هویت ما هستند و ما نباید در آناتولی به چشم انسانهای بی هویت و بی ریشه شناخته شویم"
نماینده مردم استان در مجلس خبرگان رهبری در ادامه بیان کرد: مسافرت های اخیر آنها به اردبیل از ترکیه و اروپا، ظرفیت عظیم توریستی و فرهنگی برای ماست.
وی همچنین از ملاقات و مذاکرات خود با سفیر ایران در ترکیه و لزوم گسترش مراودات اقتصادی استان اردبیل با ترکیه خبر داد و گفت: در آینده نزدیک بعضی از تجار ترکیه به استان مسافرت خواهند کرد.
وی همچنین از ملاقات خود با رئیس شورای دینی سازمان دیانت جناب اکرم کلش خبرداد و گفت: در این دیدار، مصالح کلان امت اسلامی مطرح و نوع تعامل سازمان دیانت با علویون مورد بحث قرار گرفت.
حضرت آیت الله عاملی در بخش دیگری از خطبه ها به مناسبت سالروز شهادت شهید صیاد شیرازی و روز ارتش از مقام بلند و رفیع بزرگ افتخار نیروهای مسلح و از هیبت و صلابت و نقش استثنایی ارتش جمهوری اسلامی ایران در امنیت کشور، تجلیل کرد.
 

انتهای پیام/

ارسال نظر
Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.