تازه ها

پربیننده ترین

1396-11-15 22:48
کد مطلب: 75037
طرح توجیهی شهر شدن فیروز آباد شهرستان کوثر از سوی مدیرکل دفتر سیاسی، انتخابات و تقسیمات کشور استانداری اردبیل تهیه و تدوین شد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی سبلان‌ما به نقل از کوثرخبر، طرح توجیهی شهر شدن فیروز آباد که هم اکنون به عنوان بخش فیروز شهرستان کوثر در غرب این منطقه واقع شده است، با حضور فرماندار شهرستان و مدیرکل دفتر سیاسی، انتخابات و تقسیمات کشور استانداری اردبیل دفاع، تهیه و تدوین شد.

ماریا موسوی، مدیرکل دفتر سیاسی استانداری اردبیل در جلسه بررسی مسائل و مشکلات شهرستان ها اظهار کرد: پیرو بازدید مدیرکل محترم تقسیمات وزارت کشور از 7 شهرستان استان در ماه گذشته، طرح های توجیهی شناخت شهر اردی موسی در شهرستان سرعین و فیروز آباد در شهرستان کوثر تهیه و تدوین شد و به اتفاق فرمانداران کوثر و سرعین، با دکتر جلالی دیدار و از طرح ها دفاع شد.

به گزارش کوثرخبر، بخش فیروز شهرستان کوثر با قدمت 1400 ساله نخستین شهر در جنوب استان اردبیل است، این درحالی است که موجودیت این بخش پیش از شهر گیوی و خلخال و دیگر شهرهایی همچون سرعین، نیر و ... است.

به گفته حجت الاسلام والمسلمین بیگی، خطیب جمعه کوثر، تنها محرومیت و تبعیض مسئولان استانی باعث شده است که جنوب استان اردبیل بخصوص منطقه "فیروز" روز به روز به فقر اقتصادی و ... دچار شود.

امام جمعه کوثر در خصوص بی توجهی مسئولان به جنوب استان گفت: درحالی که نخستین بانک سپه در جنوب استان اردبیل قبل از انقلاب و بعد از آن در فیروز آباد ایجاد شده بود ولی اینک هیچ امکانات و زیرساخت توسعه ای نه تنها در این بخش بلکه در کوثر(گیوی) و خلخال نیز وجود ندارد، از سویی مهاجرت بی رویه و بیکاری جوانان موجب از بین رفتن اصالت منطقه شده است.

به گزارش کوثرخبر، حال طرح توجیهی برای شهر شدن روستایی که قدمت آن از بسیاری از شهر های استان بیشتر است، از سوی ماریا موسوی، مدیر کل سیاسی و انتخابات استانداری اردبیل دفاع، تهیه و تدوین شده است و باید دید که آیا این دفاعیه به جایی خواهد رسید؟!

فیروز آباد؛ مهد گردشگری استان اردبیل

بخش فیروز آباد که امروزه به عنوان مرکز بخش فیروز شهرستان کوثر در قسمت جنوب این شهرستان قرار دارد، به دلیل برخورداری از ظرفیت های گردشگری مانند پل 900 ساله فیروز آباد، قلعه خشتی شاه عباس صفوی، پل پردلیث یادگار سلسه سلجوقیان 800 ساله، زیستگاه انسان های اولیه، تپه ها و صخره های منقش سرخ رنگ، دربند های مشکول و دوگر، طبیعت بکر و زیبا و فسیل حیوانات قرون گذشته، و… از روستای هدف گردشگری کشور است.

فیروز آباد از قدمت تاریخی برخوردار بوده به طوری که حمدالله مستوفی در کتاب "نزهه القلوب" خود در قرن هفتم هجری قمری می گوید: بعد از خرابی فیروز آباد، خلخال حاکم نشین شد.

به عبارتی فیروز آباد از جمله نخستین شهرهای قرون گذشته بود که به دلایل نامعلوم و همچنین بعدها به دلیل مهاجرت های بی رویه از جمعیت آن کاسته شده و سپس شهرهای گیوی و خلخال به وجود آمدند.

بنای این روستا را به شاهزادگان فیروز نسبت می دهند چرا که در این روستا قلعه ای بنام قلعه فیروز بنا شده است و هم اکنون نیز آثار آن به چشم می خورد که محل سکونت یکی از اهالی روستا است.

پل قیزکورپوسی مربوط به دوره سلجوقی در فراز قزل اوزن در محدوده روستای افشار، قلعه خشتی فیروزآباد مربوط به دوران صدراسلام، پل تاریخی فیروزآباد، کاروانسرای شاه عباس روستای فیروز آباد، ژئوپارک فیروزآباد، دربند های مشکول و دوگر و باغات میوه از جمله مناطق توریستی و تاریخی فیروزآباد محسوب می شوند.

این روستا محل تلاقی دو رودخانه گیوی چای و سنگورچای می باشد که در حاشیه جاده ترانزیتی سرچم - اردبیل واقع شده و دارای زیرساخت ها و ظرفیت های بکر تاریخی و گردشگری است.

نتیجه تصویری برای فیروز آباد شهرستان کوثر خلخال

نتیجه تصویری برای مناطق توریستی تاریخی شهرستان کوثر

نتیجه تصویری برای مناطق توریستی تاریخی شهرستان کوثر

نتیجه تصویری برای قیزکورپوسی

نتیجه تصویری برای مناطق گردشگری شهرستان کوثر

تصویر مرتبط

انتهای پیام/

ارسال نظر
Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.