تازه ها

پربیننده ترین

1396-11-03 13:12
کد مطلب: 74652
کارشناس روانشناسی خانواده در اردبیل گفت: بلوغ عاطفی یعنی فرد به مرحله ای از رشد عاطفی رسیده است که میتواند به طور متناسب احساسات مثبت و منفی خودش را در زمان مناسب و به شکلی مناسب بیان کند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی سبلان‌ما ،مریم ایمن کارشناس روانشناسی خانواده در اردبیل در گفتگو با بانوی کوثر  با تاکید بر اهمیت  بلوغ عاطفی زوجین در زندگی مشترک، اظهار کرد: اول باید بدانیم بلوغ عاطفی چیست و تفاوت آن با سواد عاطفی درچیست؛ در واقع  بلوغ عاطفی یعنی فرد به مرحله ای از رشد عاطفی رسیده است که میتواند به طور متناسب احساسات مثبت و منفی خودش را در زمان مناسب و به شکلی مناسب بیان کند.

 روانشناس خانواده بیان کرد: خانمی که به بلوغ عاطفی رسیده می داند که بعد از ازدواج شخص مهم زندگی وی، مرد زندگی اوست و دیگر پدر ایفاکننده این نقش نیست و به جای مادر، از همسرش ارتزاق عاطفی بگیرد و به اصطلاح بند ناف عاطفی وی از خانواده اش بریده شده است.

وی بیان کرد: البته این به معنای کنار گذاشتن خانواده نیست بلکه دیگر به خانواده خود وابستگی آنچنانی ندارد زیرا وابستگی مانعی برای برقراری یک رابطه عاطفی مناسب با همسر می شود.

ایمن افزود: در مراجعات شکایت های بسیاری مبنی بر وابستگی زن یا مرد به خانواده مشاهده می شود "هنوز مرد زندگی همسر من ، پدرش است و من جایگاهی در زندگی او ندارم او به من تکیه نمی کند" یا برعکس " همسرم قبل از انجام کوچکترین عملی ابتدا با مادر و خواهرش مشورت کرده و در صورت تایید آنها آن کار را به انجام می رساند حتی در مورد مسائل خصوصی زندگی مان که فقط مربوط به من و خودش است".

وی گفت: اینگونه مشکلات گاهی به علت عدم بلوغ عاطفی دختر و پسر یا زمانی که زن و مرد نتوانسته اند جایگاه مناسب را برای خودشان ایجاد کنند، رخ می دهد بنابراین یکی از علایم بلوغ عاطفی، عدم وابستگی عاطفی به خانواده پدری است.

روانشناس خانواده  تصریح کرد: یکی دیگر از علایم بلوغ عاطفی این است که فرد بتواند در کنار یک انسان با در نظر گرفتن نیازهایش زندگی کند و برای برطرف کردن نیازهای عاطفی و روانی همسرش احساس مسئولیت کند به عبارت دیگر زندگی دو نفر را یاد گرفته و در زندگی کودکانه خود دست و پا نزند و برای برآورده شدن نیاز شوهرش تلاش کند.

وی گفت: افرادی که به بلوغ عاطفی دست پیدا کرده اند حتی اگر در یک محیط سرد عاطفی رشد پیدا کرده باشند و مهارت لازم را نداشته باشند می توانند از کلاس های آموزشی برای رسیدن به این مهارت استفاده کنند.

ایمن تصریح کرد: سواد و بلوغ عاطفی هردو، هم در زندگی زناشویی و هم در روابط جنسی اهمیت بسیاری دارند به خاطر داشته باشید اگر کسی به بلوغ عاطفی دست پیدا نکرده باشد حتی اگر آگاهی و سواد عاطفی را هم داشته باشد قابلیت اجرای مهارتهای یادگرفته را نخواهد داشت، زیرا موانعی در درون او مانع اجرای سواد عاطفی می شود و همچنین ناپختگی های عاطفی و مجهول بودن فرد در حوزه عاطفی مانع اجرای سواد عاطفی خواهد شد.

انتهای پیام/

 

ارسال نظر
Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.