تازه ها

پربیننده ترین

1396-11-02 10:06
کد مطلب: 74611
کارشناس علوم تربیتی عنوان کرد:
چگونه کودکانی شاد و با عزت نفس تربیت کنیم
کارشناس علوم تربیتی در اردبیل گفت: مادرانی که مدام فرزندشان را طرد می کنند در واقع فرزندشان را به این باور می رسانند که دوست داشتنی نیست و اهمیتی برای دیگران ندارد، این مادران ، فرزندانی با ضعف خودباوری و عزت نفس تربیت می کنند .

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی سبلان‌ما ،لیلی محبی کارشناس علوم تربیتی با تاکیدبر تربیت کودکان شاد و با اعتماد به نفس در جامعه اسلامی به خبرنگار  بانوی کوثر گفت: تنبیه و تحقیر کودک هرگز از کودک، انسان بهتری نمی‌سازد بلکه این نوع رفتار باعث افزایش اضطراب و کاهش اعتماد به نفس کودک نیز خواهد شد.

وی افزود: کودکان زندگی کردن را از اطرافیان خود می آموزند، و معمولا کودکانی که والدین حساسی دارند، کودکانی احساسی  و زود رنج بار می آیند ، چراکه مکرر می‌بینند والدینشان بعد از هر مهمانی، از ز رفتار دیگران شکایت می‎کنند و یا با ناراحت شدن از رفتار دیگران با فرزند خود حالت دفاعی گرفته اند.

این کارشناس علوم تربیتی خاطر نشان کرد: حساس بودن یعنی چیزهای بدِ کوچک را بزرگ کنیم ، بر فرض مثال بارها در خیابان شنیده ایم که مادری خشمگین به کودک خود میگوید: اگر "الان نیایی اینجا، همینجا ولت میکنم و میروم" این گفتار، ترس همیشگی رهاشدن را پایه ریزی می‌کند و این سرآغاز اضطراب است.

وی تاکید دارد: اگر می خواهید دیگران با فرزندتان با احترام رفتار کنند خودتان با او با احترام رفتار کنید و از القابی مثل تنبل خانوم و بچه ترسو بپرهیزید تا کسی هم به خودش اجازه ندهد به فرزند شما بی احترامی کند.

 محبی تصریح کرد: مادرانی که فقط در زمینه اشتباهات فرزندشان با او صحبت می‎کنند و حوصله بازی با آنها را ندارند و از طرفی مدام فرزندشان را طرد و از سوال های تکراری‌اش خسته می شوند در واقع فرزندشان را به این باور می رسانند که دوست داشتنی نیست و اهمیتی برای دیگران ندارد؛ این مادران ، فرزندانی با ضعف خودباوری و عزت نفس تربیت می کنند .

وی با بیان اینکه  کمبود توجه به نوجوانان در سنین بلوغ  تمایل آنها به مصرف دخانیات را بیش از ۱۰ برابر افزایش می دهد، اظهار داشت:  لازم است والدین بیشتر برای سلامت روان فرزندانشان در دوران بلوغ توجه کنند.

انتهای پیام/

 

ارسال نظر
Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.