تازه ها

پربیننده ترین

1396-10-30 09:51
کد مطلب: 74559
وعده هایی که تاکنون عملی نشده است؛
گلیم عنبران همچنان در انتظار ثبت جهانی
گلیم عنبران همچنان در انتظار ثبت جهانی/ وعده هایی که تاکنون عملی نشده است
گلیم دستباف عنبران که تصویرگر آرزوها و هنر بافندگان آن است، سال گذشته ثبت شدنش به عنوان شهر جهانی گلیم مطرح شد و قرار بود به زودی ثبت جهانی شود اما مسئولین تاکنون حتی نتوانسته اند آن را به عنوان شهر ملی گلیم به ثبت برسانند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی سبلان‌ما به نقل از شکوه فرهنگ، شهر مرزی عنبران به دلیل داشتن دارهای گلیم بی‌شمار در زیر سقف خانه‌ها، در اقصی نقاط جهان شهره عام و خاص است و به عنوان یکی از مصادیق با ارزش دستاورد فرهنگی ایران زمین شناخته می شود.

گلیم دستباف عنبران که تصویرگر آرزوها و هنر بافندگان آن است، در آذر ماه سال گذشته توسط معاون صنایع‌دستی اداره‌کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اردبیل ثبت شدنش به عنوان شهر جهانی گلیم مطرح شد و قرار بود به زودی ثبت جهانی شود اما تاکنون مسئولان نتوانسته اند گلیم عنبران را حتی به عنوان شهر ملی گلیم به ثبت برسانند و اعلام کرده اند پرونده ثبت ملی عنبران به عنوان شهر گلیم ناقص است.

با توجه به اینکه اولین قدم برای ثبت جهانی این گلیم ها ثبت ملی شدن آن است، باید توجه ویژه ای از سوی مسئولان و دست اندر کاران صورت بگیرد تا این امر محقق شود و شاهد شکوفایی بیش از پیش این شاهکار هنری در عرصه دهکده جهانی باشیم.

با اینکه عنبرانی ها در صنعت گلیم بافی دارای استعداد بالایی هستند ولی هم اکنون در فروش و مدیریت صنعت گلیم بافی با مشکلات زیادی مواجه هستند به طوری که برخی افراد سودجو گلیم های دستباف مردم را با قیمت بسیار ناچیز می خرند و به قیمت گزافی می فروشند.

مسئولین می توانند با برگزاری جشنواره‌های و رویدادهای مرتبط با گلیم، دایر کردن رشته های صنایع دستی در دانشگاه، تامین مواد اولیه و خام با کیفیت مناسب و ایجاد غرفه های بین راهی برای عرضه گلیم باعث توسعه هر چه بیشتر این صنعت در بین مردم شود و پس از ثبت ملی، آرزوی سال های سال هنرمندان عنبرانی که ثبت جهانی شدن گلیم هایشان است را برآورده کنند.

لازم به ذکر است وقتی یک صنایع دستی به ثبت جهانی می رسد فواید زیادی برای منطقه دارد به گونه ای که این خبر در تمام سایت های معتبر دنیا منعکس می شود و می تواند تبلیغات گسترده ای برای آن منطقه باشد و همچنین موجبات معرفی و شناخت ظرفیت های آن منطقه را نیز فراهم می کند و این رویداد در جذب گردشگر و ایجاد اشتغال تاثیر مثبت و بسزایی خواهد داشت.

شهر عنبران در هفت کیلومتری شمال شهرستان نمین قرار دارد که این شهر کانون اصلی بافت گلیم است؛ نقوش سنتی رایج در گلیم‌ عنبران بیشتر نقش سماور، سینی و خرچنگ در متن گلیم و گردونه مهر (چلیپا) و نقش اژدها در حاشیه گلیم است.

ویژگی منحصر به فرد گلیم عنبران ترکیب رنگهای الوان سبکی وزن، بومی بودن الیاف و ابزار بافت آن است؛ گلیم عنبران نقش دو طرفه دارد و بیننده نمی تواند پشت و روی آن را تشخیص دهد و به همین دلیل دو روی این گلیم قابل استفاده است.

 

انتهای پیام/

ارسال نظر
Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.