تازه ها

پربیننده ترین

1396-10-28 13:44
کد مطلب: 74528
مدیر شبکه رادیویی آران گفت: 19 ژانویه حادثه بزرگ فرهنگی است که مهمترین اختلاف آذربایجان با ایران دین، وطن و هویت ایرانی است چرا که شیعه آرمان پاکی دارد که هیچ کس نمی‌تواند بر آن نفوذ داشته باشد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی سبلان‌ما به نقل از سفیرمشکین، نشست تخصصی حادثه 19 ژانویه روز هویت‌یابی به همت موسسه فرهنگی هویت مشکین شهر  با حضور مدیر شبکه رادیویی آران در محل دانشگاه پیام نور مشگین‌شهر برگزار شد.

 

در این نشست محمد جعفری مدیر موسسه هویت شهرستان مشگین‌شهر با اشاره به اهمیت حادثه 19 ژانویه گفت: در طول تاریخ حوادث تلخ و شیرین زیادی در کشور رخ داده است اما این روز برای آذری زبانان یک حادثه مهم و بزرگی است که در این منطقه روی داده است.

 

وی افزود: انقلاب اسلامی، انقلاب فرهنگی است که با حضور مردم انقلابی ایران روی داده و به پیروزی رسیده است لذا این انقلاب انقلاب فرهنگی است و بازگشت آذری‌های مسلمان آذربایجان به این کشور یکی از حوادث فرهنگی است که در تقویم این کشور به ثبت رسیده است.

 

محمد قاضی‌دهی مدیر شبکه رادیویی آران گفت: حادثه 19 ژانویه روزی است که مظلومیت شیعیان را نشان داد که برای خلاصی از کفر به سرزمین پدری خود کشاند.

 

وی افزود: در آستانه فروپاشی شوروی سابق در 19  ژانویه سال 68 جمعی از شیعیان آذری کشور آذربایجان به طرف ایران حرکت کرده و از مرز این کشور عبور کردند تا از دست کفر نجات یابند و این روز توسط حضرت حجت الاسلام سید حسن عاملی نماینده ولی فقیه در استان اردبیل به عنوان روز آذری‌های مسلمان نامگذاری شده است.

 

وی تاکید کرد: جمهوری آذربایجان بخشی از ایران اسلامی است که در پی جنگ‌های ایران و روسیه در دوره قاجار عهدنامه‌ای بین این دو کشور در روستای گلستان قفقاز به امضاء رسیده و به این نام نیز شهرت یافته است که به دنبال این قرارداد 17 شهر از ایران جدا و به روسیه تزاری واگذار شده است.

 

 قاضی‌دهی گفت: بعد از جداسازی بخشی از ایران روسیه با مبارزات هویت‌زایی به استقبال ملت ایران در آن منطقه رفت و هویت ایرانی و اسلامی را مورد هجمه قرارداد و مسلمانان آذری زبان را به بهانه دین مورد آزار و اذیت قرار دادند.

 

وی ادامه داد: بعد از جدا سازی بخشی از ایران و هویت زدایی مردم آن عباس میرزا احساس مسئولیت کرده و برای بازپس گیری آن منطقه اقدام کرد و  منجر به جنگ شد اما متاسفانه این جنگ با شکست مواجه شد و موجب شد عباس میرزا عقب نشینی کند.

 

مدیر شبکه رادیویی آران گفت: آذری زبانان دست اعتراض زدند اما روس‌های برای مهار این اعتراضات نهادی راه اندازی کردند تا در ظاهر اعتراضات را کنترل کرده و در پشت پرده اهداف خود را که همان مسلمان ستیزی بر علیه شیعه بود دنبال کنند.

 

وی افزود: تراز روسیه درگیر عزل و نصب کند و در این میان محمد امین رسول زاده حزب دموکراتیک آذربایجان را راه اندازی کرد و اخیراً در کتاب خود نوشته است که در تلاش برای راه اندازی ترکیه‌ای کوچک بوده است و تمام این مشکلات از بابیت راه اندازی ترکیه‌ای کوچک بوده است.

 

وی خاطر نشان کرد: در طول این مدت مسلمانان آذربایجان با انواع شکنجه‌ها روبرو شده بودند و دین در این منطقه ممنوع شده بود و عبادات و عزاداری‌های خود را به صورت مخفیانه انجام می‌دادند تا اینکه در 19 ژانویه قبل از متلاشی شدن شوروی سابق با شعار الله اکبر به طرف مرزهای ایران حرکت کرده و وارد خاک ایران شدند.

 

وی مهمترین اختلاف آذربایجان با ایران را دین، وطن و هویت اعلام کرد چرا که شیعه آرمان پاکی دارد که هیچ کس نمی‌تواند بر آن نفوذ داشته باشد لذا بر سر هویت ایرانی کارهای زیادی انجام گرفت تا از بین رود اما تلاش 70 ساله کمونیست‌ها ذره‌ای از علایق این مردم به آرمانهای دینی را کاهش نداد و اخیراً جریانی به راه افتاده است تا 17 شهر قفقاز از جمله آذربایجان به کشورمان ملحق شود.

 

انتهای پیام/

ارسال نظر
Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.