تازه ها

پربیننده ترین

1396-10-24 16:00
کد مطلب: 74415
رئیس پلیس آگاهی نیروی انتظامی استان اردبیل در جمع خبرنگاران با ارائه گزارشی، مبارزه با قاچاق کالا ، ارز و جرایم خشن را از اولویت پلیس آگاهی اردبیل بیان کرد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی سبلان‌ما به نقل از آذرسلام، سرهنگ جواد تقوی در نشست خبری صبح امروز در معاونت اجتماعی نیروی انتظامی استان اردبیل در جمع خبرنگاران، مبارزه با قاچاق کالا و ارز و جرایم خشن را از اولویت پلیس آگاهی برشمرد.

*دستگیری چندین باند سرقت در استان اردبیل

تقوی از متلاشی شدن 15 باند سارقین شامل 4 باند سرقت از منازل و 5 باند سرقت از اماکن  و مغازه خبر داد و افزود: 68 درصد سارقین سابقه دار و 70 درصد آن بیکار و 63 درصد نیز معتاد هستند.

وی میانگین سنی سارقین را 25 تا 30سال عنوان و تصریح کرد: بیش از 70 درصد سارقین انگیزه سرقت را تامین هزینه مواد مخدر عنوان کرده اند.

او 26 درصد از جرایم را خشن و 74 درصد را خرد برشمرد و ادامه داد: 85 درصد سرقت های مهم کشف شده است.

این مسئول انتظامی تعداد سرقت به عنف را کمتر بیان کرد و از کاهش 7 درصدی آن به نسبت 9 ماه سال قبل خبر داد.

رئیس پلیس آگاهی نیروی انتظامی استان اردبیل نزدیک به 79 درصد از سرقت را در مرکز استان و مابقی را مربوط به شهرستانها و توابع آن اعلام کرد.

تقوی همچنین از 5 اولویت کاری و مبارزه این معاونت با انواع سرقت خبر داد و تصریح کرد: سرقت از اماکن خصوصی 18 درصد، داخل خودرو 13درصد، قطعات خودرو 12 درصد، سرقت از منزل نیز 9 درصد و سرقت خودرو نیز 10 درصد در 9 ماه سال جاری ثبت شده است.

*کاهش کیف قاپی و افزایش کشفیات سارقین

او در باره کیف قاپی هم گفت: طی سال جاری 21 درصد کاهش داشته و 32 درصد آن کشف شده است.

*سرقت خودرو  در اردبیل  22 درصد افزایش یافت

در ادامه جواد تقوی رئیس پلیس آگاهی فرماندهی انتظامی استان اردبیل از افزایش 22 درصد ی سرقت خودرو و کشف 99 درصدی آن خبر داد.

وی بیش از 85 درصد سرقت خودرو را مربوط به پراید و مدل 85 اعلام  کرد و گفت:  نقص، ضعف و نبود سیستم ایمنی علت سرقت از این مدل خودرو است.

*علل و انگیزه وقوع سرقت ها در اردبیل/اعتراف عبرت آموز سه متهم غیر بومی

سرهنگ جواد تقوی علل وقوع سرقت را به ترتیب فراوانی آن شامل؛ اعتیاد- بیکاری- متناسب نبودن مجازات سرقت - پایین بودم ایمنی منازل و خودروها اعلام کرد.

وی در ادامه با اشاره به نکته قابل توجه از سه متهم غیر بومی سرقت از منازل در استان اردبیل، گفت:  سه متهم غیر بومی و اهل جنوب کشور انگیزه انتخاب استان اردبیل برای سرقت از منزل را راهنمایی هم بندی های خود در زندان مبنی بر نگهداری طلاجات و پول هنگفت توسط بانوان اردبیلی عنوان کرده اند.

*سارقین سابقه دار  تحت نظر خواهند بود/صدور مجازات سنگین در صورت تکرار

معاونت آگاهی نیروی انتظامی استان اردبیل در ادامه از بخشنامه جدید در این باره خبر داد و اعلام کرد: علاوه بر تقویت اشراف اطلاعاتی؛ سارقین سابقه دار شناسایی و کنترل خواهند شد همچنین زندانیان سارق بعد از آزادی از زندان نیز تحت رصد و کنترل خواهند بود و در صورت تکرار اعمال مجرمانه طبق هماهنگی ها مجازات سنگین و قانونی برای آنها صادر خواهد شد.

تقوی همچنین از نصب بنر و پلمپ مغازه مال خران به عمد خبر داد و گفت:  در این راستا با اصناف و اتحادیه ها جلسه توجیهی برگزار شده است.

وی در بخش بعدی از دستگیری باند 40 نفره سرقت سیم کابل و اعتراف به 61 فقره توسط سارقین خبر داد.

*کشف پرونده های قاچاق میلیاردی و چند صد میلیون تومانی/قاچاق طلا از بندر آستارا

 تقوی در باره بخش قاچاق کالا و ارز هم از متلاشی شدن 12 باند  قاچاق خبر داد و افزود: بیش از 2 هزار پرونده به ارزش 91 میلیارد ریال، 23 فقره پرونده بالای یکصد میلیون تومان و نیز سه فقره پرونده بالای 500 میلیون تومان و ارجاع آن به مراجع قضایی تعزیراتی از دیگر اقدامات این معاونت است.

تعداد قاچاقچیان دستگیر شده طبق اعلام وی 1877 نفر بوده که فقط در یک پرونده قاچاقی سه خودروی لوکس بالای 200 میلیون تومانی کشف شده است.

سرهنگ تقوی از کشف و تشکیل پرونده قاچاق طلاجات به میزان 800 میلیون تومان از آستارا خبر داد و گفت: یک پرونده غیر از این در حال رسیدگی و بررسی است.

*مشروبات الکلی بیشترین کالای قاچاق در اردبیل

معاونت آگاهی نیروی انتظامی استان اردبیل کشفیات مهم و عمده قاچاق را مربوط به کالای مشروبات الکلی به میزان 55 درصد دانست و ادامه داد: علاوه بر این، قاچاق سلاح گرم و مهمات 4 درصد افزایش داشته که در مواردی این استان معبری برای قاچاق به سایر نقاط بوده است.

سرهنگ تقوی همچنین آمار اقلام کشف شده ضد فرهنگی را 152 درصد افزایش، لوازم خانگی را 26 درصد، رایانه 75 درصد و ارز خارجی 123 درصد عنوان کرد.

او افزایش آمار قاچاق طلا 100 درصد و سیگار را 14 درصد اعلام کرد.

*وقوع 13 قتل در اردبیل طی امسال/7 پرونده حیثیتی است

وی در بخش بعدی تعداد قتل های وقوع یافته در سال جاری را 13 مورد برشمرد و عنوان کرد:  تمام قتل های سال جاری و حتی دو فقره مربوط به سالهای گذشته نیز کشف شده است.

مسئول معاونت آگاهی نیروی انتظامی استان اردبیل 7 فقره پرونده قتل را با موضوع حیثیتی و اخلاقی، دو مورد را اختلافات خانوادگی و دو مورد را نزاع دسته جمعی عنوان کرد.

*افزایش آمار فرار از منزل و اعلام فقدانی/لزوم صمیمیت در خانواده

سرهنگ دوم جواد تقوی درباره پرونده های فرار از منزل نیز اظهار داشت: در سال جاری به نسبت قبل 32 درصد افزایش یافته و 368 مورد اعلام فقدانی ثبت شده است که از این تعداد 170 نفر نسوان بوده اند. بنابر گزارش خانواده ها 349 فقدانی بازگشته یا پیدا شده اند.

وی به امار قابل توجه فرار از منزل به تعداد 207 نفر به علت اختلافات خانوادگی اشاره و بر ایجاد فضای صمیمی و دوستانه در منزل تاکید کرد.

*15 دختر در اردبیل از راه شبکه اجتماعی اغفال شدند

تقوی همچنین 15 نفر از 368 فقدانی را مربوط به اغفال دختران از طریق شبکه های اجتماعی عنوان کرد و گفت: 78 نفر از مفقودین بانوان هستند که 56 نفر آن متاهل و دارای فرزند بوده است.

*آخرین وضعیت پرونده کودک گمشده خلخالی

سرهنگ دوم جواد تقوی رئیس پلیس آگاهی استان اردبیل در پاسخ به سوال، آخرین وضعیت پرونده کودک 5 ساله گمشده خلخالی با نام اسدی نیز گفت: اقدامات پلیسی در کنار هلال احمر از اول بوده است تحقیقات و برداشت پلیس در حال حاضر این است که وی به آب سقوط کرده که برخی نشانه ها از جمله دمپایی موجود از آن حکایت دارد و تاکنون هیچ شواهدی که دال بر ربودن این کودک باشد به دست نیامده است بنابراین گمانه پلیس سقوط کودک به آب است،در صورتی که موضوع آدم ربایی بود حتما تاکنون مشخص می شد.

تقوی همچنین در بخش بعدی با اشاره به جرایم اقتصادی در استان و ارائه گزارش آن از مردم خواست: در صورت داشتن اطلاعاتی در این باره به سامانه 110 و127 گزارش کنند.

*جعل – کلاهبرداری - ربا خواری و اقدامات پلیس آگاهی اردبیل

وی درادامه از پرونده کلاهبرداری در اردبیل با مشارکت سه متهم و شکایت 48 شکات خبر داد و گفت: هر سه متهم این پرونده زن هستند.

تقوی درباره برخورد جدی با ربا خواری نیز گفت: اخیرا فردی که با دادن 700 میلیون تومان ربا موجب صدور جلب 150 نفر شده بود بدستور قضایی بازداشت شد.

رئیس پلیس آگاهی نیروی انتظامی استان اردبیل همچنین در حوزه جعل اسناد نیز گفت: 10 درصد افزایش جعل و نیز 17 درصد افزایش کشف داشته ایم. کلاهبرداری در استان اردبیل نیز 4 درصد افزایش یافته و در کنار آن 14 درصد افزایش کشف صورت گرفته است.

*دستگیری 21 زن کلاهبردار در اردبیل

این مسئول معاونت آگاهی استان اردبیل تصریح کرد: 79 درصد از کلاهبرداران مرد و 21 زن بوده که دستگیر شده اند.

او میزان تحصیلات کلاهبرداران را 3 درصد دارای مدرک ارشد، 11 ونیم درصد کارشناسی، 39 درصد کاردانی و 11 درصد دیپلم و سیکل اعلام کرد.

سرهنگ تقوی در ادامه از برگزاری کارگاه های آموزشی و کلاسهای شناسایی اسناد جعل برای روسای بانکها، اتحادیه و اصناف، صاحبان نمایشگاه خودرو و املاک خبر داد.

او یادآور شد: برای 18097 نفر گواهی عدم سوء پیشینه در سال جاری صادر شده است.

*وجود سه جسد مجهول الهویه در اردبیل / دستگیری 53 مجرم متواری

وی در بخش بعدی سخنان خود از حضور تیم شناسایی و کارشناسی آگاهی در 871 صحنه جرم خبر داد و اظهار داشت:  152 فقره به آزمایشگاه شیمی و نیز 30 فقره آن به آزمایشگاه جنایی منتقل شده و سه فقره جسد هم مجهول الهویه است.

سرهنگ دوم جواد تقوی رئیس پلیس آگاهی استان اردبیل در پایان گفت: 53 درصد متهمان متواری نیز شناسایی و بازداشت شده است.

 

 

انتهای پیام/

ارسال نظر
Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.