تازه ها

پربیننده ترین

1396-10-24 11:40
کد مطلب: 74405
اولين دانش آموخته دکتری فیزیک دانشگاه آزاد اسلامي اردبیل شناخته شد
آرش انجامي دانشجوی دوره دکتری دانشگاه آزاد اسلامی اردبیل با دفاع از رساله دکتری خود بعنوان اولین دانش آموخته دکتری فیزیک این دانشگاه شناخته شد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی سبلان‌ما به نقل از ابصارخبر، صبح امروز جلسه دفاعیه رساله دوره دکتری آرش انجامي دانشجوی دوره فیزیک دانشگاه آزاد اسلامی واحد اردبیل تحت عنوان «محاسبه تاثيرات عناصر (Ge، Si) بر رفتار نيم فلزي و اپتيكي شبه گرافني Mn2ZrZ در راستاي (1 1 1) » با حضور بهنام بهاري؛ معاون آموزشي واحد، آرش بوچاني و سيد محمد الهي، استادان راهنما،حسين اكبر، استاد مشاور و پاشا عزيزيان، الهام اسلامي و زهره قرآن نويس بعنوان اساتید داور برگزار شد.

اولین دانش آموخته دوره دکتری فیزیک دانشگاه آزاد اسلامی اردبیل به تشریح جزئیات رساله خود پرداخت و گفت: امروزه ترکیبات هویسلر کامل کاربرد وسیعی در صنعت اسپینترونیک پیدا کرده اند به طوری که در وسایل صنعتی از فیلم نازک آنها بسیار استفاده می شود.

 وي افزود: ترکیبات هویسلر دارای خاصیت نیم فلزی هستند بدین معنا که رفتار فلزی بودن آنها در اسپین بالا و پایین متفاوت است و همین امر باعث قطبش اسپینی در سطح فرمی می شود که در ایدهال ترین وضعیت در اسپین بالا کاملا فلز و در اسپین پایین کاملا نیم رسانا هستند و در این حالت قطبش اسپینی100% و ممان مغناطیسی مقداری صحیح خواهند داشت.

انجامی به نتایج بررسی های خود اشاره کرد و گفت: در تحقیقات این رساله ملاحظه شد که آلیاژها در کانال اسپینی اقلیت رفتار فلزی و در کانال اسپینی اکثریت رفتار نیم رسانای با یک گاف انرژی در تراز فرمی نشان می دهند.

 

انتهای پیام/

ارسال نظر
Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.