تازه ها

پربیننده ترین

1396-10-19 15:27
کد مطلب: 74288
کارگردان و بازیگر تئاتر استان اردبیل گفت: جشنواره های فصلی بین مردم و تئاتر فاصله انداخته و برخی جُنگ و شُوها نیز نام تئاتر را پایمال کرده است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی سبلان‌ما سلیم رحیمی کارگردان، هنرمند و بازیگر بومی تئاتر استان اردبیل در گفتگو با خبرنگار آذرسلام، با تشریح موضوعات نمایش نامه های خود افزود: نزدیک به 60 نوع تئاتر کار شده که به جز دو مورد آن مابقی نمایش نامه ها تدوین خودم بوده است.

وی با اشاره به اولین کار نمایش در اردبیل گفت: نمایش نامه "سیاه بازی" را برای اولین بار در سال 56 به اردبیل آوردم و در سال 1359 از تئاتر و تلویزیون به عنوان مربی به کانون فکری و پرورشی رفتم.

این بازیگر تئاتر استان اردبیل در باره فضای بازیگری و هنرمندی در این استان نیز اظهار داشت: به نظرم جشنواره ها ملت را با تئاتر غریبه کرده و فاصله ایجاد کرده اند در حالی که هر اندازه مردم با تئاتر آشنا شوند بخش های دیگر آن نیز توسعه و گسترده تر خواهد شد.

وی با بیان اینکه در اوایل کار بین تئاتر و مردم آشتی برقرار کردم و اکنون با وجود اینکه معمولا هر نمایشنامه ای بیش از یک ساعت خارج از حوصله تماشاگر بوده اما نمایشنامه ها و تئاترهای گروه هنری اردبیل نزدیک به 3 یا حتی 4 ساعت بیننده را میخکوب کرده و تا اتمام تئاتر و تشویق بازیگران سرجای خود مانده اند که نشان از قدردانی مردم از تئاتر، ایفای نقش مطلوب و البته موضوع دلنشین و دارای پیام است.

وی با اشاره به حمایت فعلی فرهنگ و ارشاد اسلامی از تئاتر گفت: تئاتر قبلا مظلوم واقع شده بود اما سابقاً نیز با حمایت فرهنگ و ارشاد استان تئاتر جان گرفت و سالن ها پر از تماشاگر می شود.

سلیم رحیمی که در بین سخنان خود از ضرب المثل های ترکی و آموزنده هم استفاده می کند در ادامه افزود:  تمام نمایشنامه های اجرا شده شامل " اژدر عمی" ، آی بری باخ" ، قیز قاپسی شاه قاپسی" ، " ایکی کیشی بیر آرواد" و دیگر نمایشنامه ها با محور سبک زندگی سالم و ارج نهادن به جایگاه بانوان و انگیزه دهی به این قشر اجرا می شود که مورد استقبال مردم بخصوص بانوان قرار گرفته است.

نویسنده و بازیگر تئاتر استان اردبیل در ادامه مضمون و پیام نمایش "اژدر عمی" را نجات یک جوان از منجلاب اعتیاد، نمایش " آی بری باخ " با مفهوم مدیریت زندگی و نجات از طلاق و " قیز قاپسی؛ شاه قاپسی" هم با بها دادن در گذشته به خواستگاری از دختران و نمایش اخیر نیز با محور تشویق برای فرزند آوری به زندگی که شعار مورد تاکید مقام معظم رهبری بوده اشاره دارد.

او افزود: این نمایش ها تقریبا در تمام نقطه کشور برگزار شده و در مناطق آذری یا آذری نشین به شدت مورد استقبال قرار گرفته است طوری که دعوت های اجرا را نوبت بندی کرده ایم.

سلیم رحیمی در ادامه از اجرای بیش از 40 تئاتر از تاریخ 27 دی تا 6 بهمن و در نقاط مختلف استان و کشور خبر داد و اضافه کرد: در مجموع پیش بینی می شود نزدیک به 20هزار نفر موفق به تماشای این تئاتر ها شود.

این نویسنده و بازیگر نمایش نامه ها و تئاتر استان اردبیل افزود: معتقدم موضوع نمایش را باید از خود مردم و زندگی روزمره مردمی گرفت تا جذابیت داشته باشد.

سلیم رحیمی با مخالفت لوده بازی ها در تئاتر تصریح کرد: " از لوده بازی در نمایش زیاد خوشم نمی آید و معتقدم خنداندن مردم به هر قیمتی ولو هجو یا بی عفتی و هنجار شکنی هنر نیست و ارزشی ندارد علاوه بر اینکه برای قشر کم سن نیز بد آموزی دارد.

وی قدمت تئاتر اردبیل را مربوط به سال های 32 دانست و از «حسن آرتست» به عنوان هنرمند توانمند تئاتر در گذشته نام برد و افزود: بلیط نمایش وی در آن زمان دو تومان بود در حالی که حتی در پایتخت و تهران نرخ بلیط بالاتر از 5 ریال نبود.

این هنرمند تئاتر در ادامه خاطر نشان ساخت: تئاتر با جنگ و شو متفاوت بوده و اجرای تئاتر سخت تر- آموزنده تر- جذاب و دارای پیام مفید است در حالی که متاسفانه برخی از جُنگ و شُوها نام مقدس تئاتر را پایمال کرده است.

او افزود: بیشتر اجرای های برنامه در شهر توریستی سرعین شو بوده در حالی که تئاتر نیاز به سالن بزگتر و فضای بازتری دارد که به تجهیزات و امکانات صوتی و غیره مجهز باشد.

 

وی در ادامه اعضای تیم هنری تئاتر خود را 40 نفر برشمرد و گفت: خوش بختانه مراجعه و استقبال های خوبی برای فعالیت و همکاری وجود دارد که لازم است استعداد یابی شود و در این عرصه نمی شود با رابطه بازی پیشرفتی داشت.

وی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: در کنار حمایت های فعلی فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اردبیل سال گذشته 18 اجرا بصورت رایگان اجرا شد و برای دسترسی اقشار مختلف در نظر داریم 10 روز را رایگان اجرا کنیم.

 

وی در پایان سخنان خود یادآور شد: در فرهنگ سرای بهمن و دهکده المپیک تهران این نمایشها اجرا شد که مورد استقبال عالی قرار گرفت در روزهای اتی نیز در نقاط و شهر های؛ خلخال – اردبیل - آستارا – خوی - تهران و تبریز نیز اجرا خواهیم داشت و در پایان روز های سال و تعطیلات نوروزی به باکو سفر خواهیم کرد.

انتهای پیام/

ارسال نظر
Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.