تازه ها

2017-11-22 16:36
کد مطلب: 73096
رئيس بنياد ملي نخبگان استان اردبیل گفت: فروش نرفتن محصولات، مشکلات مالی و تسهیلاتی در مقطع کنونی مهمترین موانع جدی پیشروی شرکت های دانش بنیان است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی سبلان‌ما، حسين شايقی رئيس بنياد ملي نخبگان استان اردبیل امروز در جشنواره جهادگران علم و فناوری در سالن ولایت اردبیل اردبیل، اظهار داشت: به اعتقاد صاحب نظران سیاسی و مدیریتی معضلات اجتماعی و بیکاری از مهمترین مشکلات حال حاضر کشور است و متاسفانه رکود و بیکاری سلامت جامعه ما را تهدید می‌کند که در چنین وضعیتی هر چه شرایط برای فعالان عرصه اقتصاد دانش بنیان فراهم‌تر باشد، اشتغالزایی تخصصی افزایش یافته و به تبع آن ثروت، دانش و رفاه جامعه نیز بیشتر خواهد بود.

وی با بیان اینکه ایجاد و راه اندازی شرکت دانش بنیان سختی های خود را دارد ، افزود: اگر شرکت دانش بنیانی بخواهد به محصول تجاری برسد باید به سلامت از دره مرگ تجاری سازی بگذرد؛ بی تردید لازمه موفقیت یک شرکت دانش بنیان و البته صاحبان فکر و خلاقیت، مجهز بودن به علم تخصصی و داشتن  ویژگی های جسارت و خطر پذیری و روحیه خود باوری و مبارزه جویی است، چراکه با برخورداری از این خصایص هر مانع و تهدیدی تبدیل به یک فرصت می شود که این همان روحیه جهادی است.

رئيس بنياد ملي نخبگان استان اردبیل گفت: بی شک برای عبور از بحران کنونی اقتصادی کشور ضروری است روحیه جهادی و ایجاد خلاقیت و ابتکار را در بین نسل جوان و بویژه تحصیل کرده های مقاطع تکمیلی ایجاد کرد تا در سریعترین زمان با کمترین هزینه و با روش خلاقانه و از طریق شرکت های دانش بنیان که یکی از مولفه های اصلی اقتصاد مقاومتی است، بر موانع پیش رو فائق آمد.

 وی تصریح کرد: بازاریابی، فروش نرفتن محصولات، مشکلات مالی و تسهیلاتی در مقطع کنونی مهمترین موانع جدی پیشروی شرکت های دانش بنیان است از این رو باید سیاستگذاران و مسئولان کشوری با اتخاذ تصمیماتی مهم این موانع را برطرف کنند.

شایقی خاطر نشان کرد: سیستم خدمات بانکی نیز بیشتر در خدمت صرافی و خدمات بازرگانی است تا محصولات فناورانه و خلاقانه،  که این شرایط ایجاب می کند کارآفرینان و مبتکران برای موفقیت، خلاقیت را پیشه خود کنند چراکه تجربه نشان داده تغییر سیاست بانکی زمانبر است.

عضو خانه نخبگان بسيج علمي با تاکید بر اینکه برای تحقق اقتصاد مقاومتی مبتنی بر دانش بنیان باید به  چند نکته مهم و اساسی توجه داشت، گفت:  از جمله این موارد ایجاد محوریت و مرکزیت برای فعالیتهای دانش بنیان ، فرماندهی متمرکز و مدیریت واحد برای این خلاقیتها و شناسایی، آموزش و مهارت آموزی به افراد خلاق مبتدی است که البته  لازمه تحقق آن بویژه در استان ما به اشتراک گذاری ابتکارات و اطلاعات فعالان عرصه علم و فناوری است.

وی گفت: تبدیل اقتصاد دانش بنیان و اقتصاد مقاومتی به گفتمان رایج، دیگر ضرورت مهمی است که برای تحقق اقتصاد مقاومتی لازم است این امر هم در دانشگاه ها، مجامع علمی و به ویژه در مجلس مذهبی  انجام شود؛  در دانشگاه ها برای تبدیل اقتصاد دانش بنیان و اقتصاد مقاومتی به گفتمان رایج، باید از سر کلاس درس  شروع و به موضوعات پایان نامه و تولید ابداعات و اختراعات دانشجویان منجر شود .

شایقی خاطرنشان کرد: متناسب نمودن نظام آموزشی با اقتصاد دانش بنیان دیگر شرط تحقق موفقیت آمیز اقتصاد مقاومتی است که باید  از سطح دبستان و با تولید شعر و نقاشی آغاز شده و در دانشگاه نیز با برپایی کارگاه آموزشی و مهارتی برای دانشجویان ادامه یابد. 

وی با تاکید بر طراحی یک الگوی مشخص از شیوه زندگی متناسب با اقتصاد دانش بنیان برای عموم مردم، اظهار داشت: لازمه این کار، طراحی شیوه زندگی بر اساس مثلث سه گانه اعتماد به نفس ، روحیه جهادی  و پرهیز از لقمه حرام است.

رئيس بنياد ملي نخبگان استان اردبیل به نقش مهم و تاثیر گذار مردم در اقتصاد دانش بنیان اشاره کرد و گفت: اقتصاد دانش بنیان از پایه های سیاست های اقتصاد مقاومتی محسوب می شود  و نقش مهمی در ایجاد اشتغال پایدار دارد که با برنامه ریزی و تلاش در استفاده از دانش و خلاقیت نخبگان و فراهم آوردن محیطی مناسب برای نوآوری می تواند راهگشای بسیاری از مسائل جامعه شود.

وی خاطر نشان کرد: برای پیشرفت باید به جوانان اعتماد کرد و سیاست برون سپاری به بخش خصوص را در پیش گرفت؛ البته باید جوانان و دانشجویان را به جایی سوق دهیم که از توان و فکر آنها در اقتصاد دانش بنیان استفاده کرد که این جز با ایجاد  شرکت های دانش  بنیان و توجه به نیروی انسانی ماهر و خلاق  میسر نمی شود.

 

انتهای پیام/

ارسال نظر
Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.