تازه ها

پربیننده ترین

1396-08-30 09:24
کد مطلب: 73039
بانوی بسیجی و کارآفرین نیری با الگو گرفتن از اقتصاد مقاومتی توانسته است با طرح تولید قارچ، علاوه بر تامین نیاز شهرستان، زمینه اشتغال جوانان بیکار منطقه را فراهم کند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی سبلان‌ما به نقل از نیریمیز، بیکاری در شهرستان نیر به ویژه جوانان اکنون به مهمترین دغدغه خانواده ها و جوانان تبدیل شده به طوری که فارغ التحصیلان دانشگاهی که اکنون در زمره پرتعدادترین جویندگان کار به شمار می روند، در انتظار بهبود فضای کسب و کار با هدف دستیابی به شغل مناسب هستند.

 

تردیدی نیست، تحصیلات دانشگاهی لازم است اما کافی نیست زیرا بسیاری از مشاغل کشور می تواند با کسب مهارتی کوتاه مدت به انجام برسد و ضرورتی ندارد که فرد به دانشگاه برود تا بتواند یک فرصت شغلی مطلوب برای خود بیابد.

 

متاسفانه بخش وسیعی از جویندگان کار در آرزوی یافتن کار در دستگاهها و نهادهای دولتی هستند تا سهمی از درآمدهای نفتی را صاحب شوند غافل از آنکه بازار کار ایران نیاز به برقکار، لوله کش، تراشکار، جوشکار، مکانیک، تعمیرکار وسایل خانگی، خیاط و در نهایت تکنسین ماهر در بخش های مختلف دارد و نیاز نیست که همه به دانشگاه بروند این در حالی است که حتی اگر افراد جویای کار قادر به یافتن شغل اداری نیز شوند با توجه به بالا بودن نرخ تورم و هزینه های بالای زندگی قادر نخواهند بود آن گونه که باید زندگی خود را تامین کنند.

 

بی شک با توجه به محدودیت های استخدام در کل کشور و به تبع شهرستان نیر، جوانان و افراد جویای کار باید قید کارهای اداری و پشت میز نشینی را بزنند و با به کارگیری ایده های نو و با ایجاد تعاونی های کوچک علاوه بر تامین هزینه های زندگی، برای سایر بیکاران نیز اشتغال زایی کنند.

 

البته این نکته قابل فهم است که کارآفرینی و اشتغال زایی و به نوعی خود اشتغال در ابتدا کمی سخت به نظر می رسد اما در خود نیر نمونه هایی از کارآفرینی های موفق وجود دارد که جوانان جویای کار با مراجعه به آنها و درخواست راهنمایی و مشاوره می توانند قدم در این راه پر نشیب بگذارند.

 

خانم رستمی جزء این کار آفرینان بسیجی است که قید زندگی شهری را زده و با با الگو گرفتن از اقتصاد مقاومتی و ایجاد کارگاه پرورش قارچ گلخانه ای علاوه بر تامین هزینه های زندگی خود برای تعدادی نیز ایجاد شغل و درآمد کرده است.

 

این کارآفرین سخت کوش در زمینی به مساحت 200 متر در دو سالن در حال پرورش و تولید قارچ از نوع دکمه ای است و برای اجرای این طرح  500 میلیون ریال اعتبار هزینه شده و در هر دوره 2500 کیلو گرم قارچ تولید و روانه بازار می شود و برای 4 نفر نیز اشتغال ایجاد شده است.

 

توجه به ترویج و توسعه طرح های اقتصاد مقاومتی  علاوه بر اینکه به تقویت رویه خودکفایی در روستاها کمک می کند از سویی حلال مشکلات اقتصادی کشور و راهکار برون رفت از رکود تورمی است از این رو باید از روشی تولید را توسعه و رونق داد که کمترین میزان وابستگی به نقدینگی را ایجاد و در سریع‌ترین زمان به بازدهی مطلوب برسد.

 

خانم رستمی از افراد برتر ایجاد طرح های اقتصاد مقاومتی در نیر، مهمترین عامل موفقیت خود را در حوزه خودکفایی، اجرای طرح های اقتصاد مقاومتی می داند و می گوید: لازم است که با وجود تحریم های ظالمانه غرب و حکومت های استکبار با اهمیت به پروژه های داخلی رونق اقتصادی خانواده و کشور خود را افزایش دهیم.

 

 

 
 
 

 

انتهای پیام/

ارسال نظر
Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.