تازه ها

پربیننده ترین

1396-08-23 16:30
کد مطلب: 72850
مجری طرح دانه‌های روغنی وزارت جهاد کشاورزی با بيان اينكه بيشترين سطح زيركشت دانه هاي روغني كشور در دشت مغان انجام مي شود، از واردات 90 درصدي روغن از خارج خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی سبلان‌ما به نقل از آران مغان، عليرضا مهاجر امروز در بازديد از مزارع دشت مغان با اشاره به اینکه در سال‌های اخیر توجه به توسعه کشت دانه‌های روغنی در کشور افزایش یافته است، اظهار داشت: بيشترين سطح زيركشت دانه هاي روغني كشور در دشت مغان انجام مي گيرد.

مجری طرح دانه‌های روغنی وزارت جهاد کشاورزی با بيان اينكه برداشت سويا همزمان با استان اردبيل در استانهاي گلستان و مازندران نيز شروع شده است، از استان اردبيل بويژه دشت مغان بعنوان يكي از مناطق مستعد در كشت سويا عنوان كرد و گفت: بالاترين سطح زير كشت سويا در كشور از آن منطقه مغان است.

///

وي با اشاره به مشوق هاي وزارت جهاد كشاورزي، از خريد تضميني و پرداخت بموقع بهاي محصولات دانه هاي روغني خبر داد و افزود: در حالي كشور به حدود 3.5 ميليون تن كنجاله سويا نياز دارد كه 90 درصد روغن مورد نياز كشور از خارج وارد مي شود كه نياز است به دانه هاي روغني همچون سويا توجه ويژه اي شود.

مهاجر از پيش بيني افزايش دو برابري محصولات دانه هاي روغني در سال زراعي 97 - 96 خبر داد و گفت: پيش بيني ما اين است كه در سال زراعي آينده، 350 هزار تن كلزا و در مجموع دانه هاي روغني 600 هزار تن در كشور استحصال شود كه بيشتر از دو برابر امسال خواهد بود و اين ميزان توليد در نوع خود يك ركورد محسوب مي شود.

////

به گزارش آران مغان، كشت بيش از 30 نوع محصول كشاورزي در دشت مغان اين منطقه را به يكي از قطبهاي كشاورزي كشور معرفي كرده است كه بعد از مطرح شدن طرح اصلاح الگوي كشت 7 نوع محصول از دانه هاي روغني ديگر به اين 30 محصول اضافه شده است.

انتهای پیام/

ارسال نظر
Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.