تازه ها

1396-08-15 15:01
کد مطلب: 72593
هنرمند روستایی که آوازه اش کشوری شد؛
اکبر صادقی: هنر عنصر فرهنگ ساز جامعه است
مصاحبه با هنرمند روستایی که آوازه اش کشوری شد/ اکبر صادقی: هنر عنصر فرهنگ ساز جامعه است
اکبر صادقی هنرمند بسیجی است که آوازه کشوری و استانی دارد می گوید: هنر میتواند به عنوان عنصر فرهنگ ساز، جامعه را در هر زمینه ای حتی زمینه اقتصاد، آگاهی ببخشد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی سبلان‌ما به نقل از  صبح مغان، اکبر صادقی اهل روستای زرگر شهرستان بیله سوار از توابع استان اردبیل، هنرمند بسیجی است که آوازه کشوری و استانی دارد. وی در گفتگو با خبرنگار صبح مغان هنر را یکی از ابزارهای مهم در توسعه اقتصادی یک کشور بر می شمارد و می گوید: هنر میتواند به عنوان عنصر فرهنگ ساز،  جامعه را در هر زمینه ای حتی زمینه اقتصاد ، آگاهی و ترویج ببخشد.

 

متن کامل مصاحبه را ادامه بخوانید:

 

صبح مغان: لطفا خودتان را معرفی کنید ؟

اینجانب اکبر صادقی متولد 1364 در شهرستان بیله سوار و دارای مدرک کارشناسی ارشد در رشته ادبیات نمایشی می باشم و از سال 83 تاکنون نیز در زمینه نویسندگی و کارگردانی به فعالیت مشغولم.

صبح مغان:هدف از انتخاب رشته فعلی چه بود و چگونه به این رشته گرایش پیدا کردید؟

اکبر صادقی: در دوران راهنمایی نمایش طنز نوشته و اجرا می کردم، چند نقش کوچک نیز در تعزيه خوانی ایام محرم تجربه کردم در سال 1380 که در کلاس های بازیگری آقای اتابک نادری شرکت کرده بودم علاقه ام به تئاتر بیشتر شد و تصمیم گرفتم تئاتر را بصورت آکادمیک دنبال کنم.

 

صبح مغان: مهمترین عناوینی که تا به حال کسب کردید چیست؟

اکبر صادقی: عناوین زیادی را در حوزه نمایش نامه نویسی، بازیگری و کارگردانی به دست آورده ام اما مهمترین آنها عبارتند از موارد زیر است:

 مقام اول بازیگری استان اردبیل در بخش خیابانی 1383در نمایش گذر و گذر

مقام اول کارگردانی جشنواره بدون کلام آزنا گرمی 1385 در نمایش بابا سگ داد

 تقدیر بازیگری استان مازندران 1390 در نمایش پارانوئیا

جوایز دوم نویسندگی، دوم کارگردانی، سوم بازیگری و سوم طراحی صحنه جشنواره استانی مازندران و تقدیر نویسندگی جشنواره منطقه ای سیستان و بلوچستان در سال 1392در نمایش "وخداوند درون یک مرد دو قلب قرار نداد".

 جایزه اول نمایش نامه نویسی برای نمایش "و خداوند درون یک مرد دو قلب قرار نداد" در جشنواره ملی نمایشنامه نویسی

جایزه برتر نویسندگی برای نمایشنامه  تورا از من گرفتی از بیست و چهارمین جشنواره استانی اردبیل

جایزه برتر کارگردانی برای نمایش تورا از من گرفتی از بیست و چهارمین جشنواره استانی اردبیل

جایزه دوم بازیگری مرد برای بازی در نمایش تورا از من گرفتی از بیست و چهارمین جشنواره استانی اردبیل

جوایز برتر نویسندگی و کارگردانی و جایزه دوم بازیگری برای نمایش و خداوند. ... در بیست و پنجمین جشنواره تئاتر استان اردبیل سال 1396

 

صبح مغان: نقش هنر در جامعه چیست؟

اکبر صادقی: بسیار مهم و حیاتی هست. بطوری که با کمک هنر میتوان فرهنگ جامعه را ارتقاء داد.

صبح مغان: کمبودهای جامعه از نظر هنری چیست و اینکه چگونه می شود با استفاده از هنر جامعه را به آرمان های اصیل سوق داد؟

 یکی از کمبود های اساسی هنر عدم تامین بودجه کافی از سوی مسئولان هست زیرا که هنرمند نیز مثل سایر اقشار جامعه نیازهایی دارد که باید تامین شود. اگر بودجه فرهنگی و هنری کافی داشته باشیم میتوانیم به آرمان بیاندیشیم .

صبح مغان: آیا میشود از هنری که دارید در بحث اقتصادی هم اسفاده کرد؟ کاربرد هنر در بعد اقتصادی جامعه چیست؟

بله. یکی از شاخه های هنر، هنر صنعتی هست که در بحث تولید و تبلیغات نقش اساسی ایفا میکند . خود هنر نیز میتواند به عنوان عنصر فرهنگ ساز جامعه را در هر زمینه ای حتی زمینه اقتصاد ، آگاهی، دانش و ترویج ببخشد.

 

صبح مغان: کار ویژه ای که تا به حال انجام داده اید چیست؟؟

بیشتر نمایشنامه های که نوشته ام در سطح ملی خوش درخشیده اند که از جمله انها جایزه اول نمایش نامه نویسی برای نمایش "و خداوند درون یک مرد دو قلب قرار نداد" در جشنواره ملی نمایشنامه نویسی است.

صبح مغان: به نظر شما هنر چه نقشی در پویایی بسیج در جامعه می تواند داشته باشد؟

هنر زبان قدرتمندی دارد. در هر بستری که حضور می یابد تاثیر مثبت می گذارد . بسیج هم همانند دیگر ارگان های سیاسی و اجتماعی میتواند از زبان گویای هنر برای تبیین اولویت های خود استفاده کند .

 

صبح مغان: به نظر شما مردم با استفاده از چه ایده های هنری(موضوعات نمایشی و ....) می توانند سبک زندگی خود را اسلامی و ایرانی کنند؟

ایده های هنری که مبتنی به آموزه های قرآنی و فرهنگ غنی اسلامی و ایرانی شکل بگیرد مطمئنن میتواند سبک زندگی بهتری معرفی کند.

انتهای پیام/

برچسب: 
ارسال نظر
Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.