تازه ها

پربیننده ترین

1396-07-20 09:51
کد مطلب: 71821
بر خلاف ادعای مسئولان هیچ تضمینی برای فروش محصولات کشاورزی وجود ندارد و مسئولان هیچ مدیریتی بر محصولات کشاورزی ندارند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی سبلان‌ما به نقل از سفیرمشکین، اخیراً تصاویری در فضای مجازی مبنی بر قطع درختان در مشگین‌شهر منتشر شد که بسیاری از مردم این شهرستان برای این اقدام تاسف خوردند و مسئولان را عامل قطع اشجار دانستند.

 

مدیر جهاد کشاورزی مشگین‌شهر و استان و حتی معاون وزیر کشاورزی در واکنش به این تصاویر اظهار کردند که این تصاویر مربوط به شهرستان مشگین‌شهر نیست و عده‌ای درصدد بزرگنمایی آن هستند.

 

به گزارش سفیرمشکین، تصاویر منتشر شده در فضای مجازی ممکن است مربوط به شهرستان مشگین‌شهر نباشد اما اگر مربوط به شهرستان مشگین‌شهر بود آیا مسئولان باز هم واکنش نشان می‌دادند و یا بی تفاوت از کنار آن عبور می‌کردند؟

 

سال گذشته تعداد زیادی از درختان میوه به علت نبود بازار مناسب قطع شد اما چون این صحت داشت هیچ واکنشی نشان داده نشد چرا که این قطع اشجار در این شهرستان صحت داشت و مسئولان هیچ توجیهی و پاسخی برای آن نداشتند.

 

با توجه به اینکه قیمت سیب در مشگین‌شهر در حال حاضر تقریباً از 500 تا 1500 تومان در میدان میوه و تره بار شهرستان به فروش می‌رسد این در حالی است که برخی از مسئولان قیمت آن را 1500 تا 3500 تومان عنوان کرده‌اند که اصلاً صحت ندارد و این قیمت‌ها تنها از پشت میز اعلام می‌شود و در عمل صحت ندارد، چرا که با مراجعه به میدان میوه و تره بار می‌توان قیمت دقیق آن را بدست آورد و وضعیت ناراحت کننده کشاورزان را مشاهده کرد.

 

با توجه به اینکه در این شهرستان مقادیر زیادی ضایعات به دلایل مختلف تولید می‌شود، مسئولان این شهرستان برای مدیریت این ضایعات کدام برنامه را ارائه کرده‌اند و یا کدام واحد تولیدی و یا صنایع تبدیلی را در این شهرستان راه اندازی کرده‌اند تا از کشاورزان حمایت کنند در حالی که با راه اندازی یک واحد صنایع تبدیلی متوسط در این شهرستان می‌توان جلو بسیاری از خسارت‌های وارده بر کشاورزان را جبران کرد.

 

این مسئول با اشاره به ضایعات محصولات کشاورزی تاکید کرده است که عرضه سیب به قیمت پایین مربوط به ضایعات است که توسط باغداران با رضایت و تمایل خودشان انجام می گیرد؛ حال وقتی کشاورزی محصولات خود را در حال نابودی می‌بیند چاره ای جز فروش آن به فیمت 100 تومان دارند.

 

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان اظهار کرده است که دولت از دغدغه تولید کنندگان به خوبی آگاه است و حمایت لازم از تولیدگنندکان صورت می گیرد؛ حال این مسئول باید شفاف سازی کند که کدام حمایت از کشاورزان صورت گرفته که مردم از آن بی اطلاع هستند.

 

چرا بعد از چند ماه هنوز پول گندم کاران پرداخت نشده است، چرا محصولات هلو و شلیل که هر سال قیمتی معادل 4000 تومان داشت امسال به نصف قیمت به فروش رفت، چرا سیب درختی که این شهرستان نیز مرکز تولید این محصولات است هر ساله با بجران نبود بازار مواجه می‌شویم حال با این وضعیت به وجود امده برای کشارزان باید واقعیت های جامعه را باور کنیم یا حرف های پشت میزی مسئولان را که از کف بازار می‌اطلاع هستند.

 

قائم مقام وزیر جهاد کشاورزی از قانون تضمین خرید سخن به میان آورده که در صورت قطع اشجار دولت به صورت مستقیم مداخله خواهد کرد.

 

این در حالی است که کشاورزان هر ساله در زمان برداشت محصولات درختی با مشکل بازار فروش مواجه می‌شوند و هیچ تضمینی برای فروش محصولات درختی وجود ندارد و در سال گذشته نیز تعداد زیادی درختان سیب این شهرستان قطع شد و مداخله‌ای در آن صورت نگرفت چرا که درختان سیب از جمله درختان پر خرج برای کشاورزان است که در صورت عدم فروش آن دچار خسارت سنگینی می‌شوند.

 

انتهای پیام/

ارسال نظر
Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.