تازه ها

پربیننده ترین

1396-07-03 13:14
کد مطلب: 71320
سرپرست جهاددانشگاهی استان اردبیل گفت: آمادگی داریم ضمن تهیه طرح توجیهی و کاربردی توسعه گیاهان دارویی از کشت تا فرآوری، برای اجرایی کردن آن با شرکت کشت و صنعت مغان همکاری کنیم.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی سبلان‌ما،  مهران اوچی اردبیلی امروز دوشنبه در جلسه با هیات مدیره شرکت کشت و صنعت مغان، از همکاری جهاددانشگاهی برای کشت گیاهان دارویی خبرداد و  گفت: با توجه به نتایج طرح چهارساله امکانسنجی کشت و تولید گیاهان دارویی توسط جهاددانشگاهی در شهرستان پارس آباد و سازگاری تعداد کثیری از این گیاهان با اقلیم منطقه، به یقین این طرح با موفقیت همراه خواهد بود.

وی با اشاره به پتانسیل بالای پارس آباد در زمینه کشاورزی، تصریح کرد: این شهرستان یکی از قطب‌های گیاهان دارویی استان است و در صورت ایجاد امکانات لازم می تواند پایلوت تولید نشاء و بذر مناسب این گیاهان باشد.

سرپرست جهاددانشگاهی استان اردبیل به فعالیت های پژوهشکده، مراکز رشد و پارک علم و فناوری جهاددانشگاهی در زمینه کشاورزی و گیاهان دارویی اشاره و خاطرنشان کرد: برنامه جهاددانشگاهی، توسعه کشت و تولید گیاهان دارویی بویژه گیاهان در حال انقراض منطقه است.

اوچی اردبیلی اظهار داشت: امیدوارم با حمایت و همکاری متولیان امر شهرستان پارس آباد بویژه مسئولان شرکت کشت و صنعت و دامپروری مغان و اجرایی شدن این طرحها و برنامه های مشترک شاهد تغییر سیمای کشاورزی منطقه و توسعه آن باشیم.

تغییر الگوی کشت منطقه به سمت گیاهان دارویی در اولویت باشد

 معاون کشاورزی و دامپروری شرکت کشت و صنعت مغان در این جلسه از جهاددانشگاهی به عنوان یکی از نهادهای پیشرو در زمینه گیاهان دارویی نام برد و گفت: آمادگی داریم با فراهم کردن زیرساخت های لازم و با همکاری جهاددانشگاهی، پایلوت گیاهان دارویی و صنایع تبدیلی آن را در پارس آباد ایجاد کنیم.

محمود علایی افزود: جهاددانشگاهی با داشتن پتانسیل های مناسب می تواند در رویکرد جدید شرکت کشت و صنعت و دامپروری مغان که توسعه فناوری های نوین است نقش بسزایی ایفا کند.

وی با اشاره به بیکاری فارغ التحصیلان رشته کشاورزی در منطقه گفت: برای ایجاد فرصت های شغلی برای آنان، باید تغییر الگوی کشت منطقه به سمت گیاهان دارویی و ایجاد واحدهای فرآوری این گیاهان در اولویت باشد.

معاون کشاورزی و دامپروری شرکت کشت و صنعت مغان برگزاری این دیدار را فتح بابی برای همکاری های بیشتر با جهاددانشگاهی عنوان و اظهار داشت: در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی بر اساس فعالیت های دانش بنیان، آمادگی داریم ضمن حمایت از طرح های فناورانه، نسبت به تجاری سازی محصولات، مساعدت های لازم را انجام دهیم.

علایی مساحت شرکت کشت، صنعت و دامپروری مغان را دو هزار هکتار عنوان و خاطرنشان کرد: از هر فعالیتی که به توسعه شرکت و رشد اقتصادی آن کمک کند استقبال می کنیم و آماده همکاری و مشارکت در آن هستیم.

وی حرکت به سمت کشت و تولید گیاهان دارویی را از رویکرهای شرکت کشت و صنعت و دامپروری مغان در حوزه کشاورزی اعلام و خاطرنشان کرد: با توجه به زیرساخت های موجود و سبقه جهاددانشگاهی، این نهاد اولویت ما برای همکاری در این زمینه است.

در این جلسه پیرامون برنامه های مشترک دو نهاد در زمینه توسعه بخش کشاورزی تبادل نظر و راهکارهایی ارائه شد.

 

انتهای پیام/

ارسال نظر
Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.