تازه ها

پربیننده ترین

1396-06-29 10:20
کد مطلب: 71119
مراسم عزاداری ماه محرم هر سال با شور و اشتیاق خاصی در روستاهای شهرستان نیر برگزار می شود.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی سبلان‌ما به نقل از  نیریمیز، در دهه ی ابتدای محرم، شهر نیر و کورائیم و روستاهای تابعه غرق در ماتم و عزا است.

از آنجایی که اکثر روستاهای این منطقه قدمت زیادی دارند، وجود مراسم مخصوص به خود در این دهه در  روستاها عجیب نیست.

 

سینه زنی، زنجیرزنی، روضه خوانی، علم بندان، علم گردانی،و تعزیه خوانی از شیوه های عزاداری ماه محرم در روستاهای تابعه نیر است.

 

حرکت دسته های عزاداری که بیشتر سینه زنی و زنجیرزنی و شاخسی است در 10 روز اول ماه محرم شب ها از مساجد و محله های شهر نیر با شور و حماسه حسینی آغاز شده و در روزهای تاسوعا و عاشورای حسینی این شور حسینی به اوج می رسد.

 

خانواده های بسیاری نیز در شهر نیر و روستاهای اطراف در دیگ های بزرگ برای عزاداران حسینی شام و نهار تهیه کرده و در اختیار عزاداران و سوگواران قرار می دهند و عده ای دیگر نیز در این ایام گوسفند قربانی می کنند.

عزاداری مردم به ویژه در شب های تاسوعا و عاشورای حسینی از شور حسینی بالایی برخوردار است و از سبک عزاداری و نوحه خوانی و سینه زنی متفاوت نیز برخوردار است. هیات های عزاداری نیر در روز عاشورا که شامل هیات های سینه زنی ، زنجیر زنی هستند نیز به خیابان ها آمده و به سینه زنی و زنجیر زنی می پردازند.

 

آیین های شبیه خوانی از دیگر آیین های ویژه محرم در روستاهای نیر است که در هر یک از این آیین ها قسمتی از واقعه کربلا به نمایش گذاشته می شود و تعدادی از عزاداران به صورت شعر و با لحن و آهنگ خاصی وقایای کربلا را توصیف می کنند و به اجرای نمایش می پردازند که محبان اهل بیت (ع) را تحت تاثیر قرار می دهند.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

انتهای پیام/

ارسال نظر
Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.