تازه ها

1396-06-23 10:02
کد مطلب: 70944
	افزایش مبتلایان به ایدز و سرطان در کشور/اقدامات پیشگیری از مادر بیماری ها در دستور کار وزارت بهداشت است
عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، گفت: متاسفانه در سایه بی توجهی و ناآگاهی، بیماری های ایدز و سرطان در کشور افزایش یافته است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی سبلان‌ما به نقل از کوثرخبر، بشیر خالقی با اظهار نگرانی از افزایش آمار بیماری های ایدز و سرطان گفت: مقوله اطلاع رسانی و فرهنگ سازی در خصوص اقدامات پیشگیرانه برخی از بیماری های واگیردار و غیر واگیردار خطرناک، مهمترین و اولویت اصلی افراد یک جامعه است، ایدز و سرطان که این روز ها به عنوان مادر بیماری ها مطرح بوده و نسبت به سال های قبل با افزایش روبروست از جمله بیماری های خاصی می باشند که می بایست گام های موثری در خصوص پیشگیری از این بیماری ها صورت گیرد.

وی ادامه داد: بررسی کارشناسی شده در خصوص آزمایش های پیش از ازدواج و همچنین آگاهی بخشی به افراد جامعه مهمترین مقوله دوری از اچ آی وی است، رسانه ملی، سایت ها و کانال ها می توانند در این خصوص وارد عمل شوند، هرچند اقدامات پیشگیرانه وزارت بهداشت و همچنین بررسی های کارشناسی شده درباره بیماری ایدز می بایست بیش از پیش افزایش یابد.

عضو مجمع نمایندگان استان اردبیل خاطر نشان کرد: سرطان نیز همچون ایدز بیماری خطرناکی بوده و چون واگیردار نیست می توان با داروهای تولید داخل، اطلاع رسانی به مردم و همچنین گذراندن دوره های پزشکی و شیمی درمانی در برابر این بیماری مقاومت کرد.

دکتر خالقی با بیان اینکه هزینه بیمارستان و شیمی درمانی برای خانواده های بی بضاعت سرسام آور است، تصریح کرد: علیرغم توجه و آگاهی خود مردم به بیماری های ایدز و سرطان، وزارت بهداشت باید اقدامات لازم در خصوص کنترل های بیماری های غیرواگیر و واگیردار و همچنین کاهش هزینه ای مربوطه را در دستور کار قرار دهد.

نماینده شهرستان های کوثر و خلخال خاطر نشان کرد: الگوی انتقال بیماری ایدز و همینطور شیوع بیش از پیش بیماری سرطان تغییر یافته و اینک ناآگاهی مردم در آداب و معاشرت خود و همچنین استفاده از فست فود ها و ... زمینه شیوع این بیماری های تهدید آمیز را افزایش داده است.

وی در پایان گفت: آسیب شناسی حوزه سلامت اختصاصاً در حوزه وزارت بهداشت نیست، چرا که توجه به امر سلامت نه تنها باید از سوی خود مردم رعایت شود بلکه دیگر مسئولان و دولتمردان نیز می بایست به این مقوله حساس باشند.

انتهای پیام/

ارسال نظر
Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.