تازه ها

1396-06-22 08:27
کد مطلب: 70907
مسجد محمدیه برای "زینه الذاکرین" حسینی، سنگ تمام گذاشت؛
پاسداشت "تمدن" عاشورایی اردبیل در روزگار بدون "موذن زاده"
آئین نکوداشت زینة الذاکرین مداح اهل بیت "محمدباقر تمدنی اردبیلی" در مسجد محمدیه اردبیل برگزار شد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی سبلان‌ما ،  آئین نکوداشت زینة الذاکرین مداح اهل بیت "محمدباقر تمدنی اردبیلی" شب گذشته با حضور پرشور مردم در مسجد محمدیه اردبیل برگزار شد.

حجت الاسلام علی اکبر اجاق نژاد نماینده ولی فقیه در جمهوری آذربایجان در این آیین گفت: گریه کردن بر مصائب اهل بیت (ع) و به خصوص حضرت اباعبدالله الحسین (ع) راز ماندگاری فرهنگ غنی عاشوراست.
وی افزود: اساسی ترین ارتباط معنوی انسان با یگانه آفریدگار هستی گریستن است و در طول تاریخ اسلام همین گریستن بر مصائب سرور شهیدان حضرت امام حسین (ع)است که سبب ادامه این پیوند معنوی در جامعه اسلامی می شود.
وی عاشورا را تنها مکتب و دانشگاهی دانست که در آن برای انسان ها دروسی در زمینه های معرفت، مردانگی، شرف، آزادگی، عشق، عبودیت و در یک کلام انسانیت تدریس می شود.
حجت الاسلام اجاق نژاد گفت: از صدر اسلام تاکنون افراد بسیاری در زنده ماندن نهضت عاشورا در جامعه تلاش کرده اند که شاعران عاشورایی و مداحان اهل بیت (ع) در زمره این اشخاص قرار دارند.
وی وظیفه شاعران و مداحان آیینی و عاشورایی را بسیار سنگین دانست و گفت: شعر گفتن و نوحه خواندن فقط بیان مطالبی نظم دار نیست بلکه بیان مطالب باید همراه با شعور باشد و جامعه را از پیامهای معنوی سرشار کند.
وی استاد محمدباقر تمدنی را از مداحانی دانست که هیچگاه رساندن معنی و مفهوم واقعی مطالب را فدای صوت و نوای زیبا و دلنشین نکرده است؛ هرچند مداحی‌های او از ویژگی صدای خوب نیز برخوردار هستند.
مدیرکل سازمان تبلیغات اسلامی استان اردبیل نیز در این مراسم گفت: ویژگی ها و خصایص اخلاقی و رفتاری استاد محمدباقر تمدنی می تواند الگوی بسیار نیکو و مطمئنی برای سایر مداحان و به خصوص نوجوانان وجوانان علاقه مند به این حرفه باشد.
حجت الاسلام مهدی ستوده افزود: از ویژگی‌های اخلاقی و رفتاری این مداح پیشکسوت اردبیلی تواضع و فروتنی و نیز آمر به معروف و ناهی از منکر بودن است.
وی استاد تمدنی را یکی از یادگاران ارزشمند هیات عباسی و فرزند خلف رییس آن مرحوم استاد میرزا محمد تمدنی دانست و خاطرنشان کرد: با همفکری تمام ریش سفیدان و هیات‌های امنا و صاحبنظران عالم مداحی؛ این مداح پرسابقه اردبیلی زینت الذاکرین لقب گرفته است.
پخش کلیپی از پیشینه و برنامه های مداحی استاد تمدنی همراه با اجرای مداحی و شعرخوانی ازجمله برنامه های دیگر این مراسم بود که در مسجد محله محمدیه اردبیل برگزار شد.
استاد محمدباقر تمدنی که در خانواده ای مذهبی در اردبیل دیده به جهان گشوده است از هشت سالگی در هیات ها و دستجات حسینی اردبیل مداحی کرده است.
این عندلیب خوش الحان حسینی که در بسیاری از منابر درکنار مداح بی نظیر جهان اسلام سلطان الذاکرین مرحوم استاد سلیم موذن زاده اردبیلی حضور داشت از عاشقان با اخلاص اهل بیت (ع)است و اکنون که نزدیک به 70سال سن دارد همچنان در عشق اهل بیت (ع) و به خصوص امام حسین (ع) و یاران باوفایش مداحی می کند.
دومین آیین بزرگداشت این مداح شهیر اردبیلی روز چهارشنبه ساعت 10 صبح در سالن ولایت اردبیل برگزار خواهد شد.

برچسب: 
ارسال نظر
Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.