تازه ها

1396-06-21 10:41
کد مطلب: 70884
امام جمعه شهرستان نیر گفت: بزرگ‌ترین آفتی که عزاداری‌های ماه محرم را به جد تهدید می‌کند گرایش به خرافه‌ پردازی و پرداختن به کارهای غیر‌ضروری است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی سبلان‌ما به نقل از نیریمیز، حجت الاسلام میکائیل مقدسی ظهر امروز در مراسم استقبال از ماه محرم که با حضور شورای اسلامی روستاها، دهیاران و هیات امنای مساجد شهرستان نیر در محل دفتر امام جمعه برگزارشد، اظهار کرد: یقین داشته باشیم که دشمنان اسلام سعی می‌کنند اصالت پیام و حقانیت عاشورا را زیر سئوال ببرند تا شاید به اهداف انحرافی خود که دور کردن اسلام از حق و حقیقت و آزاد‌اندیشی است دست یابند.

وی دینداری را اصالت فلسفه ناب سید‌الشهدا برشمرد و خاطرنشان کرد: آنچه که امروز در مکتب امام حسین (ع) باید به ظرفیت و قابلیت آن توجه کنیم انس گرفتن با مبانی ارزشی است که می‌تواند حیات طیبه جامعه اسلامی را به سمت اعتلا و اعتماد واقعی بکشاند.

امام جمعه شهرستان نیر یادآور شد: برخی‌ها سعی می‌کنند با دست زدن به حرکت‌هایی که ارزش و اصالتی ندارد به دست دشمن بهانه‌ای در تخریب و تضعیف نظام اسلامی بدهند که اگر خوب توجه کنیم با بصیرت و آگاهی بیشتر می‌توانیم این آسیب‌ها را از دامن اسلام و عزاداری‌های حسینی پاک کنیم.

مقدسی با اشاره به پرداختن مداح و شاعر به محوریت موضوعات اجتماعی و روز گفت: شاعر و مداح ما باید در تبیین موضوعاتی همچون ولایت، انتظار و تزریق امید و روحیه به اقشار جامعه به عنوان امور اخروی و اعتقادی توجه کند چرا که پرداختن به این موضوعات می‌تواند جلوی بسیاری از خرافه‌گرایی‌ها و تضادهای اجتماعی را از بین ببرد.

وی توجه به توصیه‌های مقام معظم رهبری را در احیای فریضه امر به معروف و نهی از منکر و توجه جدی به اصالت عزاداری‌‌ها و مداحی‌ها در ماه شریف محرم را یادآور شد و اذعان داشت: در جامعه اسلامی ما بزرگترین عامل همبستگی همین روحیه ایمان و تقوا و دینداری است که در ماه محرم و سفر به اوج توجه و عملکرد می‌رسد.

امام جمعه نیر دوری از اسراف و تبذیر را مهم برشمرد و افزود: در این ماه بزرگ بیشتر مردم به پخت نذری و توزیع آن بین عزاداران می‌پردازند که در این خصوص نیز باید از اسراف و تبذیر دوری کرده و به مستمندان و فقرا رسیدگی کرد.

وی از دسته جات عزاداری خواست تا قبل از برپایی مراسمات عزاداری از روحانیون پای منبر استفاده کنند.

حجت الاسلام مقدسی  به مهمترین فلسفه قیام امام حسین(ع) اشاره کرد و گفت: امام حسین(ع) بخاطر برپا کردن امر به معروف و نهی از منکر قیام کرد و بعد از گذشته سالیان دراز از قیام ایشان هنوز عشق و محبت آن حضرت در دل‌های مومنین شعله‌ور است.

امام جمعه نیر به اهمیت فضیلت عزاداری‌های این ماه اشاره کرد و گفت: عزاداری در این ماه از فضیلت و ثواب بسیاری برخوردار است ولی عزاداری‌ها نباید منجر به مزاحمت بیماران و همسایگان شود و عزاداران باید از هرگونه بدعت و خرافه ‌گرایی دوری کرده و به اصل عزاداری و فلسفه قیام عاشورا بپردازند.

انتهای پیام/

ارسال نظر
Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.