تازه ها

پربیننده ترین

1396-05-17 11:49
کد مطلب: 69841
يادداشت/ مالك يوسفي
جاه طلبان را بهتر بشناسیم
جاه طلبان را بهتر بشناسیم
يك فعال اجتماعي و صاحب قلم در شهرستان بيله سوار در يادداشتي ويژگي هاي افراد جاه طلب را بيان مي كند كه در ادامه آن را بخوايند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی سبلان‌ما به نقل از  صبح مغان، مالك يوسفي از نويسندگان وفعالال اجتماعي شهرستان بيله سوار در يادداشتي كوتاه نوشت:  بسیاری از جاه طلبان علاقه دارند کارهایی را که انجام نداده اند، به حساب آن ها بگذارند و دوست دارند نسبت به کار نیکی که انجام نداده اند، مورد ستایش قرار گیرند.

مالك يوسفي از نويسندگان وفعالال اجتماعي شهرستان بيله سوار در يادداشتي كوتاه نوشت:  بسیاری از جاه طلبان علاقه دارند کارهایی را که انجام نداده اند، به حساب آن ها بگذارند و دوست دارند نسبت به کار نیکی که انجام نداده اند، مورد ستایش قرار گیرند.

او مي نويسد، افراد جاه طلب وقتي به موقعیت و مقامي مي رسند، جز خويشتن كسي ديگر را نمي بينند و براي افکار ديگران ارزشي قائل نيستند. افراد جاه طلب تمایل دارند تمام کارهای نیکی را که انجام می دهند، همه از آن آگاه شوند تا در نزد مردم مقام و منزلتی پیدا کنند.

  جاه طلبان سعی می کنند به سراغ کارهایی بروند که اسم، آوازه و شهرتی در آن است، هر چند بازده خفیف داشته باشد و هرگز به کارهایی که سر و صدا و آوازه ندارد، تمایل نشان نمی دهند، هر چند فایده ی آن برای جامعه فوق العاده زیاد باشد.

يوسفي در ادامه به اين مطلب اشاره مي كند كه جاه طلبان توقع و انتظار دارند دائما مدح آنها شود، كمترين نقد و نكوهش از آنها به عمل نيايد، انتظار دارند در مجالس همه آنها را احترام كنند و كسى بالاتر از آنها ننشيند، در اثناء سخنان آنها سخن نگويد و به اصطلاح سخن آخر، سخن آنها باشد. افرادى كه آنها را تكريم و تعظيم مى كنند در نظر آنها افراد با معرفتى هستند و افرادى كه نسبت به آنها اعتنايى ندارند، افرادى بى معرفت و نمك نشناسند.

  افراد جاه طلب را غالباً مى توان از حركات و كلمات و رفتارشان شناخت؛ آنها تمايل دارند تمام كارهاى نيكى را كه انجام مى دهند تابلو كنند و همه از آن آگاه شوند تا در نزد مردم مقام و منزلتى پيدا كنند. به همين دليل جاه طلبان غالباً به رياكارى نيز كشيده مى شوند چرا كه بدون رياكارى حسّ جاه طلبى آنها اشباع نمى شود.

اين نويسنده روشنفكر و انقلابي در پايان تاكيد ميكند: انسان جاه طلب و شهرت خواه، مبتلا به صفت نفاق و دورویی نیز می گردد، زیرا همیشه باید مواظب خویش بوده تا در انظار عموم و مریدان و طرفدارانش طوری برخورد کند و به گونه ای سخن بگوید که با حیثیت ظاهری او منافات نداشته و باعث کاستی شهرت و ریاست او نگردد.

 

انتهای پیام/

 

ارسال نظر
Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.