تازه ها

پربیننده ترین

1396-05-12 07:45
کد مطلب: 69654
کانالهای آب اصلاندوز زلال، آرام و روانند اما در صورت بی احتیاطی و بی گدار به آب زدن ، به قاتلی بی رحم تبدیل می شوند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی سبلان‌ما به نقل از ارس تبار،هرساله با ورود فصل گرم سال کانال های آبیاری کشاورزی اصلاندوز میزبان افراد سنین مختلف است که از مناطق مختلف شهر و روستاها به این کانالها سرازیر می شوند.

بسیاری از جوانان در تابستان به دلیل گرم شدن هوا و شفافیت آن با انگیزه شنا و تفریح رایگان فریب ظاهر امن و بی خطر آن را خورده و بدون توجه به جریان تند آب، شیب کانال ها و خطرات جانبی با شنا کردن در کانال جان خود را به خطر بیاندازند.

 

نوجوانان و جوانانی که با دیدن آب وسوسه می شوند و برای رهایی از گرما و دقایقی تفریح کردن خود را به آبهای ظاهرا آرام و بی خطر کانالها می‌سپارند، گاهی اوقات نمی دانند که شنایی به سوی مرگ دارند.

البته در این میان گاهی اوقات به دلیل لغزنده بودن جاده های کنار کانال ها و بی احتیاطی عده ای شاهد سقوط خودروها و یا لیز خوردن اشخاص به داخل کانال ها نیز هستیم.

هر ساله تعدادی از شهروندان و میهمانان به علت شنا کردن در کانال‌های آبرسانی کشاورزی جان خود را از دست می دهند و خانواده ها داغدار می شوند که اگر اقدامی در این مورد صورت نگیرد چه بسا خسارات جبران ناپذیر انسانی را نیز در آینده شاهد خواهیم بود.

 

این نکته باید در نظر گرفته شود که آشنا بودن به شنا دلیل براین نیست که در کانال و مکان های غیر ایمن می توان شنا کرد؛در خصوص غرق شدگان، دلیل اصلی حادثه بی توجهی به نکات ایمنی بوده  و  فشار آب نیز در کانال ها باعث غرق شدن می شود.

البته باید در نظر داشت جوانان و نوجوانان و همچنین بزرگسالانی که در این گونه آبها شنا می کنند،از یک طرف بیماری ناشی از آلودگی آب آنها را تهدید می کند و از طرف دیگر خزندگان سمی از جمله عقرب و مار نیز در کنار کانالهای کشاورزی خطرساز هستند.

 

یکی از شناگران نوجوانان اصلاندوزی می گوید:شنا کردن در این آب واقعا خطرناک است ولی مجبور هستیم شرائط خود را با این وضع وفق بدهیم. در صورت وجود استخر در شهر قطعا هیچ کس برای شناو...، به کانالهای آبیاری کشاورزی نخواهند امد.

یکی دیگر از شناگران از نبود استخر در این شهر بشدت اظهار گلایه مندی کرد و گفت:شهرهای زیادی از نعمت استخر بهره مند هستند ،کمتر جایی ممکن است در آن استخر نباشد.

 

بخش 33 هزار نفری و مرزی اصلاندوز مغان هنوز استخر سرپوشیده ندارد و بدین علت است که کودکان و نوجوانان و حتی بزرگسالان به آب های خطرناک کشاورزی روی می آورند و تا پاسی از شب نیز در آب هستند.

این در حالیست که بارها از سوی اداره امور آبیاری مغان نسبت به ممنوعیت شنا در کانالهای آبیاری کشاورزی اطلاعیه هایی صادر شده اما همچنان آب تنی در این آبها وجود دارد.

امیدواریم مسئولان شهرستان و بخش یا سرمایه گذاران منطقه برای آسایش و امنیت فرزندان این خطه مرزی بفکر احداث استخر مجهز، باشند.

شهر اصلاندوز در 200کیلومتری شمال غربی استان اردبیل واقع شده و هم مرز کشور جمهوری آذربایجان است.

گزارش از سجاد میرزایی

انتهای پیام/

ارسال نظر
Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.