تازه ها

پربیننده ترین

1396-05-09 10:31
کد مطلب: 69559
عضو هیات علمی دانشگاه پیام نور مشگین‌شهر تشریح کرد؛
پیامدهای اسکان مسافران در سوئیت‌های شخصی غیرمجاز؟!
عضو هیات علمی دانشگاه پیام نور مشگین‌شهر با اشاره به اسکان مسافران در سوئیت‌های شخصی غیرمجاز گفت: شاید این موضوع در ظاهر از نگرش برخی عزیزان، موضوعی کم اهمیت به نظر برسد اما با دقت و تعمق در جوانب آن، می‌تواند به مسئله یا معضل و حتی بحران تبدیل شود.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی سبلان‌ما به نقل از سفیرمشکین، یونس اشرفی امین عضو هیات علمی دانشگاه پیام نور مشگین‌شهر با اشاره به اسکان مسافران در سوئیت‌های شخصی غیرمجاز گفت: شاید این موضوع در ظاهر از نگرش برخی عزیزان، موضوعی کم اهمیت به نظر برسد اما با دقت و تعمق در جوانب آن، می‌تواند به مسئله یا معضل و حتی بحران تبدیل شود، از این رو از مسئولان شهرسان تقاضا می شود با نهایت احساس مسئولیت این مسئله پیگیری و دنبال شود.

 

وی افزود: موضوعی که هم اکنون به عنوان مسأله مهم در شهرستان گردشگرپذیر مشکین‌شهر وجود دارد، نبود اماکن مناسب جهت اسکان مسافران است که باعث نابسامانی‌هایی در این زمینه شده است که یکی از این مسائل، ترویج گسترده حضور مسافران در سوئیت های شخصی است که سخن اصلی بر همین محور می باشد که در چند نکته به آن اشاره می شود.

 

اشرفی تاکید کرد: طبیعتاً هر فرد یا مجموعه ای که در راستای توسعه همه جانبه شهرستان تلاش می کند، حتما باید مورد حمایت ملت و دولت قرار گیرد و اگر بخش‌های غیردولتی در عرصه گردشگری فعالیت دارند، حمایت ها باید دو چندان شود لذا هدف از بیان این مسائل نفی کوشش‌های هیچ عزیزی نیست.

 

عضو هیات علمی دانشگاه پیام نور مشگین‌شهر گفت: شایسته است مسئولان امر اهتمام جدی و فوری در جهت مهیا ساختن زیرساخت های گردشگری از جمله فراهم نمودن مراکز گوناگون اقامتی برای اقشار مختلف مردم به ویژه مسافرانی که از طبقات مرفه جامعه نیستند، داشته باشند.

 

وی تصریح کرد: تبلیغ و ترویج اسکان در سوئیت های شخصی، علی رغم اینکه همه آنها غیرمجاز هستندو در حال حاضر به صورت گسترده وجود دارد، می تواند تبعات ناگواری در عرصه‌های گوناگون به دنبال داشته باشد.

 

اشرفی افزود: هم اکنون برخی از مکان های گردشگری و بخش هایی از شهر به علت تبلیغات نامتعارف و دیوارنویسی ها و... برای اسکان در سوئیت دچار هرج و مرج شده و چهره شهر نیز نازیبا شده است و برخی از همشهریان عزیز به صورت پیاده و بعضاً با خودرو با نوشته هایی روی کارتن بر سر راه میهمانان گردشگر قرار می‌گیرند که چهره خوبی برای شهر به شمار نمی رود و مسافران نیز دچار سردرگمی گردیده اند.

 

عضو هیات علمی دانشگاه پیام نور گفت: اصل بر حسن ظن است، اما سوئیت هایی که تحت نظر هیچ فرد مشخص یا ارگانی نیستند، چگونه می توانند اعتماد مسافران و گردشگران را جلب نمایند؟! اگر خدای ناکرده برای یکی از هموطنان در یکی از این سوئیت ها کوچکترین حادثه ای پیش آید، چه کسی پاسخگو خواهد بود؟! آیا کسی اندیشیده است که حتی بروز یک اتفاق ساده یا حاشیه برای شهری که در حال توسعه است، چقدر خسارت بار خواهد بود؟!

 

دکتر اشرفی ادامه داد: در کنار حوادث احتمالی، حضور در این سوئیت‌های شخصی برای مسافرانی که از نقاط دور به این شهر آمده اند، می تواند پیامدهای فرهنگی نامناسبی هم به دنبال داشته باشد، ممکن است آن فرد محترم گردشگر که از استان دوری میهمان این شهر بوده است، از روی کم اطلاعی به هر سوئیتی اعتماد کند و نوامیس خود را در آن اسکان دهد. اگر تنها یک مورد حاشیه یا اتفاق ناگواری روی دهد، آیا نام و اعتبار شهرستان در سطح کشور از دست نخواهد رفت؟! چه کسی مسئول جبران آبروی از دست رفته خواهد بود؟! لذا بویژه در این فضای رقابت شهرهای گردشگرپذیر (که متاسفانه حتی برخی دوست ندارند این شهر به شهری توریستی تبدیل شود) می تواند برای مشکین‌شهر گران تمام شود.

 

وی تاکید کرد: بیان این مسائل به معنی جمع‌آوری سوئیت‌های موجود و یا برخوردهای چکشی با صاحبان آن نیست بلکه باید مسئولان امر با برپایی جلسات متعدد ستاد توسعه همه جانبه شهرستان، تدابیر و تصمیمات شایسته و منطقی را در این زمینه اتخاذ نمایند.

 

اشرفی خاطر نشان کرد: به نظر می رسد فرماندار با مشورت و همکاری مسئولان مربوطه، می‌تواند به یک اداره‌ای همچون میراث فرهنگی ماموریت دهد تا با اطلاع رسانی در سطح شهر، وضعیت سوئیت ها و مراکز اقامتی را ساماندهی کند و با در نظر گرفتن شرایط و استانداردهایی، مراکز را ثبت نماید و بر آنها نرخ گذاری کرده و ضمن رسمیت بخشیدن، نظارت های لازم را در طول خدمت رسانی انجام دهد، در آن صورت مسافران نیز با خیالی آسوده، به مراکز مورد تایید مراجعه خواهند کرد.

 

عضو هیات علمی دانشگاه پیام نور مشگین‌شهر با اشاره به ظرفیت مجموعه گردشگری (پل معلق) گفت: مدیران این مجموعه می‌توانند در فضاهایی که در اختیار دارند، چند بلوک واحد مسکونی در نزدیکی پل معلق فراهم نمایند تا با قیمت های مناسب به گردشگران عرضه شود چرا که در حال حاضر وضعیت موجود در شأن یک شهر گردشگرپذیر نیست و طبعاً باید تدابیر فوری اندیشیده شود تا إن شاءالله در آینده به طور فزاینده‌ای شاهد توسعه و پیشرفت همه جانبه مشکین‌شهر باشیم.

 

وی در پایان تاکید کرد: مخاطب اصلی این مسائل مسئولان شهرستان بویژه امام جمعه محترم، فرماندار خدوم، شهردار زحمتکش، اعضای معزز شورای شهر، مدیرعامل خلاق منطقه نمونه گردشگری خیاو تا گردولی و رئیس محترم میراث فرهنگی می باشد.

 

انتهای پیام/

دیدگاه‌ها

بسیار دقیق و حساب شده. درود بر شما
ارسال نظر
Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.