تازه ها

1396-04-25 13:50
کد مطلب: 69117
مدیرکل بهزیستی استان اردبیل در نشست خبری رسانه ها با ارئه گزارشی از طرح جدید و عمکردها تاکید کرد: مسامحه و غفلت والدین از فرزندان خود بویژه فرزند پسر بیشتر است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی سبلان‌ما به نقل از آذرسلام، "هیچ زمان فرزندان پسر و دختر خود را تنها و نزد هیچ فرد نگذارید".این جمله کلیدی و مورد تاکید مدیرکل بهزیستی استان اردبیل در نشست خبری صبح امروز با خبرنگاران بود.

دکتر بهزاد ستاری مدیرکل سازمان بهزیستی استان اردبیل در نشست خبری خود و معاونین این سازمان با خبرنگاران با اشاره به همایش اخیر مدیران کشوری از تامین دفترچه درمانی کودکان بی سرپرست و حل آنی صدور شناسنامه برای آنان خبر داد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: طرح cbr( توان بخشی مبتنی بر جامعه) قبلاً در روستاها اجرا می شد و بخش خدمات دهی شهری آن نیز شروع شده است.

*هیچ زمان فرزندان پسر و دختر خود را تنها و نزد هیچ فرد نگذارید+هشدارها و غفلت والدین

بهزاد ستاری در ادامه و در پاسخ و توضیح سوال خبرنگاران، با اشاره به جنبه روحی- روانی و اجتماعی جنایت رخ داده در پارس آباد اظهار داشت: متاسفانه در این حادثه، خانواده سه فرزندی و همسر قاتل مورد غفلت واقع شده که در صورت ادامه دار شدن غفلت، معضل و اسیب های اجتماعی متعدد آینده و سرنوشت آنان را تهدید می کند.

 وی گفت: با توجه به فضا و جو سنگین روانی روی خانواده قاتل مشاوره و حمایت روحی روانی و بازپروری اعضای خانواده قاتل بویژه بازگشت به تحصیل و شرایط زندگی عادی مورد تاکید و توجه جدی بوده و خوشبختانه از آنجا که همدردی و حمایت های گسترده توانسته است تا حدودی در روحیه خانواده قربانی تاثیر مثبت داشته باشد، اما در این میان فرزندان و خانواده یک جانی و قاتل نباید مورد غفلت بهزیستی قرار بگیرد.

مدیرکل بهزیستی استان اردبیل در ادامه با ابراز تاسف از دو مقوله گریبانگیر خانواده ها در استان اردبیل تصریح کرد: مسامحه و غفلت از فرزندان دو مقوله چالشی در بین خانور است که به مکرر نیاز به اطلاع رسانی صداسیما و رسانه ها دارد.

وی با بیان اینکه از نظر علمی و تحقیقاتی تمام کارشناسان و روانکاوها تاکید دارند که نباید فرزند پسر و یا دختر را به تنهایی حتی نزد بستگان درجه یک گذاشت؛ تصریح کرد: موارد زیر مصداقاً به خانواده ها اطلاع رسانی شود:

  • فرزندان خردسال و کودک خود را به تنهایی نزد غریبه ها- بستگان حتی درجه یک نباید گذاشت.
  • غفلت از فرزندان و بی خبری نسبتاً طولانی از حضور آنان و یا فرستادن در ساعات خلوت روز و شب به مغازه اکیداً اشتباه و نادرست است.
  • عادی شدن تردد و مراجعه فرزند پسر یا دختر نزد افراد معتاد یا اختلال روانی کاملاً اشتباه و آسیب زاست.
  • ترک طولانی مدت یا روزانه والدین و تنها گذاشتن فرزند دختر یا پسر تا سن نوجوانی و شاید هم جوان در منزل استیجاری یا آپارتمانی اشتباه و اسیب زاست.
  • در روستاها نیز رفتن و تنها گذاشتن فرزند دختر یا پسر و یا حتی زنان بالغ و جوان بر سر مزرعه یا چشمه به تنهایی اشتباه و اسیب زاست.

دکتر ستاری با درخواست از خانواده ها نسبت به داشتن اطلاعات عمومی و بکار گرفتن این هشدارهای اجتماعی تاکید کرد:  کودک آزاری های پنهان و آشکار و غفلت خانواده ها مورد توجه جدی بوده و خانواده ها حتما به موضوعاتی چون؛ ثبات شخصیتی و سلامتی راننده سرویس مدارس فرزند خود و خرید از مغازه ها از سوی فرزندان اهتمام داشته باشند.

وی تصریح کرد: 404 مورد کودک آزاری در سه بخش جسمی- روحی- و روحی روانی در اردبیل ثبت شده که بیشتر به غفلت و مسامحه والدین بر می گردد.

ستاری ساده انگاری والدین مبنی بر عدم باور داشتن به کودک آزاری در بین جنس فرزند پسر، تصریح کرد: این ساده لوحی و سهل انگاری است که فکر کنیم فرزند پسر بر عکس دختر در معرض اسیب جنسی نیست؛ 288 مورد کودک ازاری پسر و 141 کودک ازاری دختر گزارش و ثبت شده است.

وی با اشاره به جوامع پیشرفته اجتماعی یادآور شد: در این جوامع، مشاجره لفظی والدین نزد فرزندان را در زمره کودک آزاری تعریف کرده اند.

ستاری در ادامه از الزامی شدن مشاوره ژنتیک زوجین از سال جاری به منظور پیشگیری از تولد نوزادان معلول و همچنین از افتتاح 70 طرح عمرانی و غیر عمرانی در هفته بهزیستی خبر داد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود اداره کل بهزیستی را پیشرو و اولین دستگاه در ارائه گزارش عملکرد اقتصاد مقاومتی در استان برشمرد و افزود: طرح تامین مالی خرد مددجویان با مشارکت؛ "بانک کشاورزی - موسسه بین المللی تاک - بهزیستی" برای اولین بار توسط بهزیستی استان اردبیل تدوین و ارائه شده و از طرح های موفق و قابل پیاده ارزیابی شده است.

 

 

*گزارشات آسیب های خانوادگی و اجتماعی را تلفنی یا حضوری در میان بگذارید

طاهره رزاقپور معاون امور توسعه پیشگیری از آسیب های اجتماعی اداره کل بهزیستی استان اردبیل نیز در نشست خبری مدیر و معاونین کل این سازمان گفت: طرح آگاه سازی پیشگیری از سالمندی با محوریت بیماری های سکته مغزی - قلبی دیابت و سوء هاضمه در 6 استان از جمله اردبیل در پایلوت قرار گرفته است.

رزاقپور تاکید کرد: خانواده ها حتما در کلاس های آموزشی پایگاه های اجتماعی بهزیستی شرکت کرده و یا با خط 123 بهزیستی تماس برقرار کرده و می توانند حضوری نیز مشکلات و مسائل اجتماعی خود را در میان بگذارند.

 

 

*دختران در معرض خطر و زنان سرپرست خانوار تحت حمایت و ارائه خدمات قرار دارند/نازایی بالا در اردبیل و قبول فرزندخواندگی در بین زوجین/تحصیل رایگان تا سطح ارشد

خسرو امیدوار معاون امور اجتماعی بهزیستی در این جلسه با اشاره به مرکز بازپروری و ارائه خدمات مشاوره ای به زنان و دختران اسیب دیده اظهار داشت: خانه سلامت ویژه «دختران در معرض اسیب اجتماعی و جنسی» افتتاح شده و در حال فعالیت بوده همچنین مرکز آموزشی و حمایتی از کودکان 12 تیرماه سال جاری راه اندازی شده است.

وی افزود: دو مرکز اورژانس اجتماعی در نمین و بیله سوار افتتاح خواهد شد.

امیدوار از تشکیل 3700 پرونده در حوزه زنان خبر داد و افزود: 12500 خانوار تحت پوشش عنوان (زنان سرپرست) بوده که به علت فوت - طلاق یا از کار افتادگی همسران مورد حمایت قرار گرفته اند و این بانوان از بیمه روستایی و عشایری در صورت سکونت در آن منطقه بوده و در صورت شهرنشینی تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی قرار گرفته و می شوند.

وی از تامین شهریه کارشناسی تا ارشد این نوع تحت پوشش ها خبر داد و گفت: تحصیلات آنان رایگان است.

امیدوار با بیان اینکه 8500 کودک در مهدهای استان عضویت دارند گفت:  330 مهد وجود دارد که در باره کودکان عضو در آن، دو برنامه از جمله تامین یک وعده غذای گرم و تامین شهریه و کمک مالی به جد دنبال می شود.

وی افزود: 140 کودک بی سرپرست در مرکز استان نگهداری و خدمات ارائه می شود.

این مسئول با اشاره به بالا بودن آمار نازایی در اردبیل از تداوم طرح فرزند خواندگی خبر داد و گفت: تاکنون یکصد کودک در این طرح با بررسی دقیق و ارزیابی های ایتم های متعدد تحویل شده است.میانگین سالانه 18 تا 25 کودک به فرزندخواندگی تحویل داده می شود.

در این نشست امیدوار گفت: در سه ماهه اول 96 تعداد 126 کودک آزاری گزارش شده که بیشتر آن به جهت مسامحه والدین بوده است.

 

 

*افزایش 50 درصدی تامین اعتبارات تجهیزات توان بخشی و درمانی/تامین هزینه کاشت حلزون به روز است

علی یعقوبی معاون تامین توان بخشی بهزیستی گفت: اعتبار تجهیزات توان بخشی و درمانی 50درصد افزایش یافته و از امسال تجهیزات توان بخشی با اعتبار مطلوب تامین و ارائه خواهد شد.

 وی گفت: کاشت حلزون و تامین هزینه آن به روز بوده و اعتبار آن در اردیبشهت ابلاغ شده است.

*ارائه تسهیلات ویژه به خانوار های دو معلول و بیشتر

علی نیک سرشت معاون مشارکت مردمی اداره کل بهزیستی استان اردبیل نیز در ادامه به ساخت و تحویل 85 مسکن مددجویان طی سال گذشته اشاره کرد و گفت: خانواده هایی با دو معلول یا بیشتر از این طرح بهرمند شده اند و بیش از دو معلول نیز تا سقف 30میلیون تومان بلاعوض دریافت کرده اند.

وی گفت: در بخش اشتغال 632 نفر سهمیه ایجاد شغل ابلاغ شده بود که 106 درصد آن عملی شده است، امسال نیز 600 نفر سهیمه ابلاغ شده است که با ارائه تسهیلات خود اشتغالزایی دنبال خواهد شد.

نیک سرشت مشارکت نقدی مردمی را 6 میلیارد و 800 میلیون تومان در سال گذشته عنوان کرد و گفت: طرح جمع آوری لوازم خانگی کار کرده و دست دوم سال گذشته اجرا شد و تحویل نیازمندان گردید.

انتهای پیام/

 

ارسال نظر
Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.