تازه ها

1396-03-12 10:50
کد مطلب: 67652
آحاد مختلف مردم هر کدام از زوایه دید خود و شناختی که از حضرت امام خمینی(ره) دارند،درباره ابعاد شخصیتی بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی سخن گفتند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی سبلان‌ما، صبح روز یکشنبه بود و ساعت حوالی 6:30 صبح، طبق معمول رادیو خانه ما روشن بود، اما برنامه ها طبق روال روزهای قبل و یکشنبه هفته‌های قبل نبود؛ سوره واقعه با صدای عبدالباسط پخش می‌شد و مادر نگران هر لحظه دست به آسمان می‌برد و من برای رفتن به مدرسه آماده می شدم؛ ساعت هفت صبح شد و زمان پخش اخبار، محمدرضا حیاتی با صدایی آکنده از غم گفت: انالله و اناالیه راجعون ،روح بلند امام و پیشوای مسلمانان جهان و رهبر آزادگان جهان حضرت امام خمینی به ملکوت اعلی پیوست به همین مناسبت از سوی احمد خمینی بیانیه ای به این شرح منتشر شد ...؛ با شنیدن این اخبار صدای شیون و ناله بود که از هر کوی برزن به گوش می‌رسید...؛ آن روز 14 خرداد 68 در همه مساجد و خانه‌ها مراسم ارتحال برپا شد و مراسم اصلی در مصلی قدیم اردبیل که سقفی ایرانتی داشت برگزار شد؛ این روایتی است از روز ارتحال امام خمینی (ره) از زبان نوجوان 11 ساله اردبیلی که اکنون 38 ساله است.

این نوجوان دیروز که امروز هم وقتی اسم امام راحل را بر زبان می‌آورد، صدایش می لرزد و با بغض می‌گوید: امام وقتی لبخند می‌زد انگار تمام دنیا را به تو هدیه می‌داد.
وی درباره ابعاد شخصیت امام که برای همیشه در ذهنش مانده، می‌گوید: ساده زیستی و قاطعیت امام در مبارزه با اشرافی گری و فقر همواره در رفتار و کلام امام بود؛ این کلام امام ملکه ذهنم هست که می گفتند" زندگانی اشرافی و مصرفی نمی توان ارزشهای انسانی _ اسلامی را حفظ کرد".
این نوجوان ادامه داد: حرف‌ها و کلام امام برای همه زمان‌ها است؛ امام فرمودند "خدا نیاورد آن روزی را که سیاست ما و سیاست مسؤولین کشور ما پشت کردن به دفاع از محرومین و رو آوردن به حمایت از سرمایه‌دارها گردد و اغنیا و ثروتمندان از اعتبار بیشتری برخوردار شوند" لذا انتظار این است که همه قاطعیت امام را در مبارزه با اشرافی‌گری و فقر در پیش بگیریم.

یک بانوی میانسال اردبیلی در جواب سوال خبرنگار سبلان ما، مبنی بر اینکه کدام بعد شخصیتی امام راحل (ره)که برای همیشه در ذهنش مانده، می گوید: این کلام امام که فرمودند اسلام می خواهد شخصیت زن را حفظ کند.

وی ادامه داد: امام خمينى رحمۀالله زن را مظهر تحقق آمال بشر معرفى می‌كنند، «زن انسان است، آن هم يك انسان بزرگ، زن مربى جامعه است، از دامن زن انسان­ها پيدا مى­شوند؛»زن مظهر تحقق آمال بشر است ... از دامن زن مرد به معراج مى­رود»؛ این سخنان امام تاثیرات شگرفی در بین قشر زنان داشته و دارد.

یک بازاری اهل اردبیل می‌گوید: خودکفایی یکی از اساسی­ ترین شئون و ارکان استقلال اقتصادی است؛ امام خمینی(ره) در اهمیت خودکفایی چنین فرمودند: "شما می دانید که اگر یک مملکت در اقتصاد، خصوصا این رشته اقتصاد که نان مردم است؛ در این، احتیاج به خارج پیدا بکند و یک احتیاج مبرمی که نتواند خودش را اداره کند خودش را و باید دیگران او را اداره کنند. این وابستگی اقتصادی آن هم در این رشته، موجب این می شود که ملت ایران، مملکت ایران، تسلیم بشود به دیگران".

وی ادامه داد: امام خمینی (ره) بر حمایت همه جانبه از تولیدات داخلی کشاورزی تاکید داشتند و گفتند:"چقدر برای یک مملکت عیب است و سرشکستگی که دستش را دراز کند طرف آمریکا که گندم بده، کشکول گدائیش را باز کند پیش دشمنش و از او بخواهد که رزقش را بدهد. چقدر برای ما سرشکستگی دارد، تا این ملت بنایش را بر این نگذارد که کشاورزیش را تقویت کند و بسازد به آنکه خودش به دست می آورد، نمی توانیم استقلال پیدا کنیم".

یک معلم اردبیلی با تاکید بر اینکه امام خمینی(ره) نگاه ویژه به جایگاه معلمان داشتند ، گفت: این کلام امام که فرموده اند "معلم است که با ساختن خود، افراد را، کشور را پیش مى‏برد" و اینکه "معلمی شغل انبیا است، سبب شد تا رسالت عظیم معلمی را بهتر درک کنم.

یک دانش آموز اردبیلی که شناختش از امام خمینی (ره) به سخنرانیهای پخش شده از امام در تلویزیون و واگویی خاطرات بزرگترهایش برمی گردد؛ می گوید: از نگاه من امام خمینی(ره) شخصیتی بی بدیل در طول تاریخ بوده است، ایشان با محبت به نامه های کودکان پاسخ می دادند و دست نوازش پدرانه بر سر کودکان ایران می کشیدند.

این دانش آموز ادامه داد: امام خمینی(ره) فرشته نجاتی بود که کبوتران زندانی در بند را از قفس تاریکی و ظلم بیرون آورد وآن ها را برای همیشه آزاد کرد.

انتهای پیام/

ارسال نظر
Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.