تازه ها

2017-04-05 11:00
کد مطلب: 65385
	بازیهای بومی محلی اردبیل جایگزینی مناسب برای شبکه های اجتماعی
آداب و رسوم، سنت های قدیمی و بازی های محلی، زینت ایام قدیم در پس همه دغدغه های امروزی جا خشک کرده است، رسم و رسومی که این روزها به فراموشی سپرده شده و جای خود را به تکنولوژی ضد بشری داده است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی سبلان‌ما به نقل از کوثرخبر، با پیشرفت تکنولوژی و به میان آمدن شبکه های مجازی و دیگر آلات دست بشر در جامعه، دیگر نامی از بازی های بومی، محلی و سنتی که چندی پیش در کوچه ها و محله ها توسط جوانان و نوجوانان بساط می شد، برده نمی شود.

بی شک تغییر فرهنگ ها و شاید کم توجهی مسئولین و هیات های ورزشی بومی محلی باعث شده است که این آیین و سنت ها حتی در روستاها هم کم رنگتر شود.

با آسیب شناسی این مشکل ورزشی در سطح استان اردبیل به این نتیجه رسیدیم که مدیریت ناکارآمد در حوزه ورزش های بومی محلی و عدم تبیین و ترویج این آیین های سنتی و سالم در بین جوانان امروزی موجب شده است که حتی نامی از این ورزش های دیرین که مشتری خاص خود را داشته و دارد، برده نشود.

مراسمات خاص و یا روزهای بخصوص همانند سیزده بدر مردم استان اردبیل از کوچک و بزرگ گرفته تا پیرو جوان همگی به ورزش های بومی محلی روی آورده و به شکلی ایام قدیم را در اذهان ترسیم می کنند.

این اعمال نشان می دهد که اگر مدیریتی در این خصوص صورت گیرد بازی های بومی و محلی در بین اجتماع، بیش از پیش تبیین شده و از سویی دنیای مجازی که این روزها جامعه را به نابودی می کشاند و سرمنشا همه معضلات اجتماعی و خانوادگی است، شاید برای مدتی از یاد ها برود.

بازی های سنتی و بومی و محلی استان اردبیل که در شهرستان های این استان نیز کاربرد دارد از جمله قییش گودّی، چیلینگ آغاج، دستمال قاپدی، بازی آتلانماق، گیزلَن پاچ، داش اوستی، مالا هارای، لی لی ( گانیه )، شیطان مره، بش داش، بازی توققوشماق، تکسن جوت، گلين و بيگچه، گيرجنه بازي، وسط بازی، ایپ چکدی، ماست خوری و دیگر بازی ها و ورزش های محلی که می تواند با کمی توجه مسئولین جایگزین مناسبی برای شبکه های اجتماعی باشد.

علاوه بر این بازی‌های بومی و محلی از کهن‌ ترین نمادهای فرهنگی و ملی مردم مناطق مختلف بخصوص استان اردبیل به شمار می رود، نمادهایی که در کنار سرگرمی کهن‌ ترین ریشه‌های فرهنگی آداب و رسوم مردم یک منطقه را بیان می‌ کند که متاسفانه غفلت و بی توجهی مدیران و مردم موجب شده این گنجینه مهم فرهنگی و هویتی در استان جای خود را به دنیای مجازی دهد و یکی پس از دیگری به فراموشی سپرده شوند.

به گزارش کوثرخبر، در پَس این بی مهری ها، مشاهده می شود که مسئولین امر تنها در جشنواره ها، مراسمات محلی که از سوی مردم تدارک دیده می شود و دیگر روزهای شاد و خاطره انگیز که یادی از بازی های بومی و محلی انجام میگیرد؛ با گفتگو های اختصاصی در صدا و سیما و سایت های محلی تنها نام و عنوان اینگونه بازی ها را ذکر می کنند؛ این عملکرد مسئولین در حالی است که هیچ عمل شایسته ای در ترویج و تبیین این بازی ها در سطح استان مشاهده نمی شود.

نتیجه تصویری برای کمربند بازی

 

انتهای پیام/

ارسال نظر
Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.