تازه ها

1395-10-01 10:06
کد مطلب: 61555
مدیر جهاد کشاورزی سرعین گفت : اگر دیروز شهرستان سرعین را با آبهای گرم و چشمه های بهشتی آن می شناختند ، امروزه این شهرستان را با زعفران تولیدی، بوقلمون، بلدرچین، کبک وقارچ تولیدی خوراکی و تولیدات کشاورزی می شناسند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی سبلان‌ما به نقل از چشمه لر،محمد ابراهیم محمدی گفت : سیاست تغییرالگوی کشت با جدیدیت در شهرستان  سرعین در حال اجراست به گونه ای که همزمان با آغاز طرح کشت زعفران ، گیاهان داروئی ، دانه های روغنی ، بادام زمینی ، ذرت شیرین ، باقلا ، لوبیا ، توت فرنگی و توزیع سالانه ۳ هزاراصله انواع نهال گواهی  اجرا شده است.

وی تصریح کرد:این امر زمنیه اشتغال و کارآفرینی و بهبود وضعیت معیشتی کشاورزان را به همراه داشته و از طرف دیگر با ایجاد کار آفرینی در کشت این محصولات، زمینه های جلوگیری ازمهاجرت بی رویه به کلانشهر ها را فراهم کرده است.

*تغییر الگوی کشت در سرعین

این مقام مسئول در ادامه سخنان خود با تاکید مجدد براجرای سیاست تغییر الگوی کشت در منطقه افزود : یکی از کشاورزان زحمتکش و پرتلاش این شهرستان موفق شده است از ۴ هکتار زمین کشاورزی که سالها به حال خود رها شده بود و عملا ً کشت و زرعی درآن صورت نمی گرفت ۱۲ کیلوگرم زعفران با کیفیت عالی برداشت کند و محصول برداشتی خود را هرکیلویی به قیمت ۹ میلیون تومان به فروش برساند به عبارت دیگر این کشاورز از فروش محصول خود سال گذشته ۱۰۸ میلیون تومان درآمد داشته است.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان سرعین اظهار کرد:  با هماهنگی کمیته امداد تعداد ۵۰ نفر از زنان عضو کمیته که از وضعیت مناسب زندگی برخوردار نبودند به عنوان کارگرفصلی استخدام کرده و در یک حرکت نمادین از کل ظرفیت زنان بیکار و بی بضاعت روستایی استفاده کرده است .

 وی گفت:در حال حاضر کشاورزان زیادی در  منطقه سعی در کشت و توسعه زعفران در این شهرستان و حتی ایجاد کارگاه بسته بندی و برند سازی این محصول بنام زعفران سرعین هستند .

*تولید30 تن عسل در سرعین

محمدی در خصوص تحقق دیگر اهداف اقتصاد مقاومتی در منطقه افزود : این شهرستان ۳۱ واحد صنعتی دام و طیور دارد که با وجود ۶۳ هزار راس دام سبک و ۱۱ هزار راس دام سنگین و ۳۰۳ هزار قطعه طیور سالانه 1هزارو 500 تن شیر خام ۴۶۰ تن گوشت قرمز ، ۱ هزارو 45 تن گوشت سفید و ۳۰۰ تن عسل و ۵ تن ماهی تولید می کند .

محمدی افزود: پرورش مرغ گوشتی در قفس در سطح استان اختصاصاً برای اولین بار در این شهرستان به اجرا درآمده است و پرورش مرغ مادر در سالنهای طبقاتی در شمالغرب کشور صرفا ً در این منطقه انجام میگیرد که این امر نشان از سعی و اهتمام دست اندرکاران این مدیریت و سعی و اهتمام دامداران و مدیران پرورش طیور در تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی دارد .

محمدی در پایان سخنان خود با قدردانی از حمایت های رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان در تخصیص اعتبارات لازم برای تحقق طرحهای اقتصاد مقاومتی در منطقه افزود: اگر دیروز شهرستان سرعین را با آبهای گرم و چشمه های بهشتی آن می شناختند، امروزه این شهرستان را با زعفران تولیدی آن، بوقلمون و بلدرچین و کبک وقارچ تولیدی خوراکی و تولیدات کشاورزی آن می شناسند.

انتهای پیام/

 

انتهای پیام/

 

ارسال نظر
Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.