تازه ها

1395-08-26 11:45
کد مطلب: 60133
گردشگری روستایی گامی موثر در پایدار کردن تولید و درآمد اقتصادی کشاورزان به ویژه کشاورزانی با مالکیت مزارع کوچک و به دنبال آن توسعه روستایی است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی به نقل از نیریمیز، بسیاری از کشاورزان و دامداران، به موجب عواملی مانند تغییرات اقلیمی، کاهش تولید محصولات کشاوری و رقابت جهانی در تلاش بوده تا فعالیت ها و عملیات کشاورزی خود را به منظور اقتصادی و درآمد زایی ماندگار کنند، بدین منظور روستاییان و کشاورزان دارای مزارع کوچک و کم بازده با بکارگیری یک رویکرد و رهیافت کارآفرینی جدید جهت متنوع سازی فعالیت های کشاورزی و اقتصادی خود فراتر از تولید محصولات کشاورزی و به خصوص در ارتباط با توسعه منابع دامداری و زراعت برای گردشگری کشاورزی و همچنین علاقه روبه رشد در بین گردشگران در تجربه کردن فعالیت های مزرعه ای و دامداری، باعث شده تا بخش توریسم روستایی، اکوتوریسم و اگروتوریسم در صنعت توریسم شکل گیرد.
 
اگروتوریسم می تواند در سرتاسر کشور فراگیر شده و روستاییان می توانند انواع فعالیت های کشاورزی و تجربیات با ارزش خود را در معرض بازدید عموم قرار داده که خود یک روشی جهت تنوع بخشیدن به عملیات کارآفرینان کشاورزی بوده و افزایش درآمد و درآمدزایی با تولید و عرضه ی مستقیم محصولات کشاورزی را به دنبال دارد و این استراتژی ها می تواند یک مزیت رقابتی برای بعضی تولیدکنندگان در بازارامروز را بهمراه داشته باشد.
 
درآمد و ارزش نیز می تواند با تولید محصولات مختلف کشاورزی محلی مانند تولید و فراوری، بسته بندی و عرضه ی مستقیم محصولاتی همچون عسل، مربا، پنیر، رب گوجه فرنگی و غیره اضافه شود و همچنین ارزش افزوده نیز با فراهم کردن خدمات یا تجربیات با یک محصول خاص یا نحوه ی تولید مانند فروش مستقیم، انتخاب و چیدن میوه توسط خودگردشگران، بازارهای کشاورزان و بر پا کردن بازارهای کنار مزرعه ای و جاده ای به دست آید.
 
کشاورزان نیز می توانند با ایجاد شرایط جهت گردشگری و تفریح گردشگران در فضای باز مزرعه و ایجاد فرصت آموزش به گردشگران علاقمند به یادگیری اصول کشاورزی به صورت عملی و کاربردی، فعالیت اقتصادی خود را گسترده تر سازند.
 
اگروتوریسم هر فعالیت درآمدزایی که توریست ها را با کارکردن بر روی مزرعه یا فعالیت دامداری به منظور لذت بردن و آموزش آنها و تفسیر طبیعی، فرهنگی، تاریخی و زیست محیطی دارایی های روستا و اراضی روستایی هدایت می کند شامل می شود.
 
کشاورزان نیز می توانند شرایطی را در مزرعه خود فراهم کنند تا برای گردشگران اقامت شبانه، پذیرایی با صبحانه، غذا دادن به دام های اهلی برای افراد به ویژه کودکان، اسب سواری و تعامل مسقیم گردشگران با مزرعه و بسیاری از فعالیت های کشاورزی بوجود آید .
 
با نهادینه نمودن و گسترش این بخش از صنعت توریسم در مناطق روستایی کشور با توجه به اینکه کشورمان دارای ظرفیت های زیادی در این خصوص است،خود رهیافتی موثر در پایدار کردن تولید و درآمد اقتصادی کشاورزان به ویژه کشاورزانی با مالکیت مزارع کوچک و به دنبال آن توسعه روستایی است.
 
گردشگری کشاورزی در کشور‌های استرالیا، کانادا و فیلیپین بسیار فعال است. گردشگری کشاورزی با زمین گردی و طبیعت گردی رابطه نزدیکی دارد و علاوه بر آن می‌تواند در عرضه مستقیم محصولات کشاورزی نقش بسزایی داشته باشد.
 
در ایران تاکنون از گردشگری کشاورزی به عنوان یک وسیله جهت رفع مشکلات روستاییان یا حفاظت از محیط زیست استفاده نشده و تنها تعداد معدودی از روستاها مانند ماسوله، ابیانه، کندوان و ... در طول سالهای اخیر مقصد گردشگران بوده است.
 
با توجه به تنوع اقلیم و آب و هوا در ایران، روستاهای بیشماری می‌توان یافت که زمینه جذب گردشگر را دارند. همچنین جذب گردشگر می‌تواند تاثیر زیادی بر رشد روستا داشته باشد. به عنوان نمونه می‌توان به روستای شاندیز مشهد اشاره کرد که هم اکنون به شهر تبدیل شده است و سالانه پذیرای میلیونها گردشگر است.
 
فرهاد ثنائی کارشناس مدیریت جهاد کشاورزی نیر
 
 

انتهای پیام/

 

ارسال نظر
Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.