تازه ها

1395-07-06 09:08
کد مطلب: 57689
احساسات در انتخابات مانند یک آفتی است که بیشتر در شهر های زیر ده هزار نفر به چشم می خورد؛ احساساتی که بیشتر از طایفه گری و آشنابازی نشات می گیرد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی به نقل از  چشمه لر کم کم به زمان انتخاب  پارلمان شهری می رسیم انتخابی که در آن نه تنها چهار سال آینده به دست آنها خواهد بود بلکه تصمیمات آن با درصدی که گرفته می شود امکان دارد به پانزده سال آینده یک شهروند تاثیر بگذارد و بدین ترتیب می توان گفت :آینده ما در انتخابی است که توسط انگشتانمان رقم می خورد.
با کمی جستجو در دنیای مجازی و حرف های تجمع های دو نفره و بیشتر بویژه در بین جوانانی که به تازگی احساس استقلال و تصمیم گیری در آینده خویش به آنها تعلق می گیرد با محوریت انتخابات صورت می پذیرد.
موسم انتخابات در جوامع مختلف حال و هوای خاص خود را دارد به شیوه ای که در بعضی جوامع طیفی از مردم نمایندگانی را انتخاب و برای تایید مردم معرفی می کنند چنانچه در جهان سوم شیوه انتخابات به گونه دیگر تعریف شده که بیشترین جو حاکم را در بین عموم انتخابات شورای شهر با احساسات پیچیده و عمیق ایجاد می کند.
انتخابات شورای شهر یا همان پارلمان شهری مدل دیگری با یک حال و هوای دیگر است که یادداشت این موضوع ما به صورت دقیقی بدور از احساسات یا منافعی برای حذب و جناحی می نویسم.
شورای شهر یکی از نماد های آزادی در سیستم حکومتی و سپردن اداره شهر به دست خود مردم است حتی به گونه ای که قانون اساسی کشور در بعضی از موارد حتی دخالتی به آن صورت ندارد.
انتخاب شهردار بزرگترین مسئولیت را برای‌ نفرات پیروز واگذار کرده به گونه ای که می توان گفت رییس جمهوری شهر به عنوان قوه مجریه به انتخاب نمایندگان محلی یا شورای شهر است با این دیدگاه اهمیت انتخاب نفراتی که باید بر مسند تصمیم گیری تکیه بزنند کار بسیار سختی است که اهمیت و انتخاب درست نفرات پارلمانی شهر دو چندان مهم تلقی خواهد شد.
انتخابات شورای شهر در شهر های مختلف با جمعیت ها و حتی روستاها حال و هوای متفاوت دارد که یاد سخنان بزرگان دین در رابطه با نحوه انتخاب اینجا به کار می آید.
انتخابات شهر های بزرگ که در آن احزاب به صورت گروهی مشغول فعالیت های حزبی هستند بحث هایی است که شاید ورود به این موضوع ما را از بحث انتخابات احساساتی که موضوع نگارش ما در این یادداشت است خارج می کند که بهتر است به آن ورود نکنیم.
احساسات در انتخابات مانند یک آفتی است که بیشتر در شهر های زیر ده هزار نفر به چشم می خورد احساساتی که بیشتر از طایفه گری و آشنابازی نشات میگیرد.

برای خروج از جو انتخابات طایفه ای با احساساتی باید دیدگاهمان را به موضوع انتخابات شورای شهر یک دیدگاه عمومی و همه جانبه  بکنیم یعنی اینکه اگر در تصور ما کسی که جایگاه مدیریت شهری را خواهد گرفت به عنوان نماینده شهر تلقی کنیم موضوع کمی آسان تر خواهد بود ولی اگر موضوع را به گونه ای دیگر بیان کنیم و نماینده شورای شهر را نماینده خودمان بدانیم قطع به یقین خروجی کار کمتر از یکسال به گونه ای دیگر به صورت افسوس و ندامت گونه خواهد بود. پس همان بهتر که در زمان قبل از انتخابات نیازمان را نگاه کنیم نه احساس درونیمان که در حالت کلی هیچوقت جواب نداده است.

به عنوان مثال کشورهای صاحب دموکراسی این را به گونه ای دیگر نگاه میکنند اینگونه همه کارها را به دست گروه های توانمند می سپارند و هیچ کاری را فرد محور نمیکنند که بدون شک در کارهای گروهی همه تصمیمات بدون کاستی انجام میگردد و این کار جز تمرین و ممارست محقق نمی شد که برای انجام آن قطعا سالها زمان خواهد برد که نیازمند یک حرکت عمومی انسانی است که باید خواست و انجام داد.

سیستم گروهی زمانی جواب میدهد که نیازهای ما مشترک باشد یعنی هر فرد به دنبال مسایل شخصی نباشد و به تصور اینکه یک گروه می تواند شهر و منابع عمومی شهر را به نفع عموم ارتقا دهد و این درست کلید اصلی انتخاب های بدون احساسات انسانی است که باید تمرین گردد و امید به آن است که شهر هایی که نیازمند ارتقای شهری هستند تا خود را به مهمانان و گردشگران تحمیل نمایند صروری و اجباری به نظر می رسد.

حال با بیان این مقدمه انتخاب صحیح در شهری چون سرعین چگونه باشد موضوع پر اهمیت و قابل درکی است که اگر به آن اهمیت ندهیم به دور تسلسلی گرفتار خواهیم شد که امکان دارد تا سالیان سال نتوانیم از این نا هنجاری اجتماعی بدور باشیم.
پس با کمی کنکاش و تغییر در افکار و تمرین و ممارست و درک مسایل اجتماعی شهر این محق انجام خواهد گرفت پس کافی است از همین اکنون برای یا یادگیری در انتخاب درست گام برداریم.

شیوه انتخاب صحیح نفرات راه یافته به سکان مدیریت شهری از نگاه منطق:
ابتدا احصاء نیاز شهر و درک موضوع اینکه ما چه می خواهیم و نیاز شهر در رابطه با ایجاد یا ترمیم مسایل فرهنگی شهر چیست !
2- نفرات مد نظرمان تا چه حد به اخلاقیات پایبندند یعنی بعد از انتخابات آیا جواب سلام ما را خواهند داد (یعنی درد ما را خواهند شنید !)

3- در رابطه با تعامل با مردم چقدر قدرت دارد یعنی در صورتی که ما دو ساعت با وی حرف بزنیم ما را مسخره خواهد کرد یا به ما خواهد گفت که شما چقدر به درد شهر واقفید .

4- آیا تا کنون ایده ای که بتواند جریانی را در شهر به نفع مردم ایجاد کرده است یا اینکه وارد جریانی که آینده بلند مدت شهری ما را دگرگون کند انجام داده است.

5- فن بیان یا نحوه ارتباط با مدیران دولتی یا نمایندگان مجلس را  به شیوه ای که بتوانند مسیری را ایجاد کنند که کار صد ساله را در پنج سال طی بکند نیاز اصلی شهر است (مثال راه جاده پیست اسکی آلوارس که اگر اکنون احداث میشد مطمینن اتمام نمی شد ).

6- شهر سرعین در شرایط کنونی به دلیل اهمیت و ضرورت رسیدگی به مسایل مهم گردشگری و زیرساختی وابسته به هیچ گروه و حزبی نداشته باشد چون همگرایی و همدلی مردم کمک بزرگی به موفقیت مسایل شهری ایجاد خواهد کرد که این نقطه بسیار مهمی در انتخاب افراد با صلاحیت است.

7- کار گروهی را اعتقاد و اعتماد داشته باشد یعنی به عنوان یک تیم پنج نفره خوب بتواند در زمین فوتبال نا هم سطحی بازی را در بیاورد  .
و در نهایت محققی قدرتمند و هفکری کوشا با مردم و نخبگان ایجاد نماید تا کمبودها و فضا های خالی بقیه تیم را پر کند.

و امیدواریم با درک موارد ذکر شده و کمک نخبگان شهری و آشنا به مسایل گردشگری ادای دینمان را به شهری چون سرعین پیش از پیش وسیع تر روان تر و بدور از حاشیه ها و مسایل قدیمی و کوته نگری گام های بلندی را برداریم.
چون سرعین لایق بهترین هاست
 
یادداشت :امین مولاخواه

 

انتهای پیام/

 

ارسال نظر
Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.