تازه ها

1395-06-30 09:38
کد مطلب: 57422
امروزه توجه به مقوله رشد جمعیت و تشکیل خانواده نه یک رسالت صرفا فرهنگی که یک رسالت سیاسی ، دینی و ملی هم هست.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی به نقل از ارس تبار،"داود عبداللهی" کارشناس مسایل اجتماعی و مدرس دانشگاههای اردبیل در یادداشتی نوشت:مساله لزوم افزایش جمعیت از چند لحاظ قابل بررسی است از حیث ایدئولوژیک، فرهنگی، سیاسی و اقتصادی.

از نظر ایدئولوژیک کاهش جمعیت یک کشور به معنای مرگ یک ملت و در نتیجه تاریخ آن ملت هست هویت هر جامعه با تاریخ و فرهنگ دیرینه آن ملت شناخته می شود.

این جمعیت است که تاریخ ساز و فرهنگ ساز جامعه است لذا پروژه ملت سازی ادیان در توسعه قلمرو ایدئولوزیکی یا دینی خود (از طریق اعزام مسیونر ها و مبلغین دینی برای ترویج آیین مسیحیت به مناطقی در اسیا و افریقا و آمریکای لاتین) به معنای حقانیت آن سیستم اعتقادی و مذهبی و در عرصه جهانی، اثرگذاری در معادلات بین المللی است چرا که اعتقاد بر این است، دینی که پیروان بیشتری دارد بخاطر برخورداری از گستره دینی و اعتقادی وسیع در تحمیل خواست و اراده خود بر جهان و در نتیجه تنظیم مناسبات جهانی موفق تر عمل خواهد کرد چرا که در راستای ایده برخورد فرهنگ ها و تمدنهای هانتیگتون امروزه نوبت مواجهه و رویارویی فرهنگی و ایدولوزی هاست و تجلی این مواجهه، صف کشی ادیان و تهییج و تحریک حساسیت های دینی است.

 

از حیث اجتماعی و سیاسی هم کاهش جمعیت به معنای تضعیف بنیان و شالوده امنیت داخلی و خارجی است.

برخورداری برخی از کشورها از رشد جمعیت بالا خواه ناخواه بعنوان عامل بازدارنده در مناسبات و روابط بین المللی است نوعی سلاح سرد برای جلوگیری از تجاوز و تعدی جوامع متخاصم به قلمرو سرزمینی و مانعی بزرگ در تاسی و طفیلی گری نسبت به جوامعی که از توان و قدرت اقتصادی ، سیاسی و نظامی برتری برخوردارند .

با این توصیف کاهش رشد جمعیت به نوعی ترجمان تهدید و تضعیف پایه های استقلال سیاسی جوامع نیز هست .

 

از حیث اقتصادی کاهش جمعیت به معنای کاهش نیروی مولد اقتصادی جامعه است همچنین کاهش نیروی انسانی مولد به معنای تولید کمتر و کاهش تولید ناخالص داخلی و تولید سرانه است.

این وضعیت به کاهش ظرفیت اقتصادی کشورها و تبدیل آنها به مصرف کنندگان صرف تولیدات و محصولات کشورهای صنعتی منجر می شود که نتیجه آن وابستگی اقتصادی به کشورهای صنعتی و بدنبال آن وابستگی اقتصادی ، سیاسی و فرهنگی است.

با عنایت به موارد فوق قوت و قدرت حکومت ها معلول و مولود برخورداری آنها از رشد جمعیت بالاست . روتق اقتصادی تحکیم مبانی نظامی و فرهنگی جوامع در کنار سرمایه های مادی بیشتر مرهون سرمایه انسانی آنست و کاهش رشد جمعیت تهدیدی بزرگ علیه موجودیت آن جامعه است .

 

انقطاع نسل، تضعیف قدرت دفاعی و نظامی کشور،  پدیده سالمندی جامعه و در نتیجه بالارفتن هزینه نگهداری از سالمندان بدون زمینه سازی برای جمعیت جایگزین آنها هزینه ای است سنگین بر جوامع .

واقعیت این است که مساله کاهش رشد جمعیت در کشور ما ، ارتباط مستقیمی با سیاست های قدرت های جهانی دارد به این معنا که کشورهایی چون امریکا کاهش جمعیت را یک ابزار موثرتر از قدرت نظامی می داند انها سعی می کنند با ترغیب جمعیت کشورها به کاهش زاد و ولد و تبلیغ بی فرزندی ویا تک فرزندی پروژه سیاسی شان را در آن کشورها به پیش ببرند بعنوان نمونه ایالات متحده، ایران توسعه یافته و پیشرفته را تهدیدی جدی علیه خود و منافع خود می داند چرا که ایران کشوری است که گفتمان تکثر قدرت در جهان را مطرح کرده و سعی در پیاده سازی آن دارد این اقدام ایران ایده هزمونی قدرت واحد بعنوان محصول نظام نوین جهانی را به چالش کشیده است از این رو تهدیدی جدی مقابل زیاده خواهی قدرت های جهانی است .

 

طبق گزارشاتی که از عملکرد کلوب های سیاسی و اقتصادی وابسته به دولت امریکا انتشار یافته است در این کشور برای ترغیب مردم دیگر کشورها دراسیا ، افریقا و امریکای لاتین، به توقف یا کاهش ازدواج و از طریق آن کاهش رشد جمعیت،  رشد جمعیت را به عنوان یک تهدید بزرگ زیست محیطی و مرگ منابع طبیعی در جهان تلقی می کنند.

مثال دیگر اینکه اتاق فکرهای متعدد سیاست خارجی امریکا بحث اجتناب از مواجهه نظامی رودرو با ایران را مطرح می کنند و معتقدند در کوتاه مدت منافع و سیاست های توسعه طلبانه امریکا از طریق روند فعلی کاهش ازدواج و تمایل زوجین ایرانی به کاهش نرخ زاد و ولد عملی خواهد شد بالاخره کشور ضعیف تر براحتی تسلیم مطامع و خواسته های کشورهای قدرتمند خواهد شد و کاهش رشد جمعیت این مهم را به انجام می رساند این مباحث بخوبی نشان می دهد که نباید با کاهش جمعیت صرفا بعنوان یک اتفاق و رویداد معمولی داخل کشور نگاه کرد چنین طرحی یک ریشه در خارج از مرزهای کشور دارد.

 

یکی از دانشجویان ارشد ما در پایان نامه خود به عملی سازی این پروژه از طریق رسانه ها و شبکه های مجازی پرداخته و بخوبی نشان داده است که چگونه تمایل به تجرد بین پسران و دختران ایرانی ( طبق امار در حاضر 11 میلیون دختر و پسر مجرد داریم که از سن ازدواج آنها می گذرد ) همچنین ترویج تک فرزندی بین زوجین ایرانی از طریق شبکه های مجازی با توجیهات بسیار هوشمندانه هدایت و راهبری می شود با این منطق، لزوم توجه و تاکید جدی جامعه و خانواده های ایرانی به اهمیت خانواده و احیای ارزش های آن خاصه ازدواج و رشد جمعیت مشخص می شود. امروزه توجه به مقوله رشد جمعیت و تشکیل خانواده نه یک رسالت صرفا فرهنگی که یک رسالت سیاسی ، دینی و ملی هم هست.

           

انتهای پیام/

 

 

ارسال نظر
Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.