تازه ها

پربیننده ترین

1391-09-07 11:19
کد مطلب: 1809
همزمان با سومین روز شهادت امام حسین (ع) و یارانش و روز شهادت امام زین‌العابدین (ع) مراسم نمادین تدفین شهدای کربلا در اردبیل با حضور گسترده آحاد مردم برگزار شد.

به گزارش سبلانه، در این مراسم که از دقایقی پیش آغاز شده و تا نماز ظهر ادامه می‌یابد اهالی حسینی اردبیل در قالب دستجات و گروه‌های عزاداری محلات مختلف از مقابل مسجد اعظم اردبیل تدفین نمادین شهدای کربلا را انجام می‌دهند.
در این آیین دیرین که در روز 12 محرم‌الحرام همزمان با روز دفن شهدای کربلا انجام می‌شود تعدادی از هیئت‌های حسینی از محل مسجد اعظم اردبیل این مراسم را آغاز کرده و با طی کردن مسیر محلات شش گانه با حضور مداحان حسینی به عزاداری می‌پردازند.
یکی از اساتید و پژوهشگران دانشگاه اردبیل در این زمینه اظهار داشت: در 50 سال گذشته مبتکر انجام مراسم دفن شهدا در اردبیل مرحوم شیخ احمد محسنی متولی مسجد اعظم اردبیل بوده و بعد از وفات او فرزندش برای انجام این مراسم اهتمام می‌ورزد.
بیوک جامعی بیان داشت: در جلوی این دستجات چند تابوت به نشانه حمل اجساد شهدا در حالی که تعدادی از بچه‌های خردسال با در دست داشتن بیل و کلنگ اطراف تابوت‌ها را گرفته و «وای حسن وای حسین» می‌گویند به نیابت از سوی افراد قبیله بنی اسد کربلا به این مراسم شکوه بیشتری می‌دهند.
وی گفت: با عزاداری دستجات حسینی در مراسم تدفین شهدای کربلا در مسیر محلات شش گانه دفتر مراسم عزاداری دستجات مردم اردبیل در ماه محرم بسته می‌شود در حالی که تا پایان ماه صفر مجالس روضه‌خوانی و مداحی در منازل مردم این دیار همچنان در حال برگزاری است.
نظیر این مراسم در سایر مناطق استان نیز همزمان با سومین روز شهادت امام حسین و یوم شهادت امام چهارم شیعیان در یک هم‌نوایی دلسوزانه با ام‌المصائب حضرت زینب (س) برگزار می‌شود و گروه‌های عزادار با حضور در این آیین‌ها بر سر و سینه زده و یاد و خاطره بزرگ پرچمدار ایثار و شهادت حضرت سید‌الشهدا را گرامی می‌دارند.
 در کنار این مراسم جمعی از خواهران بسیجی اردبیل نیز در راستای تقویت اصل حجاب و عفاف و رعایت آن در جامعه به تبعیت از الگوی بی‌نظیر حضرت زینب (س) تجمعی با شکوه برگزار کردند و به دشمنان اسلام اعلام کردند پیرو مکتبی هستند که در آن ذلت و خواری و شکستن مرزها و حریم‌ها بی‌معنا است.
منبع: فارس

ارسال نظر
Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.